Про хрускіт у шиї

Досить часто пацієнти звертаються з досить специфічною скаргою на хрускіт у спині чи шиї. Декого це дуже лякає. Але чи є  це медичною  проблемою ? Давайте спробуємо розібратись. 

 

Отже, мабуть всі з нас пробували  хрустіти пальцями рук. Декого це навіть лякає, ба більше, було навіть проведене дослідження, яке свого часу викликало багато дискусій в українській інтернет-спільності. Суть його  була в наступному. Один американський лікар на ім’я Дональд Унгер вирішив провести експеримент й постійно хрустіти пальцями лише однієї руки, іншу він  залишив в якості контрольної. Таким чином він  хотів  перевірити, чи дійсно це веде до артрозу ( тобто до руйнування суглобів). При чому робив це 60 років поспіль, після чого, коли йому стукнуло 83, були виконані  дослідження суглобів його рук. Виявилось, що жодних істотних різниці у стані суглобів правої та лівої руки виявлено не було. 

 

А чому взагалі виникає цей хрускіт (тріск) в суглобах ? 

Як вважається, він не пов'язаний НЕ з тертям суглобових поверхонь, а з утворенням маленьких бульбашок з газами, які в норму розчинені у рідині, яка міститься у суглобі. Ці маленькі пухирці зливаються у більші та лускаються, це й спричиняє всім відомий  тріск при розгинанні пальців. Він у жодному разі не є ознакою хвороби, це абсолютно нормальне явище. 

 

А що відбувається у шиї?

В шиї картина може бути досить подібною, адже там є не тільки горезвісні диски, випадіння яких всі бояться, а ще й міжхребцеві (фасеткові) суглоби. І там також  діє механізм виникнення цих звуків, який вже описаний вище. Тобто у шиї чи спині це  абсолютно така ж норма, як й у кистях рук і не є ознакою хвороби і лікувати хрускіт у хребті не потрібно!

 

А чи все ж таки буває хрускіт ознакою хвороби?

Так, проте звучить він зовсім інакше. Він виникає при руйнуванні суглобу (зношуванні, артрозі), між іншим у хребті це дуже рідкісне явище. Для такого хрускоту характерно відчуття тертя поверхонь при рухах у суглобах, часто обмеження рухів. Нерідко хрускіт супроводжується болем та відчуттям неплавності рухів.

 

Чи безпечно хрустіти шиєю?

Загалом так, хрустіть на здоров’я, якщо подобається, хоча по великому рахунку це є звичкою. А мовою медиків назвати це правильно синдромом нав’язливих рухів, але тут мова не про це. 

 

Що робити?

Не панікувати. У більшості випадків хрускіт це абсолютна норма, Але якщо це когось сильно лякає, єдиний правильний крок —звернутись до лікаря, а не займатись самолікуванням чи походами до «костоправів». Лише лікар в змозі встановити причину хрускоту та визначити, чи є це нормою й відповідно чи потрібно додаткове обстеження та лікування

 

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #хрускітшиї #хруститшея