Останнім часом, на жаль, у нашому житті світла у прямому сенсі слова значно поменшало, підлий ворог руйнує енергетичну інфраструктуру та намагається нас залякати. А наскільки, як думаєте, це може вплинути на нашу нервову систему? А чи вплине? Виявляється, може й вже діє. І дія ця не сказати б, що зі знаком + .
Щодо механізму , яким чином світло впливає на нервову систему - через активацію певних клітин сітківки у людському оці ( гангліозних клітин сітківки), які мають пряме сполучення з відділом мозку (супраталамічним ядром), який відповідає за біологічний годинник, зміну сну та бадьорості та ймовірно опосередковано впливає на рівень серотоніну та дофаміну , які в свою чергу є ключовими речовинами, які відповідають за наш настрій та емоції.
Ось деякі факти , до чого може призвести недостатня кількість світла
- Існує окреме поняття як сезонна депресія , виникає вона частіше в осінній період та минає навесні, пов’язують виникнення зі скороченням тривалості світлового дня. Більше детально у моєму дописі https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/171812661101576
- Поширеність розладів депресивного спектру тим вище, чим північніше розташована та чи інша країна, відповідно менший рівень освітленості протягом року. І навпаки, тобто недаремно південь асоціюється з життєрадісними , всім задоволеними людьми, тієї ж самої південної Америки ( які посідають високі місця в рейтингах задоволеності життям і це попри їхній, загалом низький, рівень достатку)
- Ця ж тенденція властива й щодо кількості суїцидів, закономірно їх кількість вища в північних країнах , приміром Скандинавських ( хоча здавалось би рівень життя та добробуту у них дуже високий і всі мали б бути щасливими)
- Часто з приходом осені посилюються депресивні прояви в уже начебто стабільних пацієнтів з депресією і це вимагає перегляду доз препаратів у бік їх збільшення.
- Високий рівень алкоголізації в північних країнах як непряма ознака поширеності депресивних розладів. Історія Ірландії, Шотландії, Фінляндії вам у приклад. У Фінляндії навіть сухий закон один час існував через пряму загрозу алкоголізму майбутньому нації. А все через те, що алкоголь з давних давен відомий своєю антидепресивною ( тобто такою, що бореться з пригніченням ) дією , проте звісно вона досить коротка.
Що робити?
Я завжди раджу у цьому контексті своїм пацієнтам з депресією дві речі.
- По-перше- намагайтесь якомога більше часу проводити на вулиці , особливо у сонячну погоду
- По-друге- необхідно за можливості забезпечити у помешканні гарний рівень освітленості і дуже бажано, щоб воно було за рахунок саме лапм розжарювання, а не ЛЕД чи «економок»
Будьте здорові та бережіть себе!