Випадок з практики. Незвичайна причина запаморочення.

Випадок з практики. Незвичайна причина запаморочення. 



Пацієнтка Г.32 років, звернулась до мене через постійне запаморочення протягом останніх 4 днів. Запаморочення не залежало від положення голови, не мало відчуття обертання, не супроводжувалось дзвоном у вухах, також у пацієнтки не спостерігалось ознак застуди чи підвищення температури. Проте протягом останніх днів спостерігалось блювання (їжею). Також вона відзначила, що до всього додався розлад стулу (пронос).


Як все починалось ❓
4 днями раніше поступово вона почала відчувати, що болить голова, яку вона прийняла за звичайну мігрень, на напади якої вона періодично страждає. Далі пацієнтка прийняла звичайну пігулку від неї, (для тих, хто розуміється, це був різотриптан), але вщух лише біль, але не запаморочення. Вона також зазначила, що напередодні повернулась з закордонної подорожі з однієї з південних країн. Загалом запаморочення тривало 4 дні, поки вона не потрапила до мене на консультацію. Жодних досліджень до цього зробити не встигла.


Що я виявив ❓
Як мені стало відомо під час опитування, у пацієнтки раніше діагностували знижену функцію щитоподібної залози, короткозорість, клаустрофобію, та грижу міжхребцевого диска і сама собі діагностувала мігрень. Жодних шкідливих звичок. Зі спадкових хвороб - мігрень у мами та невідомий психрозлад у тітки по лінії батька.
З ліків я з’ясував, що пацієнтка постійно приймала гормони щитоподібної залози тироксин 75 мг, а за останні 30 днів ліки від мігрені триптани та ерготамін, а також встигла сама собі призначити антибіотик від застуди. Соціальний статус - викладач іноземної мови.
При огляді - показники життєдіяльності без особливостей (сатурація, тиск. Пульс). Вона зазначила, що інколи погано засинає. Жодних відхилень при детальному неврологічному огляді. Тест на позиційне запаморочення негативний.
З наданих пацієнткою досліджень - УЗД судин шиї - норма, аналізи на функцію щитоподібної залози - незначний дефіцит гормонів місяцем раніше, загальні аналізи крові, сечі, цукор крові, холестерин - норма. Навіть МРТ (томографію) голови зробила пацієнтка у лютому 2020 - теж норма.


Про що думати ❓
Причин запаморочення загалом існує дуже багато. Я навіть раніше написав окремий пост з цієї теми (див посилання [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 ) Перша думка - тривожне запаморочення (враховуючи факт клаустрофобії). Запаморочення в даному випадку явно не системне. Що ще? І до чого розлад стулу?... А головний біль? Питань більше ніж відповідей. Наприкінці консультації пацієнтка згадала, що подібний епізод запаморочення спостерігався півроку тому й вона безуспішно його лікувала, аж поки він не минув сам. В розмові з пацієнткою виник ще один цікавий момент, вартий уваги. Вона згадала, що після останніх аналізів роботи щитоподібної залози вона вдвічі збільшила дозу ліків з гормонами. Невже це ось відповідь? Надмір гормонів (інтоксикація), яка може проявлятись в тому числі запамороченням, нудотою та розладом стулу.
Виходячи з і своєї здогадки, я порадив повторно визначити рівень гормонів та зменшити дозу ліків для щитоподібної залози.

 

Що було далі ❓

Призначивши й отримавши відповідні аналізи роботи щитоподібної залози, я був трішки збентежений. Вони загалом були нормальні, не дивлячись на мою підозру в надмірній кількості гормонів. Проте пацієнтка дослухалась моєї поради та таки зменшила дозу ліків. І стан її покращився. Запаморочення минуло!


Післямова.
Чому аналізи показали нормальний рівень гормонів? Не знаю. До чого тут головний біль на початку запаморочення? Ймовірно збіг в часі з нападом мігрені. А можливо й базилярна мігрень. Одне зрозуміло, що у пацієнтки був надмір гормонів щитоподібної залози. Через що виникло запаморочення внаслідок порушення обміну речовин (дисметаболічне запаморочення).
Чого очікувати? Прогноз у пацієнтів з такими хворобами гарний. Головне періодично робити аналізи гормонів щитоподібної залози, спостерігатись в ендокринолога та не займатись самолікуванням.
Будьте здорові та бережіть себе!