Випадок з практики. Страшне запаморочення або «каруселі»

Випадок з практики. Страшне запаморочення або «каруселі» 



Пацієнтка Л, 56 років, нещодавно звернулась до мене з приводу сильного запаморочення. Останній тиждень справжнє обертання, коли все летить шкереберть. Це запаморочення , зі слів пацієнтки, буває таким, що вона не в змозі втриматись на ногах. Тривалість кілька секунд, але вкрай неприємне відчуття, яке збиває з ніг. До того ж повторюється щодня. Останній часом пацієнтка вже боїться повернути голову, адже при з’ясуванні подробиць виявилось, що паморочиться голова переважно при повороті голови праворуч. Додатково вона повідомила, що відчуває постійний гул у лівому вусі та дивне розмиття зору після запаморочення. Я вирішив поцікавитись, чи були такі ж відчуття раніше, на що пацієнтка пригадала, що приблизно так само почувалась рік тому, але запаморочення самостійно минуло, хоча й встигла побувати у невролога. Жодних обстежень з цього приводу не проходила та жодних ліків не приймала.
З медичної історії пацієнтки випливало, що окрім невиражених болів у суглобах та видалення матки з приводу доброякісної пухлини , все досьогодні було гаразд. Варто все ж згадати, що мати та батько пацієнтки перенесли інсульти у досить молодому віці. Жодних шкідливих звичок у самої пацієнтки. Жодних ліків за останній місяць.
З наданих попередніх досліджень випливало, що у пацієнтки мав місце початковий атеросклероз ( відкладання холестерину) артерій шиї.
Виявлено при огляді: артеріальний тиск на верхній межі норми. Неврологічний огляд вирішив почати з проби на позиційне запаморочення. І…отримав яскравий неврологічний прояв у вигляді посмикувань очних яблук пацієнтки при повороті голови праворуч! В цей момент пацієнтка відчувала всю ту гаму відчуттів, які й привели її до мене. Власне, після такого класичного результату проби потреба у додаткових методах обстеження (знімки мозку чи УЗД судин) чи продовженні неврологічного огляду відпала сама собою. Проба на позиційне запаморочення є абсолютно достатньою для встановлення діагнозу такого запаморочення та такі пацієнти не потребують жодних доообстежень. Більше того, такі пацієнти по суті не потребують ліків, адже причиною такого виду запаморочення є потрапляння отоліту (камінця) з одного відділу внутрішнього вуха (що відповідає за відчуття положення тіла у просторі) у інший, викликаючи шквал сигналів до кори головного мозку. При цьому мозок ці сигнали оцінює як обертання . Єдиний метод лікування - зробити так, щоб той отоліт повернувся туди, де йому належить бути. Зробити це можна лише виконавши певну послідовність рухів головою ( спеціальні вправи), що й було рекомендовано пацієнтці. Для лікування психогенного запаморочення, яке часто приєднується до позиційного через страх повторення, я часто призначаю дієвий протитривожний засіб, що й було зроблено в даному випадку. Більш детально про запаморочення та його типи можна прочитати в моїй публікації за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 [⬅️]
Тиждень по тому, справи у пацієнтки йшли чудово. Запаморочення минуло повністю. Як бачите , ні початковий атеросклероз судин шиї, ні пограничний артеріальний тиск не були причинної запаморочення у даному випадку. Проте вищезгадані проблеми в жодному разі не повинні ігноруватись, адже самі про собі в майбутньому можуть стати причиною серйозних ускладнень.
Будьте здорові!