Про «ведмежу» хворобу або коли від страху в туалет тягне

Все в нашому організмі взаємопов’язане, більше того, у всьому приймає участь нервова система, й навіть пронос може бути від нервів! Адже якщо пригадати, багато з вас, мої читачі, можуть згадати хоча б один епізод з життя, коли через сильне переживання, будь то внаслідок складання іспиту, чи перед публічним виступом, а може й через очікування на відповідальну зустріч, сильно прикортіло до вбиральні. Незрозуміло, адже нічого особливо начебто й не з’їв, а може й взагалі нічого не перекусив (який там апетит, якщо попереду, приміром, той самий іспит) і тут такий сюрприз! Тут вже не до виступу чи зустрічі! В голові лише одне-швидше знайти аптеку з пігулками від проносу. 

 

Отже, назву ці явище мають ведмежої хвороби, хоча правильно це називається один з варіантів синдрому подразненого кишківника. Дозволю собі невеличкий екскурс щодо походження назви «ведмежа хвороба». У старовину одним з видів полювання було полювання на ведмедя. Але оскільки зустріч з таким хижаком у лісі може закінчитись не дуже добре, традиційно на нього полювали, коли хижак знаходився у зимовій сплячці. Відповідно для того ,щоб його розбудити, використовували всілякі пристрої, металеві щити, тощо, які спричиняли багато гучних звуків, від яких ведмідь прокидався, але все одно був напівсонним й сильно переляканим й після того, як виліз з берлоги, його можна було легко застрелити. Але досвідчені мисливці звернули увагу, що ведмідь після того, як його розбудили, завжди ходив по-великому. Ось звідкіля пішла назва «ведмежа хвороба»        

 

Чому вона виникає?

Достеменно не відомо, але вважається, що певну роль відіграє вроджена підвищена чутливість нервових закінчень кишківника. Також помічено, що ведмежа хвороба розвивається у осіб з підвищеною базовою тривожністю.

 

Основні прояви

Діарея, часто несподівано, на висоті переживань
Спазми в животі, деколи болючі
Страх за те, що цей напад повториться, через що ще більше посилюється базова тривога й далі утворюється замкнене коло «тривога-пронос-тривога» . 

 

Лікування

Такі пацієнти частіше потрапляють до інфекціоністів та гастроентерологів, хоча дієве лікування мають призначати неврологи або психіатри. Переважно воно складається з препаратів, що впливають на нервову систему, а не на кишківник.

 

P.S. тепер ви знаєте, що «об..сь від страху» - це не образний вислів, а самий що не є життєвий.

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #діарея #пронос #ведмежахвороба #тривога