Тему допису навіяна двома випадками за останній місяць підтвердженого інсульту у моїх пацієнтів , молодих осіб 20-30 років.
Спочатку про інсульт та що це таке. Отже, інсульт - відмирання частини головного мозку внаслідок припинення її кровопостачання ( тромбу) і тоді такий інсульт зветься ішемічним, або ж пошкодження мозку внаслідок крововиливу й тоді це має назву геморагічного інсульту. Відповідно, коли частина клітин мозку перестає працювати , не працюють й функції , за які вони відповідали, тобто у пацієнта розвивається, приміром, слабкість у кінцівці чи розлад мови , чи розлад координації і т.п.
Зауважу, що статистично 80-85% інсультів є за природою саме ішемічними, тому тут будемо розглядати саме їх.
Взагалі-то дуже часто навіть самі лікарі вважають, що інсульти є виключно ознакою старості і коли до них звертаються пацієнти зі скаргами на якесь там запаморочення чи заніміння руки, то все це списують на міфічне ВСД або іншими словами на «нерви». Проте ситуація ускладнюється тим, що, приміром, при підозрі та відповідних скаргах на інфаркт у молодої людини, його виявити досить просто , зробивши кардіограму та експрес-тести ( ні, ні не на COVID, як можна подумати) на тропоніни, які може зробити й швидка , то при інсульті необхідне дороговартісне МРТ ( томографія) , яку просто так не зробиш вдома та ще й апарат може не виявити інсульт, навіть якщо той є.
Тепер про причини. У пацієнтів у віці найчастіше причиною інсульту бувають тривале підвищення тиску, високий холестерин та відповідно атеросклероз мозкових судин, а також порушення ритму. Так ось, у молодих осіб всі порушення зустрічаються вкрай рідко й зазвичай не є причинами інсульту. Тоді що ж?
- Незакритий овальний отвір. Це такий стан, коли між правим та лівим передсердям не заростає цей самий отвір і зберігається можливість потрапляння венозної крові , яка деколи містить тромби, прямо в ліві відділи серця , а звідти у так зване велике коло кровообігу, перш за все до головного мозку. Для виявлення необхідне гарний УЗД апарат й фахівець, який вміє виявляти такі проблеми ( або ж дороговартісне МРТ серця). Статистика досить варіабельна, проте ця аномалія є причиною інсульту у 10- 30 % молодих пацієнтів з інсультом. Лікування- оперативне , у кардіохірурга.
- Диссекція- розшарування артеріальної стінки з подальшим утворенням тромбу на поверхні пошкодженої судини. Теж досить часта причина інсульту серед молодих осіб. Причиною ж диссекції є комбінація вродженої схильності та надмірні механічні навантаження ( рухи) на шию. Й не варто забувати про таку важливу причину артеріальних диссекцій- виконання з шиєю травматичних мануальних прийомів мануальними терапевтами, часто зі смертельними наслідками.
- Штучний клапан чи запалення клапанів. Так , такі пацієнти мають приймати пожиттєво кроворозріджуючі препарати, проте останні потребують регулярного контролю згортання крові. На жаль, з моєї практики , пацієнти дуже недооцінюють ймовірність ускладнень від недостатньої дози цих препаратів. Такі препарати мають прийматись виключно під контролем згортання крові. А ще одна проблема - в державних лікарнях майже ніде не роблять показник , на який варто орієнтуватись лікареві при підборі дози, натомість широко розповсюджене визначення ПТІ абсолютно ненадійне та не повинно слугувати для визначення дозування!
- Порушення ритму . Мова перш за все про фібриляцію передсердь, яка останнім часом широко вивчається у розрізі можливих наслідків . При цьому розладі у пацієнта високий ризик утворення тромбу у лівому передсерді, який може відриватись й перекривати просвіт судин, в тому числі й у мозку. Нюанс в тому, що така аритмія може виникати 1 раз на кілька днів , тому звичайна кардіограма нічого не виявить, для цього інсує холтерівське добове моніторування ( запис) кардіограми . І начебто все у нас з цим добре, «холтерів» зараз у лікарнях та центрах багато, проте практично всім його проводять 24 години. А рекомендації експертів кажуть , що це має бути 2-3 доби, і далеко не кожен холтер для цього технічно придатний
- Хвороби , які мають міцне генетичне підґрунтя ( CADASIL, мітохондріальні хвороби, мігренозний інсульт, вроджені порушення згортання крові тощо) . Вони трапляються вкрай нечасто, проте про них нам всім теж варто пам’ятати.
- Вживання ін’єкційних наркотиків. Так, у ін’єкційних наркоманів нерідко трапляються інсульти, як через запальні зміни та утворення тромбів у венах , які далі потрапляють в серце й через механізм парадоксальної емболїї - в мозок . Також у наркоманів нерідкі септичні стани, які призводять до утворення тромбів на серцевих клапанах та в подальшому до емболії ( відриву тромбів) до мозкових артерій.
Як бачите, причини інсультів у молодих осіб зовсім інші . Тому попри те, що інсульти у молодих трапляються нечасто, не варто про них забувати , особливо нам, лікарям. Адже вчасно виявлений інсульт дає пацієнтові шанс на повне відновлення шляхом розчинення тромбу або його механічного видалення , проте слово «вчасно» тут означає години від моменту початку, а не дні . Для широкого ж загалу варто згадати про просту абревіатуру FAST (що в перекладі означає швидко) яка допоможе самотужки запідозрити інсульт, де F-face- Обличчя( мається на увазі його перекіс), A- arm-рука ( мається на увазі слабкість в руці), S-speech – мова( порушена, нерозбірлива) T time -час ( не гай часу!). Отже, час-це мозок!
Будьте здорові та бережіть себе!