Чомусь часто вважається (нехай мене вибачать колеги), що біль у кінцівці, а подекуди й просто будь-де, обов’язково носить неврологічний характер та потребує відповідного лікування. У пацієнта біль в ділянці обличчя- стоматолог скеровує до невролога, не знайшовши там своєї проблеми; біль у жінки в ділянці живота- гінеколог, не знайшовши своєї проблеми, знову-таки скеровує до невролога; біль у ділянці спини- це взагалі майже виключно компетенція невролога (проте, що той самий біль може спричиняти захворювання нирки, промовчу). Описаний мною нижче випадок зі своєї практики якраз з цієї опери.
Отже, пацієнт В. 48 років, звернувся до мене з історією 3 місячної давнини (а може й більше), коли вперше відчув помітний біль в правій руці, коли пробував її підняти вгору. З часом біль став менш вираженим, проте рука … перестала підніматись. Вона , проте, не стала німою, а права нога залишалась в повному порядку. З медичної історії нічого цікавого не випливало, хіба що пацієнт колись мав панічні атаки.
Пацієнт, звісно, звернувся до свого сімейного лікаря, який у свою чергу скерував до невролога . Безумовно, було виконано томографію ( МРТ) шиї, оскільки біль у плечі зазвичай списують на неврологічні проблеми ( й переважно це роблять помилково). А томографія взяла й виявила у нього грижу диску! І навіть дві. Лікар призначив відповідне лікування й навіть згадав операцію , як можливий лікувальний крок та скерував на консультацію до нейрохірурга. Одначе пацієнт все ж засумнівався в запропонованому лікуванні, тим паче, що його неабияк злякала можливість операції, й вирішив звернутись за альтернативною думкою до мене.
Огляд виявив відсутність будь-якого неврологічного дефіциту (проявів), також не підтвердив і роль грижі в даному випадку (існує спеціальний маневр, за допомогою якого можна це визначити). Тобто, нагадаю читачам, що наявність грижі ще не доводить її відношення до першопричини болю ( детальніше про грижі за посиланнями https://www.facebook.com/112372547045588/posts/411588670457306/, https://www.facebook.com/112372547045588/posts/207612840854891)
Натомість, пацієнт був не в змозі підвести праву руку навіть до горизонталі, вона просто далі не рухалась! При спробі ж зробити це зі сторонньою допомогою виникав виражений біль в плечовому суглобі. Власне, все вказувало - пацієнтові необхідно пройти ще одне обстеження- МРТ плечового суглобу. Що й було виконано за моєю рекомендацією.
Що далі?
Вже наступного дня пацієнт з’явися на огляд зі знімком плечового суглобу.
На знімку була картина так званого адгезивного капсуліту або синдром замороженого плеча. Адгезивний капсуліт-по-простому, коли оболонка суглобу починає спочатку запалюватись, а з часом запалення вщухає, але оболонка (капсула) утискається так, що суглоб стає вкрай тугорухомим та рухи спричиняють істотний біль. Причиною часто є механічні травми суглобу та сухожилків навколо, проте не так вже й рідко ця хвороба розвивається без видимих на то причин.
Тобто, у пацієнта була виявлено абсолютно не неврологічна причина болю. Лікування її полягає у поступовому збільшенні обсягу рухів у суглобі у супроводі знеболювальних, навіть через помірний біль, що й було мною рекомендовано пацієнтові та успішно ним реалізоване.
Будьте здорові та бережіть себе!