Про маловідому причину болю в спині

Про маловідому причину болю в спині 

Здавалося б, лякаюче слово «грижа» несе всю відповідальність за біль в спині будь-якого пацієнта. Проте це не так. От інколи оглядаєш пацієнта, котрий потерпає від болю в спині, а неврологічний огляд нічого не виявляє. Скеровуєш на знімок спини (томографію) і…. знову нічого! Пригадую такого пацієнта (навіть прізвище пам’ятаю) на початку своєї практики в одній з лікарень міста. Вже й МРТ йому зробили, й нейрохірург оглянув, проте нічого. Вердикт був винесений наступний - симулянт, який хоче отримати групу інвалідності. Звісно в очі йому такого ніхто не казав, але лікуючий лікар отримав чіткі вказівки виписати пацієнта, а з лікарняний закрити за відсутністю доказів хвороби.
Отже, повернемось до причин болю (детальніше в моєму дописі [➡️] https://www.facebook.com/112372547045588/posts/207612840854891/ )
Той пацієнт ходив напівзігнувшись, адже так менше боліло. Біль наростав не при нахилах тулуба вперед, а навпаки при розгинанні! Не надто характерна риса для грижі, погодьтесь. Але найгірше йому було ходити пішки. Вже через 200-300 метрів біль стрімко наростав (так званий симптом переможної кульгавості), але варто було пацієнтові зупинитись та сісти навприсядки або ж нахилитись вперед - біль швидко тамувався!
Вся ця картина є класичним проявом так званого спінального стенозу. Що цей термін означає? Спінальний = спинномозковий/спинний. Стеноз - звуження. Тобто мається на увазі звуження спинномозкового каналу, всередині якого розташований спинний мозок з нервовими корінцями. Вкрай важливо пам’ятати про цей розлад та його прояви. А виникає він або через грижу, яка не стискає якийсь один корінець, або ж через надмірну рухомість хребців внаслідок руйнування суглобів між хребцями. Є й ще одна причина - зміна форми тих суглобів через їх запалення - артрит. Нерідко такий розлад не піддається на лікуванню пігулками й лишень оперативне втручання може повернути повноцінне життя пацієнтові (детальніше про такий випадок з практики у моєму дописі [➡️] https://www.facebook.com/112372547045588/posts/230824725200369/?d=n ). А лікарям дуже важливо звертати увагу не тільки на факт наявності гриж у висновку МРТ (томографії), а й на розмір цього самого каналу, який деколи навіть не описують колеги - радіологи (а раніше не описували майже ніколи - ймовірно з технічних причин).
Як каже латинське прислів’я, «хто гарно діагностує, той гарно лікує»
Будьте здорові та бережіть себе!