Розвінчування міфів. Чи німіють у вас вночі руки ?

Чи багато з вас відчував заніміння рук🤲? А декого навіть змушувало прокидатись серед ночі та трясти ними щосили? Статистика каже, що таких дійсно багато.

Як правило, пацієнт йде до сімейного лікаря чи навіть одразу до невролога, який встановлює певний діагноз та призначає лікування. Часто-густо призначають лікування остеохондрозу, як першопричини заніміння. Але уважний читач пам’ятає з більш ранніх дописів, що остеохондроз в Україні є досить міфічним захворюванням, яке набуло неймовірної поширеності як діагноз виключно завдяки некоректному оцінюванню абсолютно нормальних змін хребта. Тож часто лікування приносить нетривале покращення (якщо взагалі приносить) і такий пацієнт стає відвідувати свого лікаря з періодичністю, якій можна тільки позаздрити.

 

Давайте розбиратись. Одразу скажу, що остеохондроз має не більше відношення до заніміння рук, ніж до підвищеного тиску, чи апендициту. Справжня причина заніміння, яка діагностується у 9️⃣0️⃣% таких пацієнтів — стискання нервів кисті, перш за все серединного. Чим він виділяється з-поміж інших нервів кисті (а є ще ж і ліктьовий, і променевий)? Тим, що у своєму складі містить найбільше так званих вегетативних волокон, які при подразненні дають дуже неприємні, пекучі відчуття, інколи навіть змушуючи хворого через них прокидатись. І проходить він в кисті у вузькому місці, що має назву зап’ястний канал. Власне і назва найпоширенішої причини такого заніміння пішла від назви каналу — синдром зап’ястного каналу (або можна зустріти ще карпальний тунельний синдром).

Отже, серединний нерв, що несе електричний імпульс від мозку🧠 до кисті, проходить цією вузькою місциною. У пацієнтів з занімінням рук, цей канал стає з різних причин вужчим й починає стискати нерв.

Причини ж можуть бути дуже різними. Однією з них може бути травма зап’ястя. А можливо цей канал з народження вузький і достатньо збільшити фізичне навантаження на кисть, щоб нерв одразу почав травмуватись.

Існують певні захворювання, навіть досить серйозні (наприклад ревматоїдний артрит або зниження гормонів щитоподібної залози-гіпотиреоз, або діабет), які можуть сприяти виникненню синдрому зап’ястного каналу.

Звісно, щоб визначити причину, знадобиться огляд невролога, який в ряді випадків призначить певні аналізи та дослідження.

 

Які ж прояви синдрому зап’ястного каналу❓

Підсумовуючи вищеописане, синдром викликає біль та заніміння в зап’ясті та кисті. Деколи він викликає слабкість м’язів кисті, що може навіть призводити то неможливості втримати неважкі предмети. Ці прояви можуть посилюватись, коли хворий виконує стереотипні рухи або ж після тривалого перебування руки в одній позі. Навпаки, тріпання кистю інколи полегшує неприємні відчуття.

 

Чи існує лікування❓

Перш за все, важливо почати лікування якомога раніше, інакше в серединному нерві можуть настати необоротні зміни.

 

Фіксація та ультразвук 🔊.

Частині пацієнтів допомагає, коли вони тримають кисть в нейтральному, ледь зігнутому, положенні. Для цього існують допоміжні пристрої (тутори), що не дають кисті зігнутись в промене-зап’ястному суглобі, таким чином не дозволяючи перетискати серединний нерв в зап’ястному каналі. Зазвичай я рекомендую їх одягання на час сну. Покращення наступає не одразу. Деколи спрацьовує ультразвук (фонофорез) на промене-зап’ястний суглоб, але переконливих даних доказова медицина щодо нього не має.

 

Медикаменти 💊.

Звичайні знеболювальні до певної міри приносять полегшення, як зменшуючи біль, так й зменшуючи запалення навколо нерву. Є й більш дієві ліки, але зі своїми застереженнями (антиконвульсанти, антидепресанти, кортикостероїди).

Зауважу, що часто лікарями, так історично склалось, призначаються вітаміни групи В, ефективність яких ніяк не доведена. Гірше те, що надмірні дози вітаміну В6, які містяться в таких препаратах, здатні викликати не покращення, а навпаки — пошкодження нервів, погіршуючи заніміння кисті.

 

До сучасних та ефективних методів відносять блокади зі стероїдами. Вони тонкою голкою вводяться в порожнину каналу. Їх дія заснована на зменшенні набряку та запалення в зап’ястному каналі, а це своєю чергою призводить до меншого стикання серединного нерва. Зазвичай це є дієвий спосіб та з мого досвіду приносить гарні результати.

 

Операція 👨‍⚕️.

Якщо ж нічого не приносить полегшення, вдаються до операції. У 90% пацієнтів навіть через рік після операції зберігається покращення. Суть її полягає у зменшенні тиск на серединний нерв у каналі. Для цього або ж роблять відкритим способом, надрізаючи зв’язку над нервом, або ж існує менш травматичний спосіб, ендоскопічний, коли розріз зовсім невеличкий.

 

Що очікувати далі ❓

Загалом після лікування багатьом стає краще. Інколи покращення настає навіть без лікування, але відбувається це через кілька місяців. Часто синдром зап’ястного каналу, як причина заніміння рук, зустрічається у вагітних, в таких випадках самостійне полегшення теж не є рідкісним. Проте заплющувати очі на такі прояви я б нікому не радив. При синдромі зап'ястного каналу може відбуватись погіршення та спричинити незворотні пошкодження серединного нерва. Деякі пацієнти з вираженими проявами зазначають, що їм складно виконувати руками навіть найелементарніші дії.

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Зателефонувати чи написати - ☎️  /watsapp +380674609304/

- Написати на телеграм @doctornimchuk

- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #депресія #доказовамедицина #остеохондроз #психіатр #мігрень #заніміннярук