Пацієнт був, ясна річ, у супроводі сина, адже зазвичай у таких пацієнтів все гаразд і жодних проблем ні з чим немає.
Чоловік, 74 років, фізично виглядає здоровим. Зі слів сина, батько почав бачити людей, які застрибують на вірьовках до хати. Періодично не впізнає близьких. Останній тиждень став погано спати.
Що виявив огляд❓
Історія захворювання починається 10 днів тому, коли пацієнт впав та вдарився об лід головою. Сильно боліла голова, а вранці з’явились вищеописані галюцинації.
Пацієнт з сином звернувся до сімейного лікаря, було виконано КТ ( томографія) головного мозку, скерований до невролога та психіатра, проте краще не стало й пацієнт потрапив до мене.
Попередня медична історія прикметна наявністю серцевої проблеми під назвою стенокардія та зниженим артеріальним тиском. Під час перегляду медичних записів виникала підозра, що пацієнт переніс інфаркт. Має постійну миготливу артимію. Палить пачку цигарок на добу. Сімейна історія без особливостей. Які ліки притйиає постійно синові не відомо. До цього кололи аміназін ( від галюцинацій) та кордіамін (ймовірно для підвищення тиску). Інколи барбовал. Пацієнт вже на пенсії, раніше працював лісником.
Огляд. Пацієнт не пам’ятає дня тижня та числа, проте правильно називає місяць та рік. Шкала оцінки розумових здібностей МОСА показала 11 балів з 30 можливих, тобто виражену деменцію ( розумове зниження).Ще привернула мою наявність прихованої слабкості в правій руці. А ще болючість шиї, досить істотна , з обмеженням рухів вправо.
Що виявили додаткові дослідження❓
Надані результати ультразвукового дослідження судин шиї за 2021 рік вказували на виражений атеросклероз судин. Нещодавнє дослідження голови (КТ) виявило якісь зміни в підкіркових структурах, проте характер цих змін був абсолютно незрозумілим.
Про що думати❓
Хвороба Альцгеймера? Так, можливо, але настрожував швидкий початок та зв'язок з травмою голови. Наявність галюцинацій напочатку її теж нетипова, швидше варто було думати про деменцію з тільцями Леві. Але тут незрозумілі зміним на КТ, яких не має бути при цьому…
Що далі❓
Було вирішено, оскільки КТ головного мозку має досить обмежену інформативність, виконати МРТ голови і на додачу загальноклінічні аналізи. Результати МРТ світла не пролили, адже теж зафіксували зміни в підкіркових структурах, які були нетиповими ні для хвороби Альцгеймера ні деменції з тільцями ЛЕві. Хіба що дозволили мені виключити можливі перенесені раніше інсульти, які могли теж стати причиною деменції. А що з аналізами? Власне , син вирішив замовити розширений пакет досліджень. Результати яких виявились без відхилень, окрім істотного збільшення показника запалення ( С-реактивний білок) та кількості нейтрофілів і зниження кількості лімфоцитів ( в абсолютних значеннях), що теж не дуже узгоджувалось з первинною деменцією.
Було вирішено, враховуючи наявність болю та обмеженість рухів у шиї, що зберігалась й далі, скерувати пацієнта на МРТ шийного відділу хребта. Власне, я схилявся до думки, що це банальне розтягнення м’язів шиї через падіння. Але..
Одним словом, призначивши МРТ, я призначив пробне лікування деменції мемантином та призначивши кроворозріджувальний препарат для запобігання кардіоемболічного інсульту, а також ліки від галюцинацій , став чекати результатів.
А далі було наступне. На огляді через приблизно 1 місяць видіння у пацієнта зникли і шия стала значно менше турбувати. Правда на цьому покращення і завершились. Спати вночі , попри ліки, пацієнт перестав взагалі, Кудись ходить, не розуміє , де він, не впізнає рідних. У всіх, окрім першого, шийних хребцях виявлено метастази, тобто вторинні пухлини! На цьому діагностичний пошук можна було завершувати, адже (як пізніше і підтвердило спеціальне МРТ з контрастом) характер змін в підкіркових структурах головного мозку був не інакше, як теж метастатичний. І деменція, себто зниження розумових здібностей, теж була вторинна внаслідок, на жаль, ураження головного мозку метастазами.
Післямова❗️
Пацієнт , звісно , був скерований до онкологічного центру, де продовжив лікування. Але питання залишились. Чи був якийсь зв'язок захворювання пацієнта з падінням? Звісно ні, зрозуміло, що пухлина не виникла за 10 днів. Ймовірно, він вже впав внаслідок наявності пухлини головного мозку, може навіть був епілептичний напад, який і спричинив падіння, а не навпаки. Чому КТ мозку не виявив одразу пухлину? Бо КТ без контрасту не є чутливим до них. Окрім того, КТ апарати теж бувають з різними можливостями і той апарат був далеко не самий сучасний. Але в даному випадку навіть МРТ без контрасту не дала змогу запідозрити пухлину. На жаль, таке нечасто, але трапляється. Чи змінився б перебіг хвороби, якби її виявили на етапі виконання КТ? Вкрай сумнівно, адже вже тоді були множинні метастази в шийні хребці і мозок. Але нам, лікарям, завжди потрібно пам’ятати про можливість існування пухлин, які можуть ховатись під маскою , самих різноманітних захворювань.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути 📆 fb.com/drnimchuk/ (кнопка «забронювати»)
- Зателефонувати чи написати - ☎️ /watsapp +380674609304/
- Написати на телеграм @doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #депресія #доказовамедицина #деменція #психіатр
18.09.2023