Випадок з практики. Виклик додому
Пацієнтка С, 48 років, зателефонувала до мене через дуже погане самопочуття. Загалом розповідь була досить плутаною, але з розповіді я зрозумів, що через самопочуття (запаморочення) вона навіть не зможе дістатись моєї практики, через що мене було запрошено на огляд додому. Врешті-решт, узгодивши всі деталі, я поїхав.
Як все почалось [❓]
Зі слів пацієнтки напередодні ввечері на фоні повного здоров’я вона відчула незрозуміле виражене запаморочення. Опис був плутаний, тому достеменно з’ясувати його особливості мені не вдалось, проте стало зрозуміло, що слідом за запамороченням того ж вечора розвинувся сильний головний біль. Такий, що аж до блювання. Була викликана «швидка», яка зафіксувала підвищений тиск, пов’язала її стан з ним та надала відповідну допомогу (більш детально про тиск та головний біль у моєму дописі за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/187127826236726 )
Чим прикметна медична історія пацієнтки [❓]
Пацієнтку до цього турбували подібні виражені головні болі, проте без запаморочення. При детальному опитуванні вона вказала, що подібні запаморочення у неї спостерігались рік тому, проте за допомогою вона не зверталась й не обстежувалась. Зате вона обстежувалась та лікувалась з приводу головних болів та, проте без особливого успіху (їй це пов’язали з шийний остеохондрозом).
Я також з’ясував, що у пацієнтки істотно підвищений холестерин, проте жодних ліків від нього вона не приймала. Також пацієнтці діагностували підвищений тиск, через який вона постійно приймала ліки. В іншому її медична історія нічим не прикметна. Спадковість була обтяжена цукровим діабетом у двох рідних та наявністю деменції (зниження розумових здібностей) в одного з близьких. Також варто згадати, що пацієнтка майже не вживала алкоголю, адже вино могло провокувати головний біль. З ліків пацієнтка постійно приймала пігулки від тиску та періодично ібупрофен від головного болю.
Що я виявив [❓]
Свій огляд я вирішив розпочати з проби на позиційне запаморочення … вона виявилась позитивною справа. Одразу було прийняте рішення зробити репозиційний маневр, як єдиний метод лікування, що й було успішно виконано (більш детально про види запаморочення у моєму дописі за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 ). В іншому неврологічний огляд був без особливостей.
З наданих аналізів за травень 2020 випливало, що у неї істотно підвищений холестерин. Цукор, функція щитоподібної залози в нормі. Також було виконано обстеження (доплер) судин голови, яке показувало звивистість сонних артерій (з чим хибно пов’язували її головні болі раніше).
Який хід моїх думок [❓]
Власне, перша проблема, що була одразу діагностована (а для цього необхідно лише виконаний спеціальний тест) - доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення. Часто воно виникає лише при повертанні на певний бік та навіть будить пацієнта, адже є дуже неприємним, аж до блювання. Варто зазначити, що у декого воно може повертатись (адже воно ймовірно її турбувало рік тому), проте необхідно не впадати в паніку, а звертатись до фахівця, щоб він виконав лікувальний маневр. Що ж до головного болю, я припустив, що це звичайнісінька мігрень, напад якої був спровокований сильним стресом – вираженим запамороченням т переляком через це.
Що було далі [❓]
Надавши рекомендації та пояснення щодо причини поганого самопочуття, я порадив почати прийом ліків від холестерину та призначив короткий курс протитривожних препаратів, вимірювання тиску та дієтичні рекомендації, а також призначив повторний огляд за тиждень.
За тиждень пацієнтка записалась на повторний огляд. Все запаморочення минуло й більше не повторювалось! Додавши до рекомендацій певні обстеження з приводу тиску та мігрені, я побажав їй гарного дня та призначив наступний огляд для більш детального вивчення щоденника головного болю.
Будьте здорові та бережіть себе!