Попри те, що практикую я вже доволі давно (навіть інколи самому страшно подумати, адже почав працювати лікарем у далекому 2005 році) й багато з вас чи ваших знайомих бували у мене на консультації, періодично все ще чую від потенційних пацієнтів питання про те, як відбувається огляд та чого їм від нього очікувати. Мушу всіх заспокоїти, незважаючи на той факт, чи є лікар приватнопрактикуючим, чи працює в комунальному закладі, основні етапи прийому багато в чому збігаються, хоча в останніх закладах лікарі не можуть собі дозволити витратити на 1 пацієнта цілу годину, для мене ж це є звичайною практикою. І це є необхідність, інколи навіть години буває мало, щоб розібратись у всіх особливостях попередніх обстежень пацієнта (а декі приносять з собою цілі стоси паперів з результатами всеможливих досліджень)
Що можна стільки робити, спитає читач? Ось про це далі й піде мова.
Етапи консультації
- Знайомство. Ну звісно ж , це правило гарного тону та приємно, коли лікар представився особисто. Більше того, чудово, коли лікар пам’ятає ім’я, по-батькові пацієнта та ними користується.
- З’ясування суті проблеми, яка привела пацієнта до лікаря (простіше кажучи, скарги). Деколи це становить певні складнощі, адже пацієнти інколи починають розповідати не з самого основного, а нерідко мета візиту розкривається ледве не наприкінці консультації, що, звісно, ускладнює спроби у всьому розібратись. Тому дозволю собі дати пораду потенційним пацієнтам-подумати заздалегідь та сформулювати для себе в 2-3 словах суть проблеми.
- З’ясування історії розвитку проблеми, яка привела пацієнта до мене, та спроби лікування чи обстеження свого здоров’я та їх результати. Це немаловажливо, адже деколи дає підказку, що пішло не так з лікуванням, які були спроби лікувати та якими препаратами, та дозволяє врахувати все це для призначення лікування в подальшому. Приміром, якщо вже від болю в спині були призначені протизапальні й виникло подразнення шлунку (гастрит), то навряд чи варто їх призначати в подальшому.
- З’ясування стану здоров’я пацієнта, тобто, чи він хворіє на щось, на що хворів раніше, історія алергій. Обов’язково цікавлюсь шкідливими звичками пацієнта, медичною історією його рідних, звісно які він приймає препарати, адже це може вплинути на моє рішення призначити ті чи інші препарати з огляду на можливу взаємодію між ліками. І знову ж приклад- якщо батько, брат та дідусь перенесли інсульти, то дуже доцільно визначити чинники ризику серцевих захворювань у пацієнта та порадити відповідні аналізи. Або ж інший приклад- пацієнт крапає місяцями щокількагодин краплі від нежиті. До мене ж від звернувся через хронічний головний біль та поганий сон. Здавалося б, яке має відношення одне до іншого? Саме безпосереднє! Краплі від нежиті (ксилометазолін і т.п.) по суті є похідними адреналіну і при частому застосуванні можуть спричиняти хронічний головний біль.
- Неврологічний огляд – він може відрізнятись залежно від основної проблеми - це й загальний неврологічний огляд (стукання по колінах та тому подібне), й перевірка розумових здібностей, й перевірка стану емоційної сфери пацієнта, детальне вивчення координації, огляд очного дна, виконання проби на позиційне запаморочення тощо.
- Вивчення даних лабораторних досліджень та знімків пацієнта, якщо той їх ,бува, захопив з собою. Це як мінімум може зекономити пацієнтові кошти та допоможе уникнути непотрібних повторних досліджень. Приміром, переглядаючи всі надані дослідження, нерідко наштовхуюсь на високий холестерину у пацієнта, якому нічого робити з ним ніхто не радив. Або ж за даними УЗД серця перенесений інфаркт міокарду (!), який, на жаль, теж пройшов повз увагу попередніх лікарів.
- Встановлення та озвучування діагнозу та призначення відповідного лікування та/чи обстеження, виписування рецептів. При чому пацієнтові обов’язково пояснити, що той діагноз означає. Щодо лікування- рішення має прийматись спільно з пацієнтом, враховуючи можливі побічні ефекти та інші особливості. Приміром , пацієнт з частою мігренню потребує профілактичного лікування. Але існує декілька груп препаратів, які для цього застосовуються. Тому ,коли пацієнт при цьому ще й має надлишкову вагу, я у першу чергу цікавлюсь, наскільки це є проблемою для нього і якщо так, то зупиняють та такому препараті, який додатково має побічний ефект у вигляді пригнічення апетиту.
- Відповіді на запитання пацієнтів та його близьких. Важлива частина, якою завершується кожна моя консультація, адже часто-густо пацієнта дехто з колег після призначення лікування просто спроваджує, не даючи через брак часу й слова мовити. До речі по близьких, часто на початку прийому я прошу останніх почекати в зоні очікування й запрошую їх лише на обговорення (звісно, якщо пацієнт не проти)
А як же онлайн-консультація (тобто проводиться за допомогою відеозвязку), спитає читач? Наскільки вона ефективна та варта, щоб до неї вдаватись? Вона ,загалом, має свої особливості, й містить всі ті самі частини звичайної консультації, хоча й при такому типі консультації огляд насправді проводиться. На даний час багато з неврологічних тестів можна перевірити дистанційно, а деякі за допомогою помічника зі сторони пацієнта, якого прошу виконувати загалом нескладні інструкції, щоб виявити ,приміром , наявність грижі диску чи навіть виконати тест на позиційне запаморочення. А рецепти? Так, і вони теж виписуються, а пацієнтові надається їх електронний скан, за яким вони без проблем отримують в аптеці ліки.
Будьте здорові та бережіть себе!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов