Про вітамін Д 💊
Тема, як на мене, надзвичайно «перегріта», я давно збирався написати цей допис, кожного разу спостерігаючи , наскільки масовим є призначення пацієнтам вітамінів і Д зокрема.
Що таке вітамін Д❓
Вітамін Д відноситься до групи жиророзчинних вітамінів та є, як і всі вони, гормоноактивною сполукою, тобто безпосередньо в невеликих дозах здатен істотно впливати на обмін речовин шляхом взаємодії з генами, перш за все на обмін кальцію.
А саме:
📌 Він сприяє засвоєнню кальцію та фосфору в кишківники
📌 Він пригнічує утворення паратгормону, який сприяє ослабленню кісток.
На додачу, він сприяє роботі м’язів 💪та імунної системи, проте ця сторона його активності все ще погано вивчена.
Причини дефіциту вітаміну Д💊
🚩 Недостатній його вміст в харчових продуктах або недостатня кількість сонячного світла ( перш за все , вітамін Д потрапляє в організм з молочними продуктами)
🚩 Зменшення його всмоктування в кишківнику (приміром , через хворобу Крона чи целіакію)
🚩 Недостатнє його перетворення в активну форму печінкою чи нирками через хворобу останніх (приміром , гепатит або ниркова недостатність )
Можливі ускладнення дефіциту вітаміну Д❗️
Найбільш серйозні ускладнення нестачі вітаміну Д в організмі у дітей- рахіт та деформації кісток 🦴на все життя. У дорослих все не так драматично, але тим не менше, може нести серйозні ризики виникнення остеопорозу ( коли кістки 🦴 стають менш міцними та легко ламаються, навіть від найменшого фізичного впливу ). Між іншим, остеопороз це не тільки тоді, коли вже кістка ламається, а й є ще стадія, коли кіста є досить міцною, щоб не ламатись під вагою тіла ( приміром, хребець), проте вже не може витримати вагу власного тіла, через що починають турбувати майже постійні болі в спині, особливо під навантаженням.
Виявлення дефіциту вітаміну Д💊
Тема досить дискутабельна, адже хоча визначити його рівень в крові зараз не складає жодних проблем і це виконує майже кожна приватна лабораторія, але проблема є з визначенням його норми. Ба більше, «поголівно» досліджувати рівень вітаміну в крові без підстав на те не рекомендують ( але часто це бачу через практику приватних лабораторій пропонувати пакетні пропозиції, коли на додаток до дійсно потрібних пацієнтові аналізів пропонується додаткові , часто й вітамін Д).
Отже, безпідставно перевіряти його рівень не рекомендується, тобто перш за все у здорових молодих людей без перенесених раніше незрозумілих переломів (без явної травматичного впливу ). Тепер до нормальних показників. Дефіцит визначений багатьма українськими лабораторіями, як рівень вітаміну менше 20 нг/л. Проте це не зовсім так і американські джерела дають дещо іншу інформацію.
👉🏻 Понад 20 нг/л- достатній рівень
👉🏻 12-20 нг/л недостатній рівень
👉🏻 Менше 12 нг/л- дефіцит.
Тим не менше існує й інше бачення, згідно якої все , що нижче 20 нг/л є дефіцитом та має бути скориговане. Особисто я не є прихильником останньої, адже більшість американців має рівень вітаміну Д менше цих самих 20 нг. Те саме я спостерігаю і у своїх пацієнтів, з них майже ніхто не має такого рівня, звісно якщо не приймає вітамінні добавки. Але здоров’я та нормальні показники за визначенням норми мають бути визначені саме за більшістю. Не може у більшості населення бути відхилення.
Попередження нестачі вітаміну Д💊.
Звісно, перебування на відкритому повітрі, адже він виробляється в шкірі під дією сонячного світла. Але це також і повноцінне харчування з прийомом відповідних продуктів, що його містять. Оскільки це жиророзчинний вітамін, відповідно міститься таких продуктах:
👉🏻 Молочні продукти
👉🏻 Жирні види риби, як лосось чи сьомга
👉🏻 Пластівці, які зараз часто йдуть з додаванням вітаміну Д
До речі, засмагання на сонці чи відвідування солярію з метою забезпечення організму вітаміном Д не рекомендується через зростання ризику виникнення раку шкіри .
Взагалі в темі харчових добавок багато неоднозначних моментів. Приміром, останні публікації свідчать , що регулярний прийом віт Д зменшує ризик виникнення раку на 6%, при тому на стільки ж збільшуючи ризик серцево-судинних хвороби, ймовірно за рахунок прискорення розвитку атеросклерозу. Не варто також забувати , що за рахунок надто ревного вживання вітаміну Д з кальцієм автоматично зростає ризик випадіння цього самого кальцію не тільки в судинах, а й …в нирках, призводячи до утворення в них каменів. Тому єдину пораду , яку я можу дати- не приймати самостійно без рекомендацій жодних вітамінів та біодобавок, бо навіть вони можуть деколи нашкодити.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення