Жовтень для неврологів України традиційно знаменується проведенням щорічного конгресу з інсульту. Чому власне в жовтні? Все просто. 29 жовтня щороку у всьому світі відзначається День боротьби з інсультом.
Правда варто зауважити, що конгрес тривав 3 дні й, враховуючи поточну ситуацію з безпекою, проводився в онлайн-форматі, проте це жодним чином не применшує його корисності. Окрім цього, в ньому завдяки такому формату мали змогу взяти участь такі дійсно всесвітньо відомі експерти з інсульту , як проф. Дерк Крігер та проф. Ендрю Демчак
Нагадаю, що інсульт - це невідкладний стан , пов’язаний з перекриттям артерій головного мозку тромбом (згустком крові).
Й основна проблема - розчинення цього тромбу в перші 4,5 години, оскільки якщо це зробити пізніше, то тромб набуває більш щільної консистенції й розчинити його неможливо, відповідно ділянка мозку, за яку відповідає перекрита судина, остаточно відмирає.
Все інше лікування , яке призначають пацієнтові на постійний прийом, жодним чином на інсульт не впливає!! Воно впливає виключно на ризик повторення інсульту, адже інсульт це заключна частина , результат діабету, паління, тиску, підвищеного холестерину і не тільки .
Проте наука не стоїть на місці , тому в певних ситуаціях тепер можна виконувати розчинення тромбу й поза 4,5 годинного вікна. Також варто згадати про механічне видалення тромбу, яке довело свою ефективність , особливо при перекритті великої артерії. Корисним було й те, що в конгресі доповідачами були не тільки неврологи, а суміжні фахівці-психіатри, адже постінсультна депресія - це те, що уражає до 50 % таких пацієнтів. Не менш цікавим був й погляд радіологів, зокрема Анна Костюковська, на підходи до раннього виявлення (діагностики) інсульту. І ще багато чого цікавого , проте навряд чи це буде тут цікавим шановному панству.