Випадок з практики. Чоботар без чобіт або консультування стоматолога онлайн.
Одразу скажу, що це не була повноцінна консультація, проте випадок дуже цікавий. Перш за все тим, що мені вирішила написати колега - стоматолог Б, вік близько 30 років, раніше зі мною не знайома, зі славного міста Чернівці, прочитавши мій допис про міфи, пов’язані з невралгією трійчастого нерва (сам допис, кому цікаво, за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/175311424085033 ).
Вона вирішила написати через біль в … нижній щелепі.
Отже, що я з’ясував ❓
Болі в нижній щелепі почались після оперізуючого герпесу на обличчі (лобна ділянка). Зв'язок з ним мені одразу здався сумнівним, адже біль був і протилежній ділянці голови. Більше того, біль супроводжувався набряком обличчя на стороні болю. Біль переважав у 2-й половині дня. Колега все ж вирішила, що це запалення тканин одного з зубів (пульпіт) та через неможливість пройти рентген зубів (на той момент діяли карантинні обмеження) сама собі призначила антибіотики. Трохи легше, але біль не вщух. Вона звернулась до невролога через побоювання, що причина в трійчастому нерві. Невролог радо призначив лікування невралгії, проте … безрезультатно. Рентген зубів та неодноразовий огляд колег-стоматологів – і теж нічого, щоб вказувало на причину болю.
Що з хворою ❓
Тим, хто уважно читав мій допис про невралгію, зрозуміло, що все вказувало саме на проблему з зубами(набряклість, ниючий характер, посилення надвечір, неефективність ліків від невралгії). Я запідозрив, що щось таки рентген не бачить та порадив їй зробити знімок щелепи на стоматологічному томографі (так званий конусно-променевий томограф).
Що було далі ❓
За тиждень вона написала мені знову. Мої здогадки повністю підтвердились. Проте вона не стала робити томографію, а повторила рентген (можливо на більш якісному апараті). Виявлено запалення тканин одного з зубів нижньої щелепи (пульпіт) через те, що пломба, з її слів, «практично лежала на нерві». Колеги поклали їй ліки й болі нарешті почали минати, чим вона й поквапилась зі мною поділитись.
Післямова.
З власного досвіду - мабуть, лише кожен 10-й з пацієнтів, кому раніше встановили діагноз невралгії трійчастого нерва, дійсно її мав.
Будьте здорові та бережіть себе!