Про «обертання» в голові. Позиційне запаморочення та мануальна терапія.
Власне цей допис можна вважати продовженням більш загального мого допису про запаморочення [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878
Але в ньому я хочу детально зупинитись саме на обертальному запамороченні або вертиго.
Коли пацієнт розповідає, що у нього паморочиться в голові, вкрай важливо розпізнати саме обертальний характер, адже воно притаманне досить невеликій групі розладів, по-друге, зазвичай ці розлади є несмертельними, хоча й найнеприємнішими з усіх причин, ну й по-третє, вони добре піддаються лікуванню.
Мабуть, найгірше з них розпізнається позиційне. Більш правильна назва - доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення. Роблячи відступ, зазначу, що у кожного невролога зустрічаються пацієнти, які скаржаться на раптове, короткочасне сильне обертання. Деколи воно супроводжується нудотою та навіть блюванням. Нерідко типовою скаргою такого пацієнта буде щось на кшталт «вранці перевернувся в ліжку й все заоберталось» або ж «я прокинувся серед ночі від відчуття сильного обертання в голові». Раніше таке запаморочення пов’язували зі змінами у шийному відділі хребта (т. зв. остеохондроз), через що буцімто перетискаються хребцеві артерії, внаслідок чого у мозок в той момент не потрапляє кров й пацієнт в цей момент відчуває запаморочення. На сьогодні ця теорія є такою, що не відповідає дійсності, й ті зміни в хребті не мають жодного відношення до запаморочення. А що ж тоді? Наше вухо. Так так, саме вухо, адже в ньому окрім закінчень, що відповідають за слух, є й інші нервові закінчення, що сприймають положення тіла у просторі (так званий вестибулярний апарат). Його будова досить складна, проте якщо спростити, то в кожному вусі містяться 3 напівкільця, в яких циркулює рідина. Переміщення цієї рідини людина сприймає як зміну положення голови у просторі. Проте трапляється так, що до одного з цих каналів (зазвичай заднього) з сусідніх відділів вестибулярного апарату потрапляють невеликі камінчики-отоліти. Вони, на відміну від звичайної рідини в каналі, викликають набагато сильніше подразнення чутливих закінчень в каналі, що й сприймається пацієнтом як сильне обертання.
Тепер повернемось до терміну доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення. Доброякісне, бо не викликає жодних серйозних наслідків, хоча й дуже неприємне. Чому позиційне? Та тому що ці отоліти можуть повертатись назад там, де їм і місце, залежно від положення голови пацієнта, тоді запаморочення вщухає, й навпаки. Тому й виникає таке запаморочення лише в певних положеннях. Чому пароксизмальне? З лат. - раптове, нападоподібне. Тобто нападоподібне доброякісне позиційне запаморочення.
Між іншим, історія його відкриття не надто давня, сягає кінця 20 ст.
Як визначити [❓]
Провокативною пробою, яка навмисне провокує переміщення цих кришталиків туди, де їм не місце. Має назву проби Холпайка і виконується одразу при підозрі на цей розлад. Така тактика дозволяє уникнути безлічі непотрібних аналізів, знімків та непотрібних ліків. Якщо ж вчасно не виявити, то з часом запаморочення все ж минає у більшості пацієнтів, проте такі пацієнти піддаються багатьом непотрібним дослідженням (мрт голови, шиї, дослідженню судин і не тільки). Ще гірше те, що вони отримують лікування, яке ніяк не впливає на цей розлад, проте у пацієнта часто створюється хибне уявлення про хворобу та багато всіляких комплексів, часто супроводжуються тривогою, а деколи й депресією через страх повторення такого неприємного та інвалідизуючого відчуття. Нерідко залишається надовго у формі психогенного запаморочення (детальніше у дописі [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/389323029350537 )
Лікування
Лікування такого запаморочення не має нічого спільного ані з крапельницями, ані пігулками! Адже пригадаймо механізм його виникнення. Відповідно треба лише ті отоліти повернути на своє місце. А для цього існує послідовність рухів головою пацієнта, які робить лікар, тоді отоліти повертаються туди, де їм належить бути й голова перестає паморочитися.
Формально це теж мануальна терапія, тобто лікування рухами руками. Проте на відміну від того, що роблять деякі умільці зі спиною, вона є дієвим та доведеним методом лікування.
Будьте здорові та бережіть себе!