На днях прийняв участь у цікавому семінарі , присвяченому проблемі розсіяного склерозу. Організатором виступила одна швейцарська клініка, яка займається неврологічною реабілітацією. Цілком логічно, що на цьому семінарі був представлений погляд на проблему розсіяного склерозу саме швейцарських колег. Отже, що б я хотів виокремити як таке, що варте уваги .
📌Існує два підходи до лікування розсіяного склерозу. Умовно за силою впливу на хворобу виділяють 3 групи так званих імуномодулюючих препаратів. Суть першого підходу, «поетапного» - ліки для запобігання подальшому розвиткові хвороби призначаються в залежності від тяжкості перебігу розсіяного склерозу. Другий підхід полягає у призначенні максимально дієвих ліків, до яких належать окрелізумаб, наталізумаб, алемтузумаб та інші. Ця група забезпечує понад 60% зменшення ймовірності загострення хвороби. Швейцарські колеги надають перевагу саме другому підходу.
📌 Обговорювалось питання тривалості лікування препаратами для попередження загострення. (Яке я не чув, щоб піднімалось вітчизняними колегами) Як довго такі пацієнти мають отримувати лікування? Виявляється , досить популярною є думка , що не пожиттєво. У основі обґрунтування цієї гіпотези полягає теза, що при розсіяному склерозі звісно основу роль відіграє активність , спроможність імунної системи , чим активніше вона, тим агресивніший і перебіг хвороби, ( для неї , нагадаю, властива агресія імунної системи проти власних нервових тканин , детальніше можете прочитати за посиланням …). Так ось питання не банальне, враховуючи, що такі ліки коштують кілька тисяч євро на місяць. І багато колег схиляються , що принаймні варто обговорювати й спробувати припинення лікування у пацієнтів 60-65 років. Адже з віком імунна система людини слабне. А відповідно слабне і її здатність атакувати свої тканини , в тому числі при розсіяному склерозі.
📌Цікаве питання й з лікуванням самих загострень. Статистика каже , що в довгостроковій перспективі лікування або не лікування загострень розсіяного склерозу не випливає на кінцевий результат, тобто неврологічний дефіцит, як би це не звучало парадоксальним. Тобто лікуй чи не лікуй загострення, а різниці через 10-20 років не буде. Тим не менше здоровий глузд підказує, що чим менше загострень та швидше їх пригнічувати , тим залишковий неврологічний дефект все ж буде меншим. Такого підходу , до речі, притримуються й колеги.
📌 Дуже незвичним для українських колег прозвучала й теза, що боротьба з загостренням розсіяного склерозу, яка ,як відомо, проводиться за допомогою високих доз глюкокортикоїдів та практикується в Україні виключно шляхом внутрішньовенного введення, часто практикують через таблетовані форми , що більше поширене в приміром в Швейцарії. Ймовірно через простоту , доступність методу введення, адже не потрібно шукати медсестру, наражати пацієнта на небезпеку ризик інфекції при постановці крапельниці і т. д. Ефект , що досягається внутрішньовенним введенням, абсолютно такий самий, як й вживання такої ж дози ліків у формі таблеток. Єдина проблема, що в Україна немає високих дох таких ліків у таблетках (приміром, 1000мг метилпреднізолону досить важко проковтнути, коли його вміст в 1 таблетці становить всього 32 мг, тобто пацієнтові треба з’їсти за раз 30 табл !)
📌 Варто згадати й про проблему наслідків пригнічення імунної системи внаслідок прийому імуномодулюючої терапії. Виявляється, це деколи зовсім не безневинний ефект. На днях оглядав пацієнта , який відмовився від ліків, адже через них він протягом року від початку прийому таких ліків переніс 10 інфекційних запалень сечовивідних шляхів! Після припинення ж епізодів інфекцій протягом наступного року не спостерігалось зовсім. Звісно, не варто все спрощувати, адже у клініку пацієнт потрапив через погіршення розсіяного склерозу. Проте пам’ятати про зворотній бік медалі та зважувати всі + та мінуси у конкретного пацієнта завжди важливо.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
-Зателефонувати на робочий номер - +380674609304
- Зателефонувати чи написати на WhatsApp https://wa.me/380674609304
- Написати чи зателефонувати на Telegram https://t.me/doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
- Відвідати сайт doctornimchuk.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #розсіянийсклероз