Розвінчування міфів. Про звивисті та спазмовані судини.

Власне , мова піде , оскільки я невролог, про  судини голови та шиї, себто судини, що живлять головний мозок. Важко знайти людину, яка б хоч раз не проходила дослідження судин голови, яке правильно називається «доплерографія судин голови та шиї».   Й не менш часто доцільність його проведення та інтерпретація цього дослідження є невірною. Давайте розбиратись. 

 

Міф перший.  У мене болить голова, отже мушу зробити дослідження судин, мабуть вони там спазмовані. Спазм судин , до слова , дуже часто зустрічається у висновку дослідження, проте жодного практичного значення (хіба окрім випадків субарахноїдального крововиливу) не має. До жодних неприємних відчуттів не призводить, в тому числі головного болю. Більше того, у механізмі розвитку головних болів судини теж відіграють важливу роль, проте біль може викликає не спазм, а навпаки їх надмірне розширення.

 

Міф другий.  У мене паморочиться голова, мабуть недостатньо крові надходить до мозку.  Знову ж, серед причин запаморочення судинний чинник є досить рідкісним. І цей рідкісний випадок має бути інсультом, з відповідними  до запаморочення майже ніколи не мають.  За поширеністю причин запаморочення на перше місце я б помістив тривожне запаморочення,  а вже далі позиційне запаморочення, хворобу Меньєра, інсульти, розсіяний склероз та більш рідкісні причини.  Більш детально про запаморочення за посиланням 

 

Міф третій.  Там , в судинах знайшли бляшки, тому… треба «капатись»/пити ліки для розширення судин/. Ні, ні і ще раз ні. Якщо  вже є бляшки, тобто атеросклероз, це означає лише одне-  рівень холестерину у крові пацієнта є підвищеним і при тому вже давно. І якщо нічого не робити, інсульт буде досить ймовірним фіналом.  Єдині ліки від холестерину ,і зауважу, досить дієві-це статини. Але вони існують виключно у формі таблеток. Всі інші ліки, в тому числі омега-кислоти, риб’ячий жир, майже не впливають на рівень холестерина. 

 

Міф четвертий. Лікарю, ви ж гляньте, у мене ж звивисті/непрямолінійні судини. Значення цієї знахідки приблизно таке  ж , як і спазмованих судин.  Тобто близьке до нуля.  І не дай Боже робити операцію для їх «розпрямлення». 

 

Міф п’ятий. У мене знайшли в сонній артерії бляшку, то може її краще видалити оперативно? Знову ні.  Якщо навіть є суттєве звуження просвіту артерії внаслідок атеросклерозу, операція показана лише тоді , коли пацієнт переніс інсульт , при тому зі сторони звуженої судини.

 

Так коли ж  дійсно необхідно робити дослідження судин?

Я б виділив дві основні причини. Перша- перенесений інсульт.  При вираженому атеросклерозі оперативне втручання на сонній артерії може бути більш ефективним, ніж прийом ліків. ( хоча ліки пити все одно доведеться навіть після операції)

Друга причина-оцінити наслідки підвищеного холестерину та прийняти рішення , чи варто пацієнтові призначати ліки від нього. Адже за низького  ризику й без ознак атеросклерозу більш доцільно рекомендувати зміни у харчуванні, припинення паління і т.д. Якщо ж  вже до підвищеного холестерину є атеросклеротичні бляшки, то без статинів (ліків від холестерину) не обійтись. 

 

Й насамкінець хочу всім порадити-не призначайте собі самі дослідження, це має робити й інтерпретувати лише лікар.

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Зателефонувати чи написати - ☎️  /watsapp +380674609304/

- Написати на телеграм @doctornimchuk

- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #депресія #доказовамедицина #УЗДсудин #психіатр #мігрень