Про холестерин

Трішки теорії. 

 

Холестерин — це такий вид жирів. Така собі воскоподібна, дещо нагадує жир, речовина, яка виробляється печінкою. Вона є життєвонеобхідною для побудови клітинних мембран, вироблення деяких гормонів та вітаміну Д.

Він є нерозчинним у воді, відповідно не може сам по собі переноситись з кров'ю. Для цього у печінці виробляються ліпопротеїни.

Ліпопротеїни — це такі частинки, які складаються з жирів та білків (протеїнів). Саме вони є тими переносниками, що здійснюють транспортування холестерину та тригліцеридів (ще один тип жирів) по кров'яному руслу. Основними типами ліпопротеїдів є ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) та високої щільності (ЛПВЩ).

Якщо кров містить занадто багато холестерину ліпопротеїдів низької щільності (тобто холестерину, що міститься в ліпопротеїдах низької щільності), таке явище називається підвищеним холестерином. Якщо його не лікувати, високий холестерин може призвести в майбутньому до багатьох проблем зі здоров'ям, включаючи інфаркт чи інсульт.

Зазвичай сам по собі високий холестерин не має жодних проявів (симптомів). Ось чому важливо регулярно перевіряти свій рівень холестерину.

 

ЛПНЩ або «поганий холестерин»👎

 

Ліпопротеїди низької щільності ( ЛПНЩ) часто називають «поганим холестерином». Вони несуть холестерин до артерій. Якщо рівень ЛПНЩ холестерину надто високий, він може відкладатись на стінках артерій.

Ці відкладення ще мають назву холестеринових бляшок. Такі бляшки можуть звужувати артерії, обмежуючи цим кровоплин та підвищуючи ризик утворення тромбів (кров'яних згустків). Якщо тромб перекриває артерію в серці чи мозку, це зазвичай призводить до інфаркту чи інсульту. Зазначу, що за статистикою третина американців мають підвищений рівень ліпопротеїдів низької щільності. Україна достеменно також статистику не веде, але навряд чи є підстави вважати, що тут у нас результати були б кращими.

 

ЛПВЩ або «гарний холестерин»👍

 

Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) іноді називають «гарним холестерином». Вони допомагають повертати ЛПНЩ холестерин до печінки, щоб згодом зовсім вивести його з організму. Цей механізм допомагає попереджувати утворення в артеріях холестеринових бляшок. Якщо в організмі достатня кількість ЛПВЩ, існує менший ризик утворення тромбів, серцевих захворювань та інсультів

 

Тригліцериди, інший тип жирів.

 

Тригліцериди є зовсім іншим типом жирів. Вони істотно відрізняються від холестерину. Під час того, як організм займається будівництвом з холестерину клітин та утворенням певних гормонів, у якості енергії він використовує саме тригліцериди. Якщо споживати калорій  більше, ніж необхідно організму саме зараз, він починає переробляти їх на тригліцериди. І зберігає їх в жирових клітинах. Для перенесення їх з кров'ю організм використовує все ті ж ліпопротеїди.

Якщо ж ви починаєте регулярно споживати більше калорійної їжі, ніж потребує організм, рівень тригліцеридів може підвищитись. Як наслідок , це може призвести до підвищення ризику виникнення певних проблем зі здоров'ям, включаючи інсульт чи інфаркт.

 

Чи варто перевіряти рівень холестерину❓

 

Якщо вам  виповнилось 20 років чи більше , рекомендується перевіряти рівень холестерину що5-6 років. Якщо ж у вас вже раніше спостерігався  підвищений рівень холестерину чи присутні інші чинники ризику серцево-судинних захворювань, лікар може порадити більш часту перевірку рівня холестеринів. Зазвичай перевіряють не тільки рівень загального холестерину, а й ЛПВЩ, ЛПНЩ та тригліцериди. Показник загального холестерину свідчить про рівень всього холестерину в крові та містить ліпопротеїди високої та низької щільності.

 

Якщо рівень загального холестерину чи ліпопротеїдів низької щільності надто високі, лікар може встановити діагноз гіперхолестеринемії. Особливо небезпечна ситуація, коли в крові міститься надто мало ліпопротеїдів високої щільності та надто багато низької.

На жаль, до гарантованих безкоштовних аналізів в Україні відноситься лише вимірювання загального холестерину, який не показує повною мірою ризики серцево-судинних ускладнень, проте ці аналізи можливо виконати в більшості приватних мережевих лабораторій.

 

Прояви підвищеного рівня холестерину.

 

Здебільшого високий рівень холестерину є «мовчазною проблемою».  Він переважно ніяк себе не проявляє.  Багато людей взагалі не знають про свій підвищений рівень , допоки не настають серйозні ускладнення на кшталт інсульту чи інфаркту. Ось чому вкрай важливе профілактичне обстеження (скринінг) рівеня холестерину. Якщо вам виповнилось 20 років, спитайте у свого лікаря, чи потрібно вам пройти таке дослідження.

 

Причини підвищеного рівня холестерину.

 

До підвищення рівня холестерину може призвести ряд чинників. Наприклад це споживання їжі, багатої на холестерин, насичені жири та трансжири. Окрім цього існують й інші чинники, як то: малорухомий спосіб життя та паління. Не менш важливим чинником для підвищення рівня холестерину є набір генів, що ви отримали від батьків. Певні гени програмують в тілі процеси, що відповідають за розщеплення холестерину та жирів. Якщо у ваших батьків підвищений холестерин, ця особливість перейде у спадок й вам. В рідкісних випадках високий холестерин є наслідком сімейної гіперхолестеринемії. Цей генетичний розлад не дозволяє вашому тілу виводити надлишок ліпопротеїдів низької щільності. Зазвичай про неї ведуть мову, коли ЛПНЩ перевищує 4,75 ммоль/л або загальний понад 7.6 ммоль/л. До інших захворювань, які супроводжує підвищений рівень холестерину, відносять цукровий діабет та гіпотиреоз(зниження кількості гормонів щитоподібної залози).

 

Фактори ризику високого холестерину.

 

У вас може біти підвищений рівень холестерину, якщо ви

▫️ Страждаєте від надмірної ваги тіла або ожиріння

▫️ Харчуєтесь нездоровою їжею

▫️ Не займаєтесь регулярно спортом

▫️ Палите тютюновмісні вироби

▫️ У членів вашої родини підвищений рівень холестерину

▫️ У вас цукровий діабет, захворювання нирок або гіпотиреоз (зниження кількості гормонів щитоподібної залози).

 

Ускладнення високого рівня холестерину.

 

Якщо не лікувати, високий холестерин буде сприяти розвиткові бляшок в артеріях. З часом ті бляшки можуть звузити артерії. Таке явище має назву атеросклероз. Він є серйозним розладом. Завдяки йому зменшується кількість крові, яку здатна пропустити уражена артерія та збільшується ризик утворення в ній тромбу.  Своєю чергою це може призвести до серйозних та життєвонебезпечних ускладнень.

 

До них відносять:

▫️ Інсульт

▫️ Інфаркт

▫️ Стенокрадія

▫️ Підвищений артеріальний тиск

▫️ Облітеруючий атеросклероз

▫️ Хронічне захворювання нирок

 

До всього порушується хімічна рівновага у жовчі, тим самим збільшуючи ризик формування холестеринових каменів у жовчному міхурі.

 

Як перевірити рівень холестерину❓

 

Все просто. Достатньо звернутись до будь-якої мережевої лабораторії з направленням від вашого лікаря. У вас візьмуть невелику кількість крові, за якою визначать рівень загального холестерину, ліпопротеїдів низької та високої щільності та тригліцеридів. Це дослідження має назву ліпідний профіль або ліпідограма.

 

Як знизити рівень холестерину❓

 

Якщо рівень холестерину все ж виявився підвищеним, швидше за все ваш лікар дасть низку порад щодо способу життя. До них відносять зміни в харчуванні, підвищення фізичної активності тощо. Якщо ви палите, буде доцільним покинути цю звичку. Окрім порад в частині випадків є необхідним почати прийом певних ліків.

 

Зниження рівня холестерину за допомогою дієти.

В цілому я раджу свої пацієнтам середземноморську дієту, про яку є окрема моя публікація ( кому цікаво, напишіть в коментарях)

 

Ліки від холестерину

В деяких випадках призначаються ліки.

Мабуть, самими відомими представниками є статини. За механізмом дії вони блокують вироблення холестерину печінкою.

До основних представників статинів належать препарати на основі

▫️ аторвастатину

▫️ флувастатину

▫️ розувастатину

▫️ симвастатину

 

Інколи для додаткового зниження рівня холестерину призначають

▫️ Ніацин

▫️ Секвестранти жовчних кислот, як то холестирамін

▫️ Пригнічувачі всмоктування холестерину в кишківника - езетиміб.

▫️пригнічувачі ферменту PCSK9, який приймає участь у вивільненні ЛПНЩ з клітин печінки у кров. Таким чином ліки пригнічують вивільнення з клітин печінки ЛПНЩ та відповідно знищується рівень цих ліпопротеідів у крові. Дуже дієві ліки, але є кілька недоліків і один з них- дуже висока вартість. Іншим недоліком є шлях введення ліків- уколи, правда не щоденні. 

 

Які саме препарати підійдуть в кожному окремому випадку має вирішувати лікар , якому ви довіряєте, буде це невролог, чи кардіолог, сімейний лікар,  не принципово. 

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина # холестерин #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення  #непритомність