Щороку 7 квітня ( і сьогодні не виняток) відзначається Всесвітній день здоровʼя, чим і навіяний цей допис, в якому я намагаюсь розібратись у понятті здоровʼя та його взаємозвʼязком з приватною та державною медициною.
Отак, який звʼязок медицини та здоровʼя? Чи замислювався читач, у чому різниця між державною та приватною медициною? Чи існує вона взагалі?
Багато пацієнтів взагалі такої думки, що різниця лише в зручності, а, мовляв, і там, і там часто працюють одні й ті ж лікарі. В приватній лише все зручніше облаштоване, кращий сервіс, є змога потрапити до лікаря у наперед угоджений час, а не по живій черзі, без годинних очікувань у коридорі. То можливо тільки в цьому?
Насправді, не зовсім. Існують абсолютно принципові відмінності, але для цього, щоб їх зрозуміти, варто трішки відійти від теми приватної та державної медицини та розглянути поняття здоров’я.
Здоров’я- перш за все, відсутність захворювань, а також стан повного фізичного, психічного та добробуту ( з визначення Всесвітньої організації поняття здоров’я ). Суб’єктивно індивід (особа) при цьому має гарне самопочуття, адже нічого при цьому його не тривожить та не болить. Це визначення здоров’я індивідума. А хіба здоров’я певної популяції відрізняється? Здавалося б, коли всі індивідууми, що формують популяцію здорові, тоді й вона здорова. А ось й не так.
Розглянемо поняття здоров’я у більш широкому сенсі. По суті бути здоровим- це бути максимально пристосованим до оточуючого середовища, бути йому відповідним. А ось тут стає цікавіше, адже припустімо, що все населення (нехай України) є здоровим, тобто абсолютно не має хвороб. Тоді начебто і популяція є здоровою. Але це не зовсім так. Якщо всі є абсолютно однаково добре пристосовані до оточуючого середовища, як я зазначив вище, тоді, ймовірно, всі мають дуже близький набір генів та є генетично близькими. При зміні умов оточуючого середовища ( простий приклад- глобальне потепління або ж метеорит, через який колись глобально змінився клімат та вимерли динозаври) раптом всі індивіди у популяції стануть пристосовані до оточуючого середовища однаково погано. Тобто, щоб популяція була здоровою, потрібно, щоб вона була генетично різноманітною, тільки тоді це дозволить вижити чи краще , пристосуватись до нових умов і продовжиться таким чином природній добір. Але це означає, що у здоровій популяції всі індивіди будуть по-різному пристосовані до конкретних умов оточуючого середовища. Це невідворотно означитиме, що хтось буде «здоровіший», а хтось «хворобливіший». Зробити всіх здоровими ( тобто кожного індивідума) суперечить поняттю здоров’я популяції. Ось тут і спливає різниця між поняттям популяційного та індивідуального здоровя. Тут і лежить протиріччя між популяційним та індивідуальним здоров’ям.
Тепер про різницю між державною та приватною медициною.
🚩 Державна медицина опікується здоров’ям великої популяції, здоров’ям населення, приватна-здоров’ям індивіда. Державна система охорони здоров’я- перш за все, система, яка працює на статистичний результат.
🚩 Здоров’я та медичні потреби окремого індивідуума деколи суперечить здоров’ю населення
🚩 Державна медицина – це масс-продукт, розрахований на те, щоб забезпечити якомога більшу кількість споживачів за найкоротший час, при цьому максимально ефективно ( читай економно) розподіляючи фінанси. Її мета- не допустити високої смертності та низької працездатності населення, підтримувати здоровий демографічний баланс. Тому державі набагато менш цікава сервісна складова чи лікування «несерйозних» захворювань, на кшталт мігрені чи помірної депресії тощо, які в кожному конкретному випадку дуже псують життя пацієнтові, проте не впливають на статистичні показники здоров’я населення в цілому.
🚩 Приватна медицина, виходячи з вищезгаданого, є високоіндивідуалізована й фокусує свої зусилля на кожному конкретному пацієнтові, на індивідуальних особливості хвороби кожного пацієнта та прагне за будь-що ( деколи шляхом проведення складних, високовартісних та технічно складних обстежень, і так, це деколи є зовсім недешево) розібратись навіть у найзаплутаніших та найнезрозуміліших випадках й націлена на максимальне покращення індивідуального здоров’я конкретного пацієнта та якості його життя.
Звісно, кожен сам має право обирати , якою медициною йому користуватись , але, сподіваюсь, тепер читач стане трішки краще розумітись на принципових відмінностях між державною та приватною медициною та його вибір стане більш усвідомленим.
P.S. Коментарі та запитання вітаються.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення