Випадок з практики. І знову про затерпання рук!
Пацієнтка Г. 57 років, звернулась до мене через виснажливе затерпання рук останнім часом. Вона не те що спати не могла через нього, але й вдень деколи було важко займатись навіть звичайними хатніми справами, через затерпання була вимушена щокількахвилин зупинятись та тріпати китицями рук, аж поки печіння в них не почне вщухати. Неприємні відчуття значно посилювались після фізичної праці.
Як все починалось ❓
Початок історії сягає 5 річної давнини. Все розпочалось поступово. Фізіотерапевтичні методи (рефлексотерапія, баночний масаж) на перших етапах приносили полегшення. Пацієнтка зазначала., що завжди печіння було помітніше в правій руці. Через болі в спині та суглобах почала спостерігатись у ревматолога, з тимчасовим покращенням.
Що я виявив ❓
Як мені стало відомо під час огляду, у пацієнтки діагностували артрит кистей (не виключено ревматоїдний). Попередня медична історія у пацієнтки нічим не прикметна.
Жодних алергічних реакцій на ліки. З операцій - видалення «гландів» та грижа білої лінії живота. Жодних шкідливих звичок. Спадковість обтяжена наявністю бронхіальної астми у батька. З ліків постійно приймала вітамін Д та кальцій. За минулий місяць - протизапальні та хондропротектори (для захисту суглобів) за рекомендацією ревматолога.
При огляді - пацієнтка ледве не щохвилини трясе лівою рукою (останнім часом стала більше затерпати саме вона). См постукування по зап’ястю негативний, см згинання кистей позитивний, більше в лівій руці.
Про що думати❓
Для мене одразу майже очевидною була відсутність зв’язку з захворюванням хребта. (не дивлячись на те, що на наданих пацієнткою томограмах/знімках всіх (!) відділів хребта в шиї виявили невелику грижу до 3 мм) адже симптом Спурлінга був відсутній.
Перш за все, такий опис дуже типовий для синдрому зап’ястного каналу (див мій ранній допис чому німіють руки вночі [https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/138422727773903). Проте він буває і вторинним (наприклад внаслідок артриту чи діабету чи гіпотиреозу - недостатність щитоподібної залози). Виходячи з аналізів, у неї вони були відсутні, за винятком артриту. Пацієнтка вже пришла обстеженою, тому жодних аналізів робити я їй не радив. З наданих нею аналізів випливало, що у неї виявили зменшення щільності кісток (остеопенія), на УЗД/УЗИ кистей – артроз (запалення) суглобів та ознаки стискання лівого серединного нерва (причина синдрому зап’ястного каналу).
З аналізів можна зробити висновок, що у пацієнтки підвищений холестерин та підвищений показник, що вказує на ревматоїдний артрит.
У підсумку я встановив діагноз вторинного синдрому зап’ястного каналу внаслідок артриту (запалення суглобів).
Що було далі❓
Пацієнтці були запропоновані різноманітні методики, проте вона одразу наполягла на проведенні лікувальної блокади зап’ястного каналу, що й було мною виконано.
За тиждень я їй зателефонував, що б поцікавитись самопочуттям. Стан значно покращився, вона навіть почала спати, не вдаючись до пігулок. Ну а вдень змогла займатись буденними справами.
Післямова.
Чого очікувати? Блокада https://www.facebook.com/112372547045588/posts/185197066429802/ все ж дозволила їй почувати себе набагато краще. Звісно, не можна виключити, що її не доведеться повторювати, але загалом тут ситуація залежить ще й від розвитку запалення суглобів кисті, які лікує ревматолог.
Будьте здорові та бережіть себе!