Чому може боліти голова?

Для початку потрібно визначитись , що таке біль взагалі. Так ось,  біль в широкому розумінні -будь-яке неприємне відчуття в певній ділянці тіла. Виникає він при подразненні кінцевих нервових закінчень , які сприймають саме больовий стимул.  Але важливо не тільки сприйняти імпульс, а й передати його по нервах , а потім ще й усвідомити ці відчуття за допомогою клітин головного мозку. Відповідно, при пошкодженні будь-якої ланки в цьому ланцюгу "нервове закінчення-провідні шляхи-головний мозок" відбувається порушення сприйняття болю. Погіршене, коли перетинається нерв, чи посилене (при підвищеній активності клітин кори головнго мозку), чи спотворене ( коли , приміром, звичайне торкання сприймаєтсья, як болюче). 

 

 Тут є важливий момент- так де ж ці рецептори розташовані? Відповідь буде така- далеко не всюди. Наприклад, сам мозок больових рецепторів не має. Тверда мозкова оболонка- так, має. Приклад? Будь-ласка - крововилив чи пухлина тисне на мозок та його оболонки , а вони в свою чергу містять больові рецептори, які й реагують на механічний вплив. Шкіра голови та м’язи/сухожилки голови- теж мають ( хто з нас не набивав собі гулі?). Судини мозку- так, і чудово реагують на «хімічне запалення» наприклад при викиді певних речовин в процесі розвитку нападу мігрені. 

 

Існує такий вислів: «Біль-це сторожовий пес здоров’я», тобто організм в  дає нашій свідомості знати , що з певною його частиною щось негаразд. Але так відбувається не завжди. Є захворювання, які мають відношення до тих кінцевих клітин  мозку, куди надходять та де й усвідомлюються больові імпульси. Існують так звані больові та протибольові ( ноцицептивні та антиноцицептивні) центри в спинному та головному мозку, які можуть як посилювати, так й послаблювати больові сигнали від нашого тіла. Тоді ми починаємо відчувати біль менше  або більше.  Дисбаланс у роботі цих центрів призводить до больових відчуттів  без реальних причин для болю!  Це стосується ,наприклад, хронічного головного болю напруження, безпричинних больових відчуттів при розладах депресивного спектру тощо. 

 

Отже це був которкий нарис про походження больових відчуттів та природу головних болів, який я продовжу в наступних дописах. В них я планую більш детально зупинитись на найпоширеніших видах головного болю , обговтрити поняття первинного та вторинного головного болю, торкнутись міфів  про головний біль, які побутують серед  багатьох моїх пацієнтів (принаймні побутували до того, як вони потрапили до мене на консультацію). 

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Зателефонувати чи написати - ☎️  /watsapp +380674609304/

- Написати на телеграм @doctornimchuk

- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #головнийбіль #доказовамедицина #мігрень