📕Випадок з практики. Коли голова паморочиться 😵💫від звуків..
З нещодавніх випадків з практики пригадався пацієнт із запамороченням. Здавалось, що тут такого, паморочиться голова та й паморочиться, у кожного другого-третього пацієнта невролога така скарга. Але далеко не у кожного запаморочення провокується … звуками.
Отже, пацієнт 34 роки, звернувся до мене через запаморочення, яке останні 7 днів стало постійним. Прикметним було те, що це запаморочення провокувалось чи суттєво посилювалось звуками. Не супроводжувалось нудотою. При запамороченні пацієнта дещо заносить вправо. Запаморочення нетривале й за відчуттями саме обертальне. Але це ще не все. Пацієнт не може користуватись телефоном на праве вухо, адже при цьому запаморочення істотно посилюється. На додачу є відчуття закладеності правого вуха. Окрім цього, запаморочення викликають чхання та кашель.
Зʼясувалось, що проблеми виникли близько 2 років тому. Спочатку він подумав, що то банальна сірчана пробка, але промивання ніяк не полегшило стан і з часом пацієнт просто звик. Але. За 1 рік до закладеності додались запаморочення . За 3 тижні до візиту до моєї практики запаморочення настільки стали його турбувати, що вже стали заважати працювати, а останній тиждень стали виникати без упину. До мене він вже встиг відвідати й невролога, й ЛОРа, й терапевта, й судорога, й знімки голови ( МРТ) зробив, й слух перевірив, і тимпанометрію пройшов, але полегшення не наступало й зрештою сурдолог знову скерував його до невролога й він потрапив до мене.
Як пізніше виявилось, початок хвороби у часі співпав з військовими діями 2022 у Чернігові, під час яких пацієнт, як він стверджує, кілька разів був під обстрілом і було «дуже гучно».
Загальна медична історія пацієнта нічим не прикметна, він ні на що суттєве не хворіє та не хворів, правда палить близько 20 цигарок на добу й у сім’ї у кількох рідних був інсульт. Жодних ліків постійно не приймає, за останні 30 днів приймав низку ( я б сказав наваріть , що цілий «салат») з ліків від запаморочення та для покращення мозкового кровообігу, правда, без особливого успіху.
Про що думати❓
Дані неврологічного огляду нічим не прикметні, хоча провокувати запаморочення я не став. Тим не менше, ці скарги є дуже специфічними для двох захворювань.
- Перше, це дегісценція (стоншення стінки) верхнього півколового каналу, коли через стоншення стінки якого звукові хвилі передаються на півколовий канал, який є частиною вестибулярного апарату, що відповідає за відчуття положення тіла в просторі. Внаслідок цього йде подразнення вестибулярного апарату від звукових коливань й пацієнт відчуває запаморочення обертального типу.
- Друге захворювання, при якому може спостерігатись подібна картина- так звана перилімфатична фістула. Фістула- це канал, якого в нормі бути в організмі не має. Виникає зазвичай через баротравму (що ймовірно й сталось з пацієнтом), коли перилімфатична рідина (частина слухового апарату, рідина, що омиває його структури) через пошкоджену мембрану передає зміни тиску повітря до структур вестибулярного апарату, подразнюючи рецептори макули та купули.
І при першому, і при другому захворюванню звуки провокують запаморочення. Обидва захворювання є рідкісними хворобами ЛОР органів, які важко діагностувати. Проте наявність ймовірної баротравми у пацієнта та двобічний характер змін на аудіометрії (чітке зниження слуху на високі частоти) , й звісно нормальні дані МРТ головного мозку більше свідчать на корить перилімфатичної фістули й для уточнення діагнозу пацієнт був скерований до ЛОР інституту та проведення КТ високої роздільної здатності пірамідок скроневих кісток. Лікування таких пацієнтів у світі все ще не має усталених протоколів та є нетривіальною задачею для ЛОР -лікарів і здебільшого застосовуються оперативні мікроінвазивні методики.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #запаморочення #обертання #непритомність