Про струс головного мозку

Зима  вже надворі.  Й хоча  зараз  погода геть не зимова, незважаючи на наближення Нового  Року,  але все ж навряд  чи нам  вдасться уникнути  в найближчому майбутньому ожеледиці, снігопадів …,а декому  падінь,   переломів та всіляких травм, в тому числі голови.  Ну й звісно  струсу , як  найпоширенішого виду  травми головного мозку. 

 

Що  таке струс? 

 

Попри  поширений міф,  що  струс головного мозку  несе в собі серйозні ризики  для здоров’я,  це  не так. У сучасній класифікації струс має  назву  легкої травми мозку,  що  зазвичай проявляється сплутаною свідомістю,  втратою  пам’яті та головним болем.  Деколи  пацієнти навіть повністю  втрачають свідомість,  проте це триває  не більше  кількох  хвилин.  Причиною  струсу є сильний удар головою. 

 

Які прояви струсу?

Вони зазвичай виникають  протягом перших хвилин-годин  від моменту травми. 

 

-        Втрата пам’яті. Часто пацієнти  не  пам’ятають  ,  що саме спричинило травму , а також  що  було безпосередньо  до  та одразу після моменту травми. 

-       Сплутана свідомість.  Тобто, отямившись після травми,  пацієнт може не повністю  орієнтуватись,  де він,  хто він та що  має  робити.  

-       Головний біль.  Це  не викликає  жодних запитань , адже  будь-яка біль-менш серйозна травма голови супроводжується   пошкодженням її м’яких тканин, багатих  на нервові закінчення.   Тут також  можуть відігравати й інші чинники, проте вони властиві для більш важких  травм мозку, як то  ,  забою чи крововиливу. 

-       Запаморочення чи порушення координації.  Є наслідком  струсу  структур у вусі , які відповідають за координацію (так званий лабіринт)

-       Нудота чи блювання. 

-       Відчуття втоми чи сонливість 

 

 

Також  можуть бути присутніми й інші прояви, які виникають не одразу, а протягом годин-днів від моменту травми. Це і проблеми з пам’яттю,  безсоння, емоційні розлади, підвищена дратівливість , підвищена чутливість до світла чи звуків. 

 

Якщо  струс  не така вже й серйозна травма, то чи варто  звертатись за допомогою? 

 

В реальності ніхто з пацієнтів не  може сам правильно розпізнати, наскільки травма  є серйозною, чи є  це просто  струс, чи більш  важка травма.  А різниця є, і вона істотна.  Адже якщо струс це дійсно  легка травма мозку,  то  у разі крововиливу це може бути небезпечно навіть для життя!  Ще більш ускладнює діагностичний пошук той факт, що часто  пацієнти з  крововиливом можуть почуватись перший день-два відносно непогано, це  так званий «світлий проміжок»,  протягом якого  крововилив продовжується , поки його розмір не досягне  критичного об’єму.  

 Тому моя відповідь-так, всім пацієнтам з хоча б деякими ознаками струсу я раджу звертатись за медичною допомогою. 

 

Червоні прапорці, або  коли точно  потрібно звертатись до  лікаря.

 

-       Якщо  головний біль  протягом перших днів після травми  стає  сильнішим 

-       Якщо  спостерігається повторне блювання 

-       Якщо  з  носа чи вуха виділяється якась рідина , яка  не  схожа на кровї

-       Якщо у пацієнта після травми виникли судоми 

-       Якщо  пацієнт  не  в змозі самостійно пересуватись чи розмовляти  

-       Якщо  після травми  у пацієнта погіршився зір

-       Якщо  якась з  кінцівок не слухається

-       Якщо  пацієнт  не контролює свої фізіологічні відправлення.

 

Як лікується струс?

 

Якщо  діагноз  струсу підтверджений і  немає  підстав  підозрювати біль  серйозну травму мозку,  то ніякого  особливого  лікування  проводити  не  потрібно! Лікування  призначається лише виходячи з  проявів,  що  спостерігаються у пацієнта.  Приміром, якщо  болить голова- призначають знеболювальні,  якщо нудить-ліки від нудоти. У  декого  прояви струсу  минають навіть за кілька годин, у декого ж  можуть дошкуляти протягом кількох  тижнів.   Важливим є  уникання надмірних  фізичних та  емоційних перевантажень.  Але існує поширена думка,  що пацієнтові зі струсом обов’язково  необхідно дотримуватись суворого ліжкового  режиму протягом 2 , а то й 3  тижнів, буцім-то  у противному випадку його  все  життя буде переслідувати головний біль.  Але це  не відповідає  сучасним поглядам,  навпаки , пацієнту НЕ рекомендують ліжкового режиму та радять якомога швидше повернутись до свого звичного способу життя, це само по собі   є  запорукою  швидкого одужання. 

 

Будьте здорові та бережіть себе!