Випадок з практики. Знову остеохондроз?
Пацієнтка О, 45 років.
Прийшла на огляд за наполяганням колеги. А привів її біль у лівому боці, та попереку. Монотонний. Досить сильний (до 8 балів з 10 можливих зі слів самої пацієнтки). І вдень, і вночі. На сечовипускання не впливає. Натискання біль не посилює. Чхання теж. Трохи посилюється на правому боці.
Отже, що я з’ясував❓
Ні з чим цю проблему пацієнтка не пов'язує, почався біль поступово 3 місяці тому! Важливо зазначити, що біль протягом всього часу тільки наростав. Були за порадою знайомих медпрацівників виконані певні дослідження, УЗД черевної порожнини, аналізи, рентген поперекового відділу хребта, якість знеболювальні (між іншим, досить регулярно), проте стан не покращувався, тому й було прийняте рішення звернутись до мене.
З медичної історії випливало, що пацієнтка має вроджений сколіоз 4 ст (дуже сильне викривлення хребта) й вроджену тугорухомість суглобів, з приводу чого має інвалідність. Попередня медична історія нічим не прикметна. Шкідливих звичок не має, але зазначила, що до цього довгий час палила й покинула 2 роки тому. Сімейна медична історія - у батька цироз печінки та подагра. Жодних ліків постійно не приймає. Останнім часом досить регулярно пробувала знеболювальні, проте без полегшення. Соціальний статус - не працює через інвалідність (див вище).
Що виявив огляд❓
Трохи підвищений тиск. Нормальна температура тіла. Періодично кашляє. Сон та апетит звичайний. Неврологічний огляд відхилень не виявив. Місцево живіт безболісний, рухи у хребті безболісні, але при пальпації (промацуванні) вздовж хребта виявлена деяка болючість зліва від верхніх поперекових хребців.
Після огляду я взявся вивчати дані аналізів. Рентген попереку виявив незначні переломи першого та другого поперекових хребців. Чи в цьому причина болю? Можливо, але не факт, можливо, це застарілі переломи, що зрослись та не дають біль. Щоб це з'ясувати потрібно МРТ. Але це ще не все. Запальні зміни в крові! (ШОЕ 25) та підвищений один з печінкових ферментів. Підвищений холестерин. На УЗД черевної порожнини маленькі камінці в нирках, (вони теж теоретично можуть давати біль, якщо є напад ниркової коліки).
Про що думати❓
Міжреберна невралгія, як гадала сама пацієнтка? Чи остеохондроз попереку? Ні, адже попри прийом протизапальних, біль не вщухав, більше того, наростав всі 3 місяці. (більш детально про міжреберну невралгію та що за нею приховується у дописі ➡️ https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/304705654478942 )
Можливо перелом хребців, про який йшлося у висновку рентгену? Так, звісно, тоді біль дійсно сильний, але МРТ попереку, яке зробила пацієнтка невдовзі, не підтвердило свіжих змін !
А що з загальними змінами в крові? Тоді можливо у пацієнтки пневмонія? і біль може бути, якщо залучена плевра (адже самі легені не містять больових закінчень), адже є й кашель, правда без температури! А можливо якесь запалення плеври внаслідок ревматологічної хвороби? Так можливо.
Було вирішено повторити загальні аналізи крові та зробити детальні біохімічні аналізи та зробити повторно УЗД черевної порожнини. Ну а поки все це буде робитись, я призначив знеболювальні, щоб хоч якось втамувати біль, адже вона вже й спати не могла нормально.
Що було далі❓
Аналізи показали лише збільшення запальних змін в крові. І чомусь кров'яні тільця в сечі(?). Болі жодним чином не відреагували на призначені знеболювальні. А ось результати УЗД виявились несподіванкою … пневмонія з рідиною у лівій плевральній порожнині! Ось що було причиною болю, а не остеохондроз чи міжреберна невралгія !
Хоча зачекайте! Що за пневмонія 3 місяці?
Я одразу порадив томографію легенів, бажано з контрастом, проте відсутність коштів вимусив її прийняти інше рішення й далі шлях пацієнтки виявився ще більш заплутаним. Її й пробували лікувати від пневмонії, проте безрезультатно. І пацієнтці було рекомендовано томографію грудної клітки, яка виявила пневмонію та низку збільшених лімфовузлів. Бронхоскопія і теж жодного натяку на причину захворювання. Далі другий курс лікування від пневмонії, вже в тубдиспансері (адже колеги запідозрили туберкульоз), посиленими дозами антибіотиків. І знову нічого, точніше стан пацієнтки ставав дедалі гіршим, болі її геть виснажили. І ось повторно на консультацію до онколога, томографія грудної клітки та черевної порожнини (так, до цього вже встигла побувати в онколога). Й тільки тепер встановили, що ніяка це не пневмонія, а рак легенів… з метастазами у плевру та інші внутрішні органи. Ось у чому виявилась справжня причина «остеохондрозу». Виконана біопсія підтвердила пухлинне походження хвороби й вже далі пацієнтка почала лікування в онкологів.
Післямова.
Пацієнтка палила тривалий час й кинула лише 2 роки тому. Відомо, що паління є істотним чинником виникнення раку легенів, навіть через 10 років після того, як покинути! Не варто нам всім про це забувати. Друге, на чому хотів би загострити увагу читача те, чому, на мою думку, діагноз був встановлений невчасно - вроджений грубий дефект хребта (сколіоз 4 ст), на що ймовірно списували колеги можливу причину болю. Третє - на жаль, фінансова неспроможність багатьох пацієнтів, що не дозволяє вчасно виконати необхідні дослідження, адже вчасно встановлений діагноз, а особливо онкологічного захворювання, дозволяє призначити ефективне лікування.
Будьте здорові та бережіть себе!