Про головний біль напруження та як його позбутись

Про головний біль напруження та як його позбутись 



Хто з нас не відчував головний біль? Так, такий ниючий, тупий, несильний головний біль. Він наче охоплює та стискає всю голову, не даючи змогу повноцінно займатись буденними справами та отримувати радість від життя. Зазвичай він починається у другій половині дня, ніколи не буває сильним, проте все ж дошкуляє. Інколи це відчуття тісного капелюха чи обруча. Ніколи не супроводжується нудотою/блюванням чи реакцією на світло чи звуки. Це і є головний біль напруження. Самий поширений вид головного болю. Він відноситься до первинних головних болів, тобто не є проявом якоїсь іншої хвороби (пухлини, інсульту тощо). Його розділяють на два підтипи - з чутливістю м’яких тканин голови та без такої, але на лікування це поки що не впливає.


Від чого він виникає ❓
Головний біль напруження виникає через підвищення тонусу м’язів шиї та голови. Між іншим, мало кому відомо, але сама голова має свій м’яз, який простягається від лоба до потилиці та носить назву надчерепного або латиною musculus epicranialis. Цей біль рідко носить нестерпний характер та добре реагує на звичайні знеболювальні, проте у декого переходить в хронічну форму та може суттєво впливати на якість життя, роблячи його просто нестерпним. Не дивлячись, що цей вид болю є надзвичайно поширеним, механізм його виникнення достеменно не вивчений, проте важливу роль відіграє перевтома та стреси.


Як його позбутись ❓
▫️ Зверніть увагу на загальні поради зі здорового способу життя. Спіть достатньо, регулярно харчуйтесь, будьте фізично активним та навчіться розслаблятись, щоб тримати стрес та втому під контролем.

▫️ Опануйте методики розслаблення. Існують фізичні та психологічні методики. До фізичних методик можна віднести прикладання тепла (грілки) до шиї та плечей з метою розслаблення м’язів. Не менш важливо періодично робити вправи для цих груп м’язів, а особливо вправи на розтягнення. До психологічних методик можна віднести аутотренінг (самогіпноз) або усвідомленість (mindfulness).
▫️ Метод біологічного зворотного зв’язку. Цей метод потребує спеціальної підготовки, проте є ефективним у попередженні головного болю напруження. Зазвичай лікар прикріпляє електроди до шкіри з метою реєстрації електричних імпульсів від м’язів шиї та надпліч. Далі пацієнт вчиться вчасно розпізнавати стан напруження цих м’язів та паралельно намагається застосовувати різноманітні методики, направлені на розслаблення м’язів, попереджаючи подальший розвиток головного болю.
▫️ Лікарські засоби. Звісно, якщо вищеперелічені поради не дали потрібного ефекту, варто спробувати для початку звичайні знеболювальні на основі парацетамол та ібупрофену. Проте якщо вони не приносять полегшення, найдоречніше буде звернутись до лікаря.
P.S. Не варто забувати, що зловживання знеболювальними може саме по собі погіршувати перебіг головного болю. Й наостанок нагадаю, що існують так звані «червоні прапорці» (детальніше в іншому моєму дописі за посиланням  https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/166627884953387 ), помітивши які у себе пацієнт має негайно звернутись за допомогою до лікаря.
Будьте здорові та бережіть себе!