Афективні розлади – група розладів, яка ще має назву розладів настрою. Основними представниками цих розладів є депресія та біполярний афективний розлад. У кожного пацієнта їх прояви мають свої індивідуальні риси, а також відрізняються за ступенем вираженості.
Зазвичай, діагностикою та лікуванням таких розладів у світі займається або психіатр, або невролог чи навіть сімейний лікар (за наявності достатньої практики та кваліфікації). Діагностика цих розладів базується на клінічному спостереженні, а також на використанні певних опитувальних шкал.
Афективний розлад може перетворити життя в справжнє жахіття. Однак існує ряд ефективних лікувальних підходів, які складаються як медикаментозних методів, так й психотерапевтичних.
❗️Види афективних розладів.
Представниками цих розладів є депресивний розлад та біполярний афективний розлад. Кожен з них розділяється за підтипами та ступенем вираженості.
📌Депресія.
Депресія — це медичний термін, що описує тривале відчуття надмірного суму та безпорадності. Це більше, ніж просто почуватись не в настрої день чи два. Підраховано, що у світі на депресію страждає близько 260 млн осіб, й у кожного вона має свої особливі риси.
Найбільш розповсюджені типи депресії:
▪️ Великий депресивний розлад. Раніше він мав назву клінічна депресія. Основними його рисами є довготривалі та стійкі періоди зниженого настрою, безпорадності, втоми та інших проявів.
▪️ Персистуючий депресивний розлад. Також зветься дистимією, цей вид депресивного розладу характеризується менш вираженими проявами депресії, проте які тривають щонайменше 2 роки.
▪️ Великий депресивний розлад з сезонними проявами. Інша його назва – сезонний афективний розлад, цей підвид депресії найчастіше виникає протягом зимових місяців, коли тривалість світлового дня найменша.
Також зустрічаються окремі підвиди депресії, що спостерігаються виключно у представниць у жіночої статі. Вони завдячують своїм виникненням коливанню рівня гормонів протягом різних періодів життя. Наприклад, це перинатальна депресія (протягом вагітності) та післяпологова депресія. Декотрі з жінок відчувають депресію разом з іншими проявами передменструального дисфоричного розладу. Цікаво, що чоловіки також здатні страждати від післяпологової депресії, проте це ніяким чином не пов’язане з гормональними чинниками на відміну від жінок.
Інколи депресія може виникати, як наслідок існування іншої медичної проблеми.
Як приклад, можна навести:
• Синдром хронічного болю
• Цукровий діабет
• Захворювання щитоподібної залози
• Серцево-судинні захворювання
• Ревматоїдний артрит
• Розсіяний склероз
• Хвороба Паркінсона
📌Біполярний розлад.
Біполярний розлад є розладом психіки, за якого особа відчуває сильні коливання настрою.
Ці зміни настрою можуть складатись з періодів депресії, а також з періодів манії чи гіпоманії (періоди вкрай піднесеного настрою).
Існує декілька типів біполярних розладів:
▪️ Біполярний розлад 1 типу характеризується періодами манії, що тривають не менше ніж 7 днів. Пацієнт також може відчувати періоди пригніченого настрою 2 тижні або більше, але таких періодів може не бути й взагалі.
▪️ Біполярний розлад II типу. Цей вид складається з періодів депресії, які тривають щонайменше 2 тижні, та можуть супроводжуватись менш вираженою манією, яка має назву гіпоманія.
▪️ Циклотимія. Це легка форма біполярного розладу складається з періодів депресії та гіпоманії, але без чітких часових рамок для кожного з таких періодів. Інша назва для такого розладу - циклотимічний розлад, він встановлюється, коли особа відчуває циклічні зміни гіпоманії та депресії тривалістю не менше, ніж 2 роки.
❗️Прояви афективних розладів.
Загалом вони дуже різноманітні. Для кожного з цих розладів притаманні свої, найбільш характерні риси.
📌Депресія.
• Тривале почуття суму
• Дратівливість чи тривога
• Сонливість та відсутність енергії (знесиленість).
• Відсутність інтересу до буденних справ.
• Істотні зміни режиму харчування та сну.
• Зниження уваги
• Почуття провини
• Болі та неприємні відчуття, що не мають розумного пояснення
• Думки про самогубство
• Незвичні та тривалі зміни настрою.
📌Біполярний розлад
Під час депресивного періоду прояви хвороби можуть бути схожими на прояви депресії.
Під час манії особа може відчувати:
• Зменшення потреби у сні
• Підвищену самовпевненість
• Дратівливість
• агресивність
• відчуття власної величі
• імпульсивність (неконтрольованість власних дій)
• крайню безтурботність
• галюцинації та маячні ідеї
❗️Причини афективних розладів.
Причини афективних розладів все ще не до кінця вивчені. У відчутті емоцій відіграють важливу роль нейротрансмітери або хімічні речовини, що приймають участь у роботі мозку. Якщо вони якимось чином стають розбалансованими або ж неправильно починають проводити сигнал до мозку, тоді можуть виникнути розлади, які називаємо афективними. До кінця не зрозуміло, що слугує причиною порушення їхнього балансу в нашому мозку. Ці розлади можуть запускатись під впливом певних життєвих подій. Наприклад, до депресії чи іншого афективного розладу може призвести життєва травма чи особиста втрата. До факторів ризику також відносять вживання алкоголю чи наркотиків.
Не менш важливу роль відіграють гени. Якщо хтось у сім’ї страждає на одне з цих захворювань, є підвищений ризик захворіти на нього. Це означає, що дані захворювання мають спадковий характер.
Однак це не означає, що оскільки хтось з членів сім’ї хворіє на афективний розлад, то нащадок теж обов’язково захворіє.
❗️Встановлення діагнозу афективного розладу.
Для того, щоб встановити такий розлад, не існує якогось певного аналізу тощо.
З цією метою фахівці проводять спеціальний огляд. Можливо, попросять заповнити самоопитувальник, а може зададуть певні питання згідно однієї зі шкал. Лікар напевне поставить питання щодо вашого самопочуття та неприємних відчуттів, які можуть спостерігатись.
Також не виключено, що пацієнтові буде запропоновано здати певні аналізи, щоб перевірити, чи не має у нього інших хвороб.
💊Лікування афективних розладів.
Існують два напрямки в лікуванні таких пацієнтів — ліки та психотерапія. Зазвичай лікування містить в собі обидва підходи.
На теперішній час виробляється велика кількість різноманітних антидепресантів. Для того, щоб відчути покращення, й, за можливості, уникнути виражених побічних дій, іноді пацієнтові доводиться перепробувати кілька різних медикаментів.
Не менш важливою частиною лікування є психотерапія. Вона може допомогти пацієнтові впоратись зі своєю хворобою та змінити ту частину способу життя, що може погіршувати перебіг хвороби.
В деяких випадках для лікування певних видів депресії використовують додаткові методи. До них відносять вітамін Д тат лікування світлом, яке відбувається під дією особливих ламп.
В жодному уразі не рекомендую застосовувати додатки без обговорення з лікуючим лікарем.
Для полегшення стану є певні поради щодо способу життя, наприклад регулярна фізична активність, режим сну, дотримання здорового харчування Вони мають доповнювати, але в жодному разі не заміняти медикаментозне лікування.
Що далі❓
З правильно підібраним та тривалим лікування шанси одужати досить великі. Важливо розуміти, що у більшості випадків мова йде про хронічні захворювання (тривалі). І в переважній частині випадків такі захворювання потребують довготривалого лікування.
Хоча трапляються важкі випадки захворювань, все ж більшість пацієнтів з такими розладами можуть вести нормальний, повноцінний спосіб життя.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути 📆 fb.com/drnimchuk/ (кнопка «забронювати»)
- Зателефонувати чи написати - ☎️ /watsapp +380674609304/
- Написати на телеграм @doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #депресія #доказовамедицина #БАР #біполярнийрозлад #психіатр