Про інсульт та його попередження

29 жовтня у світі щороку відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом, власне, цій темі я й присвятив цей допис. 

 

Що таке інсульт❓

Це стан, коли до певної ділянки головного мозку перестає постачатись кров. Якщо клітини мозку залишаються певний час без кровопостачання — вони починають відмирати. Це має назву ішемічного інсульту. Основних причин цього декілька. Одна з них — атеросклеротичні бляшки, що звужують просвіт артерій внаслідок порушення обміну холестерину та на яких може утворюватися тромб (більш детально за посиланням ). Іншою є стовщення дрібних мозкових артерій, наприклад внаслідок тривалого нелікованого тиску чи цукрового діабету, через що просвіт таких судин поступово звужується аж поки не стає повністю непрохідним для крові. Третьою причиною є потрапляння в судини мозку тромбів з серця, які можуть повністю перекривати просвіт судини. Основною причиною утворення тромбів в серці є миготлива аритмія.

Інший варіант інсульту — коли одна з судин головного мозку не витримує підвищеного тиску крові та розривається, спричиняючи крововилив в мозок. Такий інсульт має назву геморагічного.

Також виділяють поняття малого інсульту. При ньому відбувається лишень короткочасне припинення кровопостачання й це не призводить до відмирання великої кількості нервових клітин. Інша назва такого явища — транзиторна ішемічна атака або минуще порушення кровообігу.

Проблема в тому, що коли пацієнт вже переніс інсульт, це не означає, що у нього не трапиться ще один. Якраз все навпаки, є істотним чинником ризику повторення інсульту, інколи навіть з більш тяжкими проявами. Відповідно вкрай важливими є заходи, спрямовані на попередження повторного інсульту. Найбільший ризик мають пацієнти старше 75 років, з серцевою недостатністю, цукровим діабетом, підвищеним тиском. До дуже серйозного чинника ризику інсульту відноситься й миготлива аритмія, (такий вид порушення серцевого ритму, який ще має назву фібриляції передсердь)

 

Як можна попередити інсульт❓

 

Лікар, який лікує пацієнта з інсультом, при виписці з відділення дає певні поради, що варто приймати для попередження іншого інсульту. Інколи показане навіть оперативне втручання, зазвичай на сонних артеріях, якщо вони мають дуже великі бляшки. Окрім ліків важливу роль відіграє так званий спосіб життя пацієнта. До нього відносять ведення активного способу життя, певні дієтичні поради (детальніше в моїй публікації за посиланням), позбавлення від шкідливих звичок тощо. Між іншим, наш мозок працює незалежно від інтенсивності фізичних навантажень (на відміну від серця), тому пацієнти з перенесеним інсультом не потребують якихось обмежень в фізичній активності у повсякденному житті тільки через сам факт інсульту.

 

Ліки💊

Якщо пацієнт переніс інсульт, для зменшення ризику повторення цього захворювання вкрай важливо регулярно приймати ліки від тиску, оскільки він є одним з основних причин, що призводять до інсульту. Інколи пацієнту важко збагнути, що такі ліки він має приймати все життя, без жодних перерв чи «канікул». Є сенс приймати такі ліки, навіть якщо тиск не підвищений. Існує декілька класів таких препаратів, до найбільш поширених належать блокатор кальцієвих каналів, сечогінні та інгібітори АПФ (пригнічують один з ферментів, що є важливим у регулюванні тиску). Проте тиск можна знизити не лише ліками. А й дотримуючись певних порад. Наприклад, ведення фізично активного способу життя.

Звісно, що ліки можуть мати певні побічні прояви. Проте, як правило, вони невиражені. Якщо ж пацієнт їх відчуває, не варто просто припиняти прийом, обов’язково обговоріть проблему з лікарем! У переважній більшості випадків їх вдається уникнути чи мінімізувати.

До інших поширених ліків відносяться статини. Це ліки для зниження рівня холестерину. Їх прийом істотно зменшує ймовірність повторення інсульту. Їх варто приймати, навіть якщо у пацієнта був до інсульту нормальний рівень холестерину, адже навіть тоді вони знижують шанси отримати повторний інсульт. 

Статини теж деколи викликають побічні ефекти, проте це трапляється нечасто. Лікар ймовірно призначить певні аналізи для визначення стану печінки, яка дуже рідко може страждати внаслідок їхнього прийому. Деколи пацієнти, що приймають статини, відчувають болі в м’язах, в такому випадку варто обговорити це зі своїм лікуючим лікарем.

До ліків для профілактики інсульту належить й аспірин. Проте він не єдиний, що діє подібним чином, зменшуючи загортальну здатність крові. Мова йде про клопідогрель, празугрель, дипіридамол та деякі інші. 

До побічних ефектів аспірину, які можуть у декого виникнути, відносять підвищену кровоточивість. Варто зауважити, що це трішки збільшує ризик серйозної кровотечі, проте користь аспірину суттєво переважає можливу шкоду від нього.

 

Операція.

Інколи для попередження ішемічного інсульту лікар може порадити операцію. Це буваю у випадку, коли в сонній артерії утворилась дуже велика атеросклеротична бляшка. Операція має назву ендартеректомія. Зазначу, що вона має свої чіткі показання та є необхідною лише у малого відсотка пацієнтів з інсультом.

 

Що, як пацієнт має аритмію❓

Якщо пацієнта миготлива аритмія, лікувальна тактика може мати певні відмінності. При ній у серці пацієнта починають утворюватися згустки крові (тромби). Якщо такий тромб потрапить у судини мозку, то спричинить інсульт. Тому абсолютно показані дієві препарати, що мають назву антикоагулянти.

Лікарі часто призначають такі ліки. Раніше це був переважно варфарин, про те він має ряд істотних недоліків. Існують більш сучасні антикоагулянти, які містять діючою речовиною дабігатран чи апіксабан чи рівароксабан. Всі вони зменшують ризик повторного інсульту приблизно на 2/3, що вважається дуже ефективним.

До побічних ефектів відносять підвищену кровоточивість, яка інколи може призвести до великих кровотеч та відповідно серйозних наслідків. Це трапляється у 3 пацієнтів з 1000, що приймали варфарин. Якщо лікар обрав саме варфарин, пацієнт має регулярно здавати кров для визначення здатності згортатись. Нові антикоагулянти не потребують регулярного контролю цих показників. Проте їх вартість істотно вища за вартість варфарину.

У певних випадках замість антикоагулянтів призначають аспірин. Він є безпечнішим з точки зору кровотеч, проте він суттєво поступається в ефективності антикоагулянтам.

 

Чи може пацієнт допомогти собі сам❓

Зміна способу життя, що вже згадувалась мною раніше, може знизити тиск та рівень холестерину й піде на користь здоров’ю. Проте жодним чином це не замінить постійного прийому ліків.

Перше — кинути палити. Паління пошкоджує стінку судин та прискорює розвиток атеросклерозу.

По-друге, якщо пацієнт має надмірну вагу, варто поміркувати над тим, що б її знизити. Для цього стануть в нагоді фізичні вправи. 30 хв фізичних вправ щодня буде достатньо. Вправи мають бути такими, що пацієнт відчував незначну задишку під час їх виконання. Наприклад, це може бути швидка ходьба.

Не менш важливим є правильне харчування. Варто звернути увагу на середземноморську дієту (про яку йшлось в мої більш ранні публікації за посиланням ). Якщо коротко, то вона містить багато фруктів та овочів, намагайтесь уникати жирного м’яса, тваринних жирів, солі та вживайте алкоголь лише у помірній кількості (більш детально цю тему розкриває моя публікація за посиланням )

Якщо пацієнт має інші захворювання (діабет чи серцеві хвороби), то вкрай важливо тримати їх під контролем відповідного фахівця. Самі по собі такі захворювання можуть теж збільшувати ризик інсульту.

 

Насамкінець наведу посилання на деякі зі своїх дописів, що тісно повязані з темою інсульту 

- Про холестерин - посилання

- Про  інсульт у молодих- посилання

- Про  нормальний артеріальний тиск -посилання 

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Зателефонувати чи написати - ☎️  /watsapp +380674609304/

- Написати на телеграм @doctornimchuk

- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #депресія #доказовамедицина # #психіатр #мігрень #інсульт