Як боротись із защемленим сідничним нервом/ радикулітом в домашніх умовах ?

Про що йде мова? Защемлений сідничний нерв або радикуліт або ішіас — стан, коли біль від спини йде в одну або обидві ноги. Насправді нічого спільного з защемленням нерву не має, адже найчастіше причиною болю є грижа міжхребцевого диска. Я не буду тут торкатись теми гриж і що це таке, лишень порад при таких болях.

 

Отже, не залежно від причин, близько 9️⃣0️⃣% таких хворих не потребуватиме хірургічного втручання та навіть відчує полегшення за кілька тижнів. Можна навіть почати своє лікування вдома. Я наважусь стверджувати, що лікування в домашніх умовах часто може бути абсолютно достатнім, тим паче, якщо лікар підтвердив, що у вас немає ніяких інших причин для болю.

 

Ось декілька порад для полегшення болю вдома, навіть якщо не відома справжня причина болю. Якщо біль при цьому не минає або ж погіршується — зателефонуйте своєму лікареві.

 

Холод та тепло

 

Для покращення вашого самопочуття та полегшення болю в спині можна застосувати як пакети з льодом, так і теплі грілки.

 

🌬 Холод

 

Протягом перших 7️⃣ днів раджу застосовувати лід. Для цього, щоб зменшити запалення, потрібно прикласти пакети з льодом до нижньої частини спини, там де відчувається біль. Дійте обережно, щоб не отримати обмороження. Пакети з льодом не мають безпосередньо торкатись шкіри. Для цього заверніть їх у рушник чи тканину. Залишайте їх на одному місці не більше ніж на 15 -20 хвилин. Робіть 15 -20 хвилинну перерву між прикладаннями. Застосуйте декілька таких підходів, щоб загальна тривалість яких складала від 75 до 100 хвилин, після чого зробіть перерву та прислухайтесь, чи змінилось самопочуття.

 

Іншим способом застосування холоду до болючої ділянки є масаж з льодом. Для цього заморозьте лід в одноразовому паперовому стаканчику, після чого відірвіть верхню його половину. Обережно круговими рухами масажуйте льодом нижню частину спини. Таким чином рекомендується масажувати ділянку приблизно 15 сантиметрів в діаметрі, при цьому не залишайте лід на одному місці, щоб не спричинити обмороження. Також уникайте кісткових виступів хребта. Таким чином масажуйте ділянку протягом не більше 10 хвилин, а потім потрібно зробити не менше ніж одногодинну перерву.

 

Між застосуваннями льоду ви можете спробувати легкі вправи на розтягнення м’язів спини, але бажано почекати з пів години після прикладання льоду, щоб м’які тканини вашої спини трішки зігрілись. Зазвичай для полегшення болю рекомендовано від 3 до 5 підходів з місцевим застосуванням льоду.

 

🌡Тепло

 

Тепло можна використовувати принаймні через тиждень після початку болю, коли біль вже почав трішки вщухати. (Якщо ж біль протягом тижня зовсім не зменшився, наполегливо рекомендую звернутись до лікаря). Теплові процедури збільшать приплив крові до хворої ділянки, а це може пришвидшити одужання. Іншим позитивним ефектом теплових процедур буде розслаблення м’язів, яке дозволить застосовувати вправи на розтягнення, які в свою чергу сприятимуть одужанню.

 

У якості теплових процедур ви можете застосовувати пляшки з теплою водою, або грілку, загорнуту в рушник, або просто зануритись у ванну з теплою водою. Якщо ви вдались до способу з пляшками чи грілкою, прикладайте їх до нижньої частини спини. Неправильне застосування може призвести до опіків, тож дотримуватись певних правил:

 

▪️ Завжди застосовуйте прокладку між тілом та грілкою у вигляді рушника чи якоїсь ганчірки.

▪️ Переконайтесь, що пляшка з водою чи грілка є досить теплими на дотик, але не гарячими.

▪️ Застосовуйте теплові процедури принаймні протягом 15 хвилин, але не слід перевищувати 2 годин. Тривалість залежатиме від вираженості болю. 

 

🕺Рухи.

 

Рухи є одним з найдієвіших способів полегшити ваш біль.

 

Багато людей з ішіасом / защемленим сідничним нервом гадають, що просто відкинувшись у м’якому кріслі чи лігши на диван, вони швидше одужають. Проте ця думка хибна!

Прийнятним вважається ліжковий режим протягом перших кількох днів від початку хвороби, коли біль вкрай нестерпний. Надалі дотримання ліжкового режиму лишень погіршує стан.

 

Існує кілька пояснень користі від рухів:

 

▪️ Рухи зміцнюють ваші м’язи, які допомагають утримувати хребет.

▪️ Рухи збільшують гнучкість та рухомість хребта.

▪️ Рухи посилюють кровоплин у всіх ділянках тіла включно з ділянками, які є хворими, а це в свою чергою прискорює одужання.

▪️ Рухи зменшують відчуття болю.

 

При защемленому сідничний нерву — рухайтесь стільки, скільки можете, і тоді, коли можете. Якщо здається, що рухи погіршують біль, обов’язково обговоріть це з лікарем.

 

Як тільки вам стало краще, продовжуйте застосовувати вправи, для того щоб зменшити ймовірність повернення болю. Тривале сидіння ні до чого доброго не призводить. Навпаки, воно може призвести до збільшення імовірності защемлення сідничного нерва або погіршення його перебігу, якщо воно вже трапилось.

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення