Минули (майже) вихідні, а разом з ними перетворились на спогади події суботнього/недільного ранку, коли після веселих нічних гулянь 🥳 🎉 голова декому невпинно та наполегливо нагадувала про своє існування. Досьогодні точиться багато суперечок щодо причин та механізму виникнення головного болю внаслідок вживання алкоголю.
В Міжнародній класифікації головного болю 3го перегляду є рубрика 8.1.4.2 є «Головний біль, викликаний вживанням алкоголю». Або іншими словами мова йде про «похмільний головний біль». Здається, це так наше тіло нагадує про шкоду зловживання. Загалом, до поняття похмілля входить не лише головний біль, а й розлад кишківника (пронос), загальна слабкість, нудота та внутрішнє тремтіння. Дехто під час похмілля страждає від надмірної чутливості до сонячного світла, а дехто навіть потерпає від вертиго.
Отже, під час вживання алкоголю той розщеплюється до так званого ацетальдегіду, який досить токсичною речовиною. Правда до токсичних концентрацій в крові справа ніколи не доходить, а тому лише ацетальдегідом пояснити похмілля в цілому неможливо.
Вживання алкоголю саме по собі впливає на мозкову активність під час сну, тому похмілля з головним болем можливо є своєрідним проявом недостатності сну.
Алкоголь є відомим пусковим чинником мігрені, тому не піддається сумніву факт, що в багатьох випадках головний біль на ранок є звичайнісінька мігрень, що була спровокована алкоголем.
Не менш важливим чинником у механізмі розвитку похмільного головного болю є розлади водно-електролітного балансу, зневоднення організму ( хто з нас не відчував посуху в роті навіть після незначної дози алкоголю ввечері) та, ймовірно, зниження й внутрішньочерепного тиску, а це само по собі призводить до вираженого головного болю. Щодо його механізму: вважається, що в нормі головний мозок 🧠 немов плаває в спинномозковій рідині, огорнутий оболонками . Так ось ця рідина виконує функцію циркуляції та виведення непотрібних речовин, а також захисту, огортає мозок та підтримує його в певному положенні. Коли ж її тиск падає, головний та спинний мозок починає «просідати» вниз при переході особи у вертикальне положення, тим самим натягуючи нерви , що йдуть від мозку, та його оболонки, багаті га больові закінчення, що й спричиняє біль ( детальніше http://tiny.cc/flfnwz)
Отже симптоми похмілля з головним болем включно виникають лише тоді, коли рівень алкоголю в крові падає й досягають максимуму, згідно думки окремих експертів, коли його рівень наближається до нуля. Між іншим помічено, що особи, що вживають алкоголь в помірній кількості, мають більше шансів отримати на ранок похмілля , ніж ті, хто явно зловживає алкоголем.
Ось деякі поради, які допоможуть уникнути «похмільного» головного болю❗️
1️⃣ Клин-клином. Тобто випити трішки алкоголю.🍺Сенс у тому , що похмілля це по суті феномен відміни алкоголю , відповідно до цього, щоб полегшити стан, радять трішки випити. Тут можна провести аналогію з такими препаратами, як безнодіазепіни. Як й алкоголь, вони взаємодіють тому числі з GABA-рецепторами головного мозку. Добре описані й феномен відміни від таких препаратів. Тобто гіпотеза полягає в тому , що мозок подібним чином реагує й на відміну алкоголю при похміллі. Так що 1-2 порції алкоголю дійсно можуть полегшити стан, хоча такий спосіб не рекомендується і по суті вже свідчить про залежність від алкоголю.
2️⃣ Вживання достатньої кількості рідини🧃. Алкоголь посилює сечовипускання через пригнічення так званого гормону вазопресину ( він зменшує вироблення нашими нирками сечі). Якщо у вас при похміллі спостерігається пронос, пітливість або блювання, це ще більше вас зневоднить. Незважаючи на те , що з вранішньою нудотою важко щось залити всередину, наполегливо рекомендується зробити вранці хоч кілька ковтків води (при чому бажано мінеральної).
3️⃣ З’їжте трохи вуглеводнів🥪. Вживання алкоголю знижує рівень цукру в крові, теоретично загальна втома та головні болі при похміллі можуть бути до певної міри наслідком голодування вашого мозку, адже глюкоза це основний енергетичний матеріал для нього. Навіть більше, вживаючи алкоголь багато хто просто забуває про їжу, тим самим додатково знижуючи рівень глюкози. Так що тост та сік - чудовий спосіб повернути рівень цукру до норми.
4️⃣ Уникайте темних алкогольних напоїв🥃. Дослідження продемонстрували, що світлий алкоголь , як то джин чи горілка, дещо рідше викликають похмілля порівняно з темним алкоголем на кшталт коньяку, віскі, червоного вина чи текіли. Основним видом спирту в алкогольних напоях є етанол, але в темних напоях також міститься хімічно близькі сполуки, включно з метанолом. Відповідно до даних Dr. Swift (відомого дослідника в цьому питанні), етанол , як й метанол розщеплюється одними й тими ж ферментами, але продукти розщеплення , що утворились з метанолу, є особливо отруйними, тому ймовірно здатні викликати важче похмілля.
5️⃣ Прийміть знеболювальне, але не парацетамол💊. Такі ліки, як аспірин, ібупрофен та інші знеболювальні засоби можуть полегшити такий головний біль, а також й загальні болісні відчуття. Проте будьте обережні, вони можуть викликати подразнення шлунку. Окрім цього, не варто застосовувати парацетамол , оскільки той може посилити отруйну дію алкоголю на вашу печінку.
6️⃣ Випийте чашку чаю чи кави☕️. Кофеїн може й не має якоїсь особливої сили проти похмілля, але як загальний стимулятор може полегшити вашу млявіть, а також підвищити знижений внутрішньочерепний тиск , який відіграє важливу роль у механізмі розвиту «похмільного» головного болю . З іншого боку, кава має сечогінний ефект, тому може посилити зневоднення.
7️⃣ Вітамін B6. Досить давнє дослідження, виконане понад 30 років тому, Продемонструвало, що у людей , котрі до, під час та після вживання алкоголю прийняли сумарно 1200мг вітаміну В6 , вираженість похмільного головного болю була меншою.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути 📆 fb.com/drnimchuk/ (кнопка «забронювати»)
- Зателефонувати чи написати - ☎️ /watsapp +380674609304/
- Написати чи зателефонувати на телеграм @doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
- Відвідати сайт doctornimchuk.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення