Випадок з практики. 15 років з головним болем, котрий вдалось приборкати!
Пацієнтка Т. 44 роки, звернулась до мене через часті однобічні головні болі останні 20 років. Біль виникав виключно в правій половині голови.
Як з'ясувалось, болі не просто часті, а щогодини, тривалістю близько 10 хв. й майже нестерпні! Періоди з болем тривали до 2 тижнів. Після чого змінювались проміжками , вільними від болю, проте вони не перевищували все ті ж 2 тижні. Біль починався, зі слів пацієнтки, з правого надпліччя, далі долучалась права половина обличчя та скроня, після чого починало пульсувати око. На додаток воно ще й червоніло! Чутливих ділянок, доторкання до яких викликало б напад болю, мною не виявлено. Біль міг провокуватись стресом, болі не полишали пацієнтку навіть вночі, через що вона б не могла повноцінно відпочивати в періоди загострення болю. Деколи під час болю, з її слів, підвищувався тиск до 180. Від болю вона приймала різноманітні знеболювальні, останнім часом на основі диклофенаку та цитрамон з незначним покращенням. А ще вона пробувала боротись з болем ліками від тиску, коли він підвищувався, проте безуспішно (про зв'язок тиску та головного болю детальніше в моєму дописі за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/187127826236726 )
Як все починалось [❓]
Хворіє з 30 років. Початок болю пов'язує зі стресами та фізичними навантаженнями. Характер болю не змінювався з роками. Пацієнтка неодноразово зверталась до неврологів, проте покращення було нетривалим. За цей час вона пройшла обстеження голови (томографію/знімок мозку та обстеження судин), які нічим особливим не вирізнялись.
Що я виявив [❓]
Загальна медична історія нічим не вирізнялась. Проте у бабусі по материнській лінії спостерігались сильні головні болі, але вона нікуди не зверталась. Головні болі спостерігаються й у доньки пацієнтки, проте її природа їй невідома. Пацієнтка також зазначила, що болі могли провокуватись алкоголем, через що вона його майже не вживає. Місячні регулярні. Працює гувернанткою.
При огляді я виявив… Нічого. Неврологічний огляд був без відхилень. Тиск на момент огляду ідеальний. З обстежень пацієнтки мені надала дані аналізів крові, даних дослідження судин шиї, з яких випливало, що у неї мала місце легка анемія та малий діаметр однієї з хребцевих артерій (варіант норми).
Про що думати [❓]
Навряд чи причиною болю був підвищений тиск, скоріше навпаки, від болю він і підвищувався. Вказівка на однобічний характер болю та почервоніння вказувало на групу первинних головних болів, що носять назву тригемінальних автономних цефалгій (ТАЦ) , про один з яких я написав пост за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/181798866769622
Проте в цьому випадку мова про ще більш рідкісне захворювання з цієї групи - хронічну пароксизмальну гемікранію.
Дехто може спитати, яка в дідька різниця, якщо крім встановлення правильного діагнозу їй ніхто так й не допоміг? Вона перепробувала не один десяток ліків, проте жодні не принесли покращення? Але правда в тому, що правильний діагноз в цьому випадку одразу дає ключ до дієвого лікування. Цей вид болю виключно добре реагує на ліки, що містять індометацин. Він теж належить до знеболювальних, які вона встигла прийняти без малого вагон, але в тому-то й річ, що ці виснажуючі болі дуже добре реагують виключно на нього.
Що було далі [❓]
Я призначив індометацин. Проте наступний візит пацієнтки мене розчарував. Болі не припинились.
Що я мав думати ? Невірний діагноз?Я помилився?
Проте розгадка насправді крилась в іншому. Необхідно не тільки правильні ліки призначити, а й правильні дози тих ліків! З'ясувалось, що Вона приймала 50 мг на добу, в той час, як я радив збільшити добову дозу хоча б до 100 мг, а якщо болі не вщухнуть, то й можливо й 200 !
Нарешті успіх! Болі відступили. Й хоча вони потребуватимуть постійного прийому цих ліків, але ж пацієнтка про них почала взагалі забувати! Раніше вона просто не могла згадати, як це жити без болю, не чекаючи початку такого двотижневого періоду!
Будьте здорові та бережіть себе!