Випадок з практики. Періодичний біль в спині
Пацієнтка К, 54 років звернулась до мене через неможливість йти пішки більше ніж 500-1000 м. Точніше йти могла й більше. Проте біль в спині ставав нестерпно пекучим й кожен наступний крок давався з неймовірними зусиллями, болі починали віддавати в ноги, більше праву, й врешті решт змушували пацієнтку зупинятись чи присісти. Після короткотривалої перерви біль вщухав повністю й вона могла продовжувати йти далі.
Як все починалось ❓
2 роки тому, поступово. Ні з чим особливо початок кульгавості не пов'язує. Пацієнтка встигла відвідати двох неврологів, проте їх рекомендації полегшення не принесли. Отже, останнім часом вона просто терпіла біль, нічого не приймаючи. Більше того, сама по собі вела досить спортивний спосіб життя, проходячи пішки інколи до 12 км (звісно з перервами).
З медичної історії пацієнтки випливало, що вона страждала на гастрит, раніше у неї спостерігалась відшарування сітківки та була маткова кровотеча, а також вона перенесла операцію з приводу катаракти. Жодних шкідливих звичок. Спадковість обтяжена з боку матері цукровим діабетом. Постійно жодних ліків не приймала. Дуже зрідка щось для зменшення кислотності шлункового соку. За родом діяльності працювала інженером.
Що показав огляд та дані досліджень ❓
Загалом нічого, ні симптомів, які б вказували на грижу, ні випадіння рефлексів, ні стійких розладів чутливості, нічого. Нахили тулубу безболісні.
Пацієнтка вже прийшла з результатами знімку спини (томографією), яка була не зовсім інформативні, адже не були надані розміри спинномозкового каналу, проте грижі виявлені не були. З вартого уваги була нестабільність (надмірна рухомість) першого поперекового хребця та ще й вроджена вузькість цього самого каналу.
Про що можна думати ❓
На думку спадають два найбільш ймовірні сценарії розвитку болю. Перший - судинний, за якого через тривале кисневе голодування внаслідок тривалого фізичного навантаження м'язи ніг починають боліти (тут механізм абсолютно подібний до серцевих болів при стенокардії чи інфаркті). Нетривалий відпочинок повністю позбавляє пацієнта болів й він може рухатись далі. Проте досить молодий вік, відсутність згубних звичок та жіноча стать робили цей вид болю малоймовірним.
Інший - неврологічний, адже з більш ранньої публікації (Чому болить спина? https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/207612840854891 ) уважний читач пам'ятає, що окрім гриж існує й інші причини болю в спині, одна з яких - звуження спинномозкового каналу, яке може давати теж такі періодичні болі в спині та ногах (переміжну кульгавість), проте причиною є вже не звужені судини в ногах, а перетискання корінців спинного мозку.
Що далі ❓
Враховуючи не дуже вдалий опис знімку я направив пацієнтку до авторитетного рентгенолога з чітким завданням - визначити розміри спинномозкового каналу. Результат підтвердив, що внаслідок вищезгаданої нестабільності розмір каналу був критично малим. Додатково було виконане дослідження артерій ніг, яке не показало жодних істотних звужень артерій. Загальні аналізи крові теж були в нормі.
Отже, причина болю - звуження спинномозкового каналу.
Проте як допомогти хворій? Вправи для спини й симптоматичне знеболювальне. Нерідко через кілька місяців болі суттєво вщухають. Проте не в цьому випадку, пацієнтка декілька місяців намагалась слідувати моїм порадам, але полегшення це не принесло.
І..
В таких випадках дієвим варіантом є оперативне втручання з фіксацією того надмірно рухомого хребця, для чого я направив пацієнтку до відомого у місті нейрохірурга. Врешті решт вона погодилась на втручання й за кілька місяців я мав змогу оглянути пацієнтку. Болі її покинули практично повністю, вона могла без проблем йти, скільки їй потрібно, й далі займатись улюбленою спортивною ходьбою.
Будьте здорові та бережіть себе!