Внутрішньочерепний тиск як причина головного болю

Декому може здатись, що далі мова піде про підвищений внутрішньочерепний тиск чи іншими словами лікворну гіпертензію,  але ні. А чи відомо вам, що  головний біль може виникати й внаслідок … зниженого внутрішньочерепного тиску?  Так-так, не тільки внаслідок підвищеного, а й навпаки, зниженого тиску!  Але спочатку  про те, що  той тиск означає та звідкіля береться. 

 

Що таке внутрішньочерепний тиск?

Головний та спинний мозок людини розташовані в черепі та хребті відповідно. І вони там не просто розташовані, а омиваються (плавають) в спеціальній рідині, яка має назву ліквор (у перекладі з латини – рідина) та виробляється судинними сплетіннями в середині головного мозку, в так званих шлуночках. Ця рідина має кілька призначень, одне з яких — захисна функція, тобто амортизація механічних впливів на наш головний та спинний мозок. І ця рідина через певні анатомічні структури мозку потрапляє з його шлуночків назовні, омиваючи його зовнішню поверхню (кору), а далі всмоктується через оболонки мозку (шляхом дифузії саме за рахунок  тиску ліквору) й потрапляє в кров. Тобто внутрішньочерепний тиск-це тиск , з яким ліквор тисне  на мозок та його оболонки. Якщо тиск цієї рідини відмінний від норми, зазвичай у людини виникають неприємні відчуття (існує навіть спеціальний термін — лікворна гіпертензія та гіпотензія).

 

Який механізм виникнення болю?

Варто  зауважити, що сам мозок є нечутливим до болю, адже не містить больових рецепторів.  А ось його тверда оболонка- так, і саме за рахунок її подразнення виникає  відчуття болю при зміні внутрішньочерепного тиску.  Правда при підвищеному та зниженому тиску природа болю є різною. Якщо при підвищеному тиску ( детальніше про  це у дописі ) відбувається надмірне розпирання мозкових оболонок  зсередини внаслідок тиску на них ліквору , то у випадку зниженого трішки все інакше. Тут спостерігається феномен «провисаючого мозку» ( sagging brain), коли мозок з його  оболонками провисає вниз, натягуючи та подразнюючи мозкові оболонки.

 

Які прояви?

  •  Перш за все, звісно головний біль. Але цікавою його рисою є те, що він надзвичайно залежить від положення тіла. Лежачи, пацієнт може навіть не відчувати болю.  Проте варто лишень  йому встати, «провисання» мозку посилюється й одразу виникає головний біль , який тут же минає, якщо пацієнт знову лягає .
  • Нудота чи блювання – у половини пацієнтів
  • Біль у шиї чи відчуття напруженості- близько третини пацієнтів
  • Дзвін у вухах-  у кожного п’ятого пацієнт
  • Запаморочення- у кожного сьомого. 

 

Які причини?

  • Проведена нещодавно спинно-мозкова пункція.
  • Істотне зневоднення організму
  • Спонтанні мікророзриви оболонок мозку як так званої  ідіопатичної внутрішньочерепної гіпотензії. 
  • Наявність внутрішньомозкового шунту

 

Як виявити?

Перш за все, МРТ (томографія) головного мозку .  Але безумовно, найбільш достовірним методом дослідження тиску є його вимірювання, для чого у разі потреби виконується діагностична спинно-мозкова пункція (про неї у дописі ) . 

 

 

Яке лікування?

Тут все  залежить від причини, адже внутрішньочерепний тиск не є  окремою хворобою, а лише синдромом. І якщо післяпункційний головний біль може взагалі не вимагати якогось лікування, лише декілька днів приймати знеболювальні,  то, приміром, пошкодження проникності оболонок головного мозку може інколи потребувати досить складних  оперативних втручань. Так само й з шунтом, який деколи потребує навіть заміни, щоб не допустити надмірного дренування ліквору та зниження тиску.  І безумовно, самому пацієнту розібратись у цих  питаннях неможливо.

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Щоб зателефонувати чи написати - ☎️ /telegram/watsapp +380674609304

- Щоб написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Щоб написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #більушиї #головнийбіль  #внутрішньочерепнийтиск