Ця незнайома мералгія Рота

Ця незнайома мералгія Рота 



Власне значна поширеність болю в спині підштовхнула мене написати черговий пост. Часто за загальним поняттям остеохондроз хребта криються хвороби, які не мають нічого спільного ні з ним, ні з грижами дисків. Про одне з таких захворювань, що можуть маскуватись під грижу/остеохондроз, далі й піде мова.
Деякі пацієнти звертаються до мене з незрозумілими болями в спині та нозі, проте нерідко зробивши самостійно МРТ (знімок/томографію), вони так і не знаходять відповіді на питання, чому ж болить нога. Начебто біль в спині, що віддає в ногу є типовим для грижі диску. А якщо її на дослідженні не знайшли?
А звернути свою увагу лікареві варто на.. скарги. Інколи пацієнти не скаржаться на біль в спині взагалі, лишень у нозі. І що, спитаєте ви? Біль при грижі теж може проявлятись так. Але перше, що має насторожити — біль не посилюється при нахилах. Якраз навпаки — він зменшується при спробі пацієнта нахилитись чи зігнути ногу в кульшовому суглобі. Часто такі болі носять пекучий, дуже неприємний характер. Вони, на відміну від грижі диску, посилюються при тривалому стоянні або тривалій ходьбі. Проте при огляді зазвичай не вдається нічого виявити, лише у вкрай запущених випадках можна помітити зниження чутливості на передньо-бічній поверхні стегна. Хвороба ця має окрему назву — парестетична мералгія Рота. Парестетична — від лат «paraesthesia», тобто розлад чутливості, що супроводжується відчуттям повзання мурах, поколюваннями, печінням. Слово мералгія походить від грецького meros, себто «стегно». Ну а Рот — російський невролог, що вперше описав цю хворобу у 1895 році одночасно з німцем Бернгардом.
Що собою являє мералгія Рота [❓]
Це захворювання НЕ внаслідок стискання нервів грижею, а захворювання бічного шкірного нерва стегна. Основна причина захворювання — травмування нерву у місці його виходу на стегно, саме так він робить істотний перегин та піддається пошкодженню. Тобто ця хвороба є представником тунельних синдромів (більш детально за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/185197066429802 )
Які причини [❓]
З механічних причин варто згадати наступні:
[▫️] Носіння вузького одягу;
[▫️] Надмірне затягування паска;
[▫️] Носіння на поясі зброї чи інших важких предметів;
[▫️] Вагітність (змінюється положення тазу та посилюється натяжіння пахвинної зв’язки, яку пронизує нерв);
[▫️] Надмірна вага тіла;
Окрім них існує вторинне пошкодження нерву внаслідок інших захворювань:
[▫️] Цукровий діабет (часта причина тунельної невропатії)
[▫️] Гіпотиреоз (зниження кількості гормонів щитоподібної залози)
[▫️] Низка хвороб сполучної тканини, з якими має справу і ревматологія (саркоїдоз, дерматоміозит, слеродермія, васкуліти тощо)
[▫️] Дефіцит вітаміну В12
Що робити [❓]
Перш за все, зменшити механічний вплив на нерв. Для цього варто носити більш вільний у поясі одяг та спідню білизну, спробувати схуднути. Окрім цього я своїм пацієнтам рекомендую зробити певні аналізи, щоб не пропустити цукровий діабет чи інші хвороби, що можуть призводити до ушкодження бічного шкірного нерва стегна.
У разі відсутності ефекту можна призначити спеціальні ліки від такого виду болю.
Й на останок, якщо всього цього виявилось недостатньо, я виконую лікувальну блокаду.
Будьте здорові та бережіть себе!