Про ботулотоксини в неврології (Ботокс та інші)

Про ботулотоксини в неврології (Ботокс та інші)



Гадаю, ця тема буде цікавою багатьом моїм читачам. Ви спитаєте, чому я, невролог, пишу про препарат, який широко застосовується в косметології в боротьбі зі зморшками? Тому, що він набув не меншої популярності в неврології також! Мігрень, наслідки інсульту, лицевий спазм, кривошия. Ось неповний перелік неврологічних захворювань, при яких успішно застосовуються препарати на основі ботулотоксину. Але широкому загалу та й навіть багатьом з лікарської спільноти часто не відомий той факт, що препарати на основі ботулотоксину різних торгівельних марок насправді мають між собою істотні відмінності.
Багато хто вважає слова Ботокс та ботулотоксин синонімами, але це не так. Широко відомими у світі стали наступні торгівельні марки ботулотоксину: Botox - Ботокс (США), Dysport - Диспорт (Франція), Xeomin - Ксеомін (Німеччина) та Jeuveau-Джуво ( Корея). Але всі вони мають спільний механізм дії. Він полягає в незворотному блокуванні передачі сигналів від нерва до м’язів, через що ці м’язи втрачають здатність до скорочення. Оскільки це блокування незворотне, то зазвичай має минути від 2 до 4 місяців, щоб утворились нові канали передачі сигналів. Все це призводить то стійкого розслаблення задіяних м’язів. Будуть це мімічні м’язи, що сприяють утворенню зморшок чи м’язи навколо ока, спазм яких призводить то насильницького кліпання – не має значення.
А до чого ж тут мігрень [❓]
Тут механізм дещо складніший. В механізмі початку мігренозного нападу важливу роль відіграє активація больових рецепторів оболонок головного мозку. Ботулотоксин, якщо спростити, через пригнічення передачі сигналів в системі трійчастого нерву, через обхідні шляхи блокує активацію тих рецепторів, тим самим роблячи менш ймовірним початок нападу.
У кожного з вищезгаданих препаратів є свої особливості. Вони всі містять один й той же токсин - ботулотоксини, який виробляється бактеріями clostridium botulinum. Цей же токсин може накопичуватись в зіпсованих консервах чи ковбасі, спричиняючи часто смертельне захворювання ботулізм. Проте препарати, що містять ботулотоксин, відрізняються складом допоміжних білків, які проникають в тканини дещо по-різному. Всі вони ефективні, якщо їх застосовувати правильно.
[▫️] Ботокс.
Містить Онаботулотоксин А . Єдиний з 4-х , який сертифікований для лікування мігрені.
До переваг слід віднести й універсальність при застосуванні у косметичних цілях, на будь-яких ділянках.
До недоліків відносять відносно пізній початок дії. Повний ефект розвивається не раніше, ніж через 1-2 тижні.
[▫️] Диспорт
Містить абоботулотоксин А. Не сертифікований (офіційно) для застосування при мігрені.
До переваг відносять тривалий ефект, який сягає повних 4 місяців, а також дещо більша відстань від місця введення, на яку проникає препарат. Це ж є й особливістю та недоліком в певних ситуаціях, коли потрібно більш прицільно подіяти на певний м’яз.
[▫️] Ксеомін
Містить інкоботулотоксин А. Теж не сертифікований для застосування при мігрені.
До переваг можна віднести меншу ймовірність виникнення нечутливості до препарату. Як стверджують фахівці, молекула ботулотоксину в ньому огорнена менш щільним шаром білків, тим самим роблячи менш вірогідним взаємодію препарату з імунною системою пацієнта та відповідно менше шансів, що організм виробить проти препарату антитіла (почне блокувати діє препарату). Тому, коли Ботокс чи Диспорт перестають діяти, варто спробувати Ксеомін.
До недоліків віднесу тривалість настання ефекту, який починає з’являтись на 3-4 день, але досягає максимуму інколи до 30-го дня. Також компанія - виробник стверджує, що ефект від препарату триває близько 3 місяців, хоча деякі колеги вказують, що дія інколи сягає лише 2 місяців.
[▫️] Джуво
Містить пработулотоксин А. Не зареєстрований в Україні. Останній з перелічених препаратів ботулотоксину, що вийшов на ринок.
Не сертифікований для лікування мігрені (в США сертифікований лише для розгладжування вертикальних зморшок перенісся). Розмір білкового комплексу складає 900 кДа (як і Ботокс) що вважається золотим стандартом. Останнє плацебо-контрольоване дослідження, опубліковане у квітні 2019 в Журналі естетичної хірургії (Aesthetic Surgery Journal) показало, що препарат Джуво за ефективністю дії на зморшки надперенісся не поступається Ботоксу.
До недоліків відносять новину препарату. На відміну від Ботокса та інших він не пройшов перевірку практикою і нюанси його дії все ще мають бути вивчені. Ну і він поки що сертифікований для застосування лише для надперенісся.