Бодай чи не кожен з нас в дитинстві хоча б раз (а хтось і може й досі) пережив цей неприємний стан. Стан, до речі, абсолютно доброякісний, тобто жодних наслідків він не несе і був описаний свого часу ще в Древній Греції Гіппократом. Але передусім варто визначити, що ж це таке.
Що таке захитування❓
Захитування або у більш вираженому варіанті «морська хвороба» - стан , який є «природнім» , нехворобливим варіантом запаморочення чи дурноти, тобто таким, який може виникнути майже у будь-кого та не призводить до якихось наслідків та не є ознакою серйозної хвороби.
В англомовній літературі має назву «хвороба руху» , в чому відображається істотний момент , який провокує цей стан, а саме рух. Виникає він відповідно під час руху , зазвичай, коли людина подорожує на авто, кораблем , літаком чи навіть на потязі.
Які прояви❓
👉🏻Нудота
👉🏻Блювання
👉🏻Відчуття втрати рівноваги чи дурноти в голові
👉🏻Підвищена пітливість
👉🏻Підвищене слиновиділення
👉🏻Похолодання кінцівок та відчуття мурах, що повзають ними
У кого виникає частіше?
👉🏻У дитячому віці, від 2 до 12 років 👦
👉🏻У вагітних🫄
👉🏻У пацієнтів, що потерпають від мігрені🤕
Який механізм розвитку❓
Взагалі , хто вже ознайомився з моїми попередніми дописами про запаморочення, відомо, що за відчуття положення тіла в просторі відповідає звісно головний мозок, проте це відчуття є результатом надходження до нього інформації з різних джерел- від власне вестибулярного апарату , що розташований у вусі, від очей та від чутливих закінчень, що несуть інформацію про стан м’язів , сухожилків. Власне відчуття запаморочення виникає саме тоді, коли інформація від цих джерел виявляється суперечливою. Наприклад , коли людина читає . Очі бачать, що жодного руху не відбувається, книжка чи телефон є нерухомими перед очима. Але коли водночас ця людина сидить в авто й воно рухається, відповідно вестибулярний апарат стверджує протилежне! Ось тоді й виникає захитування.
Як попередити❓
Якщо людина вже знає, що схильна до цього розладу, варто врахувати наступне
📌Не подорожуйте спиною у напрямку руху
📌Намагайтесь у авто чи автобусі обрати місце якомога ближче до водія.
📌У випадку коли подорожуєте літаком, варто надати перевагу місяцям біля вікна.
📌Якщо подорожуєте на кораблі, каюту краще обирати ближче до його центру та з ілюмінатором якомога ближче до рівня води
📌Якщо є така можливість, краще подорожувати в автомобілі у ролі водія.
📌Під час подорожування на автотранспорті найкраще дивитись на дорогу й у жодному разі не читати чи не користуватись тривало смартфоном.
📌Не приймати важкої їже перед подорожжю
📌Свіже повітря трішки полегшує стан дурноти, тому пробуйте відчинити вікно. доступ
📌Спробуйте пожувати жуйку з вираженим смаком м’яти чи спробувати імбирні льодяники.
📌Є ліки, які є безрецептурними та відповідно можуть бути застосовані пацієнтом самостійно без консультації лікаря. Вони так і називаються- «Таблетки від захитування та нудоти». Але будьте готові, що вони можуть викликати сухість у роті та сонливість.
📌Й наостанок. Захитування -це стан, якого можна позбутись шляхом тренування вестибулярного апарату. Мається на увазі … так-так, варто частіше потрапляти в ситуації, які провокують захитування, й з кожним разом воно виникатиме рідше й рідше.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ __ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення