Випадок з практики. Нетиповий біль в спині.
Пацієнт 48 років, чоловік, палить, звернувся до мене зі скаргами на постійні болі в спині останні 10 років. Як часто трапляється, я був далеко не перший лікар, який його оглядав за цей проміжок часу. З особливостей мою увагу одразу привернула його постава, він був неначе згорблений і було помітно, що спроби стояти рівно потребували неабияких зусиль. З його розповіді з’ясувалось, що все почалось з грудного відділу хребта, з часом біль поширився далі на поперек. Іншим важливим моментом було переважання нічного болю та потреба розминатись 30-40 хв після сну або ж тривалого сидіння. Від болю допомагали знеболювальні, які він час від часу приймав, коли болі ставали нестерпними (а це зазвичай траплялось навесні). При огляді жодних неврологічних відхилень виявлено не було. Одразу при огляді було помітно, що пацієнтові важко й незручно лежати на кушетці, його голова неначе нависала над узголів'ям кушетки. А все це через суттєве обмеження рухомості шийного відділу хребта. З попередніх досліджень, які я детально вивчив, випливало, що у пацієнта часто спостерігалось помірне підвищення показників, що характерні для запального процесу. На МРТ (томограмі) поперекового відділу було виявлено грижу, яку періодично лікували неврологи. І насамкінець після цілеспрямованого опитування пацієнт пригадав, що кілька років тому був період, коли його зір у лівому оці був «наче крізь туман».
Всі ці ознаки наштовхнули мене на думку, що у пацієнта має бути хвороба Бехтєрєва, тобто ревматологічне захворювання, що уражає переважно суглоби між хребцями. Хвороба досить поширена, зустрічається у 0,5% населення.
З важливих особливостей варто зазначити прогресування з поступовим необоротним зрощенням хребців між собою, більша поширеність та швидше прогресування у тих, хто палить. А ще наявність позасуглобових проявів, до яких відносилось погіршення зору на ліве око у мого пацієнта (зазвичай внаслідок запалення судинної оболонки ока). Їх важливо вчасно лікувати, адже пацієнт навіть може втратити зір. Основним підходом у попереджені необоротних змін та ураження інших органів має бути призначення лікування ревматологом, часто з додаванням ліків, котрі пригнічують імунну систему.
Отже, пацієнт був скерований до колеги-ревматолога та розпочав правильне лікування.