Ось і настали ці дні , коли стовпчик термометра наближатиметься до 30 °С і можна буде відчути , що справжнє літо вже не за горами. Але разом з тим спека приносить й певні незручності. Мова піде про тепловий удар та непритомність.
Перш за все, визначимось, що таке непритомність? Це короткотривала втрата свідомості внаслідок недостатнього притоку поживних речовин та кисню до головного мозку. Від непритомності слід відрізняти епілептичний напад, який зазвичай супроводжується посмикуванням однієї або більше кінцівок та потребує зовсім інших дій з боку оточуючих.
Отже, що може бути причиною непритомності❓
➡️Недостатнє споживання рідини (так само як й підвищена її втрата, наприклад з потом). В такому випадку артеріальний тиск знижується й настає момент, коли найбільш чутливий до браку кисню орган , тобто наш мозок🧠, не в змозі працювати у звичному режимі. Відповідно він просто «гасне», переходить в режим енергозбереження й починає підтримувати в організмі лиш самі базові, життєвоважливі процеси (до яких свідомість не відноситься).
➡️Порушення правильної роботи серця (аритмія) та інші серцеві захворювання, які спричиняють зниження ефективності серцевих скорочень та зрештою падіння тиску нижче критичного.
➡️Низький рівень цукру в крові. Трапляється зазвичай внаслідок голодування або просто забули поїсти, будучи заклопотаними. Разом з втратою рідини є частою причиною непритомності.
➡️Певні ліки💊, які можуть додатково знижувати артеріальний тиск. Обговоріть це з лікарем, котрий їх призначив. Найчастіше мова йде про серцеві ліки (від тиску) та сечогінні.
➡️Особливості будови тіла — так звана ортостатична гіпотензія худорлявих. Серцe 🫀 відчуває підвищене навантаження, коли людина підводиться з ліжка, адже серцю потрібно набагато більше зусиль для того, щоб підтримувати тиск на сталому рівні під час переходу з лежачого положення у вертикальне. Й чим вище людина, тим більше додаткове навантаження. У худорлявих це створює додаткові вимоги до серця й часто воно не встигає вчасно зреагувати на збільшене навантаження й внаслідок чого не постачає достатньо крові нашому мозку, через що він короткочасно «вимикається» , переходячи в «аварійний режим».
➡️Переляк. Це ще зветься вазовагальним синкопом і є реакцією на сильний подразник (страх крові, несподівана сильна емоція або щось інше, що сильно злякало). При цьому ритм серця парадоксально уповільнюється, судини замість того, щоб звузитись, розширюються, через що кров починає накопичуватись в судинах ніг та тулуба, замість того, щоб циркулювати по колу від серця до кінцівок та органів та назад. Через це кров не надходить до серця й воно в свою чергу не має що прокачувати до мозку.
➡️Гіпервентиляція. Цей термін означає прискорене дихання. З якихось причин людина відчуває, що їй не вистачає повітря, при цьому її дихання стає глибшим та частішим. Через надмірне підвищення концентрації кисню судини головного мозку на це реагують звуженням й настає відчуття дурноти, млявості, важкості в ногах та навіть можна знепритомніти. Більш характерним є для тривожних особистостей та нерідко трапляєтсья під час панічних атак.
➡️Алкоголь🍺. Надмір алкоголю настільки може розширити судини, а також сприяє прискореному виведенню рідини, тим самим збільшуючи ймовірність втрати свідомості.
➡️Вузький комірець. Так, навіть він може призводити до непритомності. Чому? Комірець тисне на нерви навколо сонної артерії, які грають важливу роль у регуляції артеріального тиску. Чим вище тиск крові або тиск на ці нерви — тим більше йде зворотна реакція у вигляді гальмування серцевої діяльності та зниження тиску. Частіше трапляється у людей похилого віку через підвищення чутливості цих нервів з віком ( так званий синдром чутливого синусового вузла).
Що робити❓
❗️Пийте достатню кількість рідини. Це дуже неконкретна порада про достатність, але намагайтесь принаймні усіляко уникати почуття спраги. Додатково раджу вживати саме високомінералізовану мінеральну воду (мінералізація понад 1-г/л), адже з втратою рідини з потом важливим моментом є й втрата солей, тому вкрай необхідно пити саме мінералізовану воду («мінералку»).
❗️Обговоріть з кардіологом порушення правильної роботи серця («перебої, завмирання»), якщо їх відчували в момент непритомності.
❗️Уникайте відчуття голоду та регулярно харчуйтесь. Це підтримає рівень цукру в крові на належному рівні.
❗️Обговоріть зі своїм лікарем ліки, які приймаєте, адже деякі з них можуть мати вплив на артеріальний тиск та призводити до підвищення ризику знепритомніти, особливо в спеку.
❗️Підтримуйте гарну фізичну форму, забезпечуйте свій організм регулярними кардіотренуваннями принаймні 30 хвилин на день.
❗️Уникайте надмірного споживання алкоголю. Довідково: безпечні граничні дози споживання алкоголю для чоловіків становлять 14 дрінків/ тиждень, жінок-7 дріркіа /тиждень. 1 дрінк або напій дорівнює 25-30 мл міцного алкоголю або 100-150 мл сухого вина або 250-300 мл світлого пива.
❗️За можливості уникайте тугих комірців
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення #спека #непритомність