Про грижу/ішіас/защемлений/запалений сідничний нерв👨⚕️
Навряд чи знайдеться людина, яка ніколи не чула про сідничний нерв та його защемлення. Термін «ішіас» походить, як й більшість термінів в медицині, від латинської назви сідничного нерва - n. Ischiadicus. Він охоплює поняття болю в спині, що віддає в ногу. Проте цей термін немає нічого спільного з дійсністю. Чому? Тому що по суті сідничний нерв не може стискатись нічим, адже він за своєю будовою є досить великим й просто перетиснути його не є можливим. Чому ж тоді цей термін з'явився на світ? Давайте розбиратись. Нагадаю, що людський хребет складається з понад 3-х десятків хребців, між якими існують амортизуючі прокладки — диски. В середині кожен з хребців має отвір. Таким чином в хребті утворюється порожнина, яка має назву «спинномозковий канал» та де розташований спинний мозок. На рівні кожного з хребців від нього відходять по 2 спинномозкові корінці з кожного боку, які об'єднуються в спинномозковий нерв. Кожен нерв виходить з вищезгаданого спинномозкового каналу й іде далі в відповідні частини тіла, де забезпечує чутливу та рухову інервацію.
Що собою представляє міжхребцевий диск❓
Ззовні щільна сполучна тканина, багата на нервові закінчення. Всередині — драглиста (желеподібна) пружна речовина, що виконує амортизуючу роль.
В еру дотомографічну достеменно не було відомо про роль міжхребцевих дисків. Я читав відомого (свого часу) автора підручника з неврології 30х рр Кроля, котрий взагалі рекомендував лікування болю, що називався ішіас, протибактеріальними препаратами (судьфаніламідами)! Вважалось, що причиною стріляючих болів від спини в ногу, було інфекційне запалення сідничного нерва, адже в «дотомографічну» еру довести зв'язок невеликих випинань диску (кілька міліметрів) та такого болю було вкрай важко. Чому сідничного, спитає читач? Тому, що болі поширювались вздовж проходження одноіменного нерва! Проте науковці мали рацію в одному — проблема була в нервових волокнах, адже лишень вони можуть давати нестерпні прострілюючо-викручуючі болі. Але лишень з початком ери томографії стало зрозуміло, що страждає при такому характерові болю аж ніяк не сідничний нерв, а спинномозковий нерв, що виходить з хребта поблизу від міжхребцевих дисків. Чому, поцікавитесь ви? Тому, що інколи з часом та за збігом обставин оболонка міжхребцевого диска має здатність старішати та пошкоджуватись, викликаючи досить виражений біль (люмбаго). (Пам'ятаємо, що в ній багато нервових закінчень). Коли ж пошкоджена ця оболонка може зруйнуватись настільки, що починає випинатись внутрішній вміст диску (це вже називається грижа) й той починає тиснути на зв'язки, що й самі багаті на нервові закінчення. Тоді пацієнт може відчувати біль не лише в попереку, а й тягучі болі в нозі, проте вони не мають прострілюючого характеру, адже сам нерв безпосередньо не стиснутий. Й далі, коли вже грижа диску починає тиснути безпосередньо на корінець, тоді біль й набуває неповторного нестерпного стріляючо-пекучого характеру. На додачу пацієнт може відчувати заніміння в ділянці, за яку відповідає затиснутий нерв, або ж й слабкість в нозі. Зауважу, що біль є не тільки наслідком стискання нерву, а й запалення навколо, як відповідь на викид запальних речовин при контакті з драглистою речовиною диска.
Чи потрібно робити знімок хребта /томографію❓
Знову ж потрібно спочатку поглянути хворого лікарем. Знімок хребта показаний, коли у лікаря існують сумніви, а чи грижа є причиною болю, чи якійсь інший хворобливий процес (приміром, пухлина чи перелом, чи запалення). Якщо ж лікар впевнений, що причиною є грижа і відсутні так звані «червоні прапорці», результати томографії частіше не впливають на подальші лікувальні кроки, а отже дослідження не є доцільним.
Що далі❓
Далі лікування, яке визначає лікуючий лікар. Менше перебувати в ліжку. Більше рухатись. Виконувати вправи, які радить лікар. Худнути. Кинути палити (доведений зв'язок паління з гіршим перебігом грижі диску). Проте існує певна закономірність. Рано чи пізно біль мине. Це лишень питання часу — від кількох тижнів до кількох місяців. Й часто без жодних наслідків. Щодо грижі, то вони інколи піддаються зворотному розвитку, а деколи навіть розсмоктуються, але це не є обов'язковою передумовою для одужання.
Так а коли ж оперувати❓
Вкрай нечасто. Звісно, це має визначити лікар. Існують загальні рекомендації, проте прямих показань до операції аж дві — втрата контролю над сечовипусканням та віднімання однієї або обох ніг, що насправді трапляється вкрай нечасто.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #грижадиску #остеохондроз #сідничнийнерв