Про менінгіт.
Таке моторошне слово менінгіт… Надворі з кожним днем все холодніше й холодніше і припускаю, багато з вас згадають своє дитинство, коли його частенько чули, як батьки лякали ним, раптом хтось відмовлявся одягати теплу шапку.
Нерідко пацієнти з головним болем переймаються, чи, бува, не від менінгіту у них болить голова?
Що таке менінгіт [❓]
Давайте розбиратись. Слово «менінгіт» походить від латинського meningitis, тобто запалення менінгеальної оболонки. Тут дозволю собі ліричний відступ і поясню. Наш спинний та головний мозок має ще й оболонки, які несуть захисну функцію. Більше того, їх не одна, а цілих три: м’яка (прилягає безпосередньо до мозку), тверда (прилягає до кісток, які утворюють черепну коробку та канал спинного мозку) й павутинна - між ними.
Менінгеальна оболонка є самою зовнішньою і є першою перепоною, яка є на шляху інфекційного збудника, адже сам мозок дістати не так вже й легко, бо він розташований за так званим гемато-енцефалічним бар’єром.
Які його прояви [❓]
Беручи до уваги, що запалена мозкова оболонка, прояви хвороби будуть відповідними. Враховуючи, що причиною є інфекція -
[▪️] перша ознака - висока та дуже висока температура.
[▪️] Друга ознака - так звані менінгеальні симптоми або неврологічні прояви подразнення твердої мозкової оболонки.
[▪️] Третя ознака - зазвичай сильний головний біль, нерідко з періодичним блюванням - як внаслідок дії запальних речовин на нервові закінчення, на які багата менінгеальна оболонка, так й внаслідок підвищеного внутрішньочерепного тиску. А тут потрібно пояснити, чому ж той тиск підвищується. Через тверду мозкову оболонку відбувається всмоктування спинномозкової рідини в венозну систему й коли наявне її запалення, цей процес істотно гальмується, натомість виробництво цієї рідини в шлуночках мозку не пригальмовується, а можливо прискорюється. Виникає порушення балансу, коли рідина виробляється швидше, ніж відбувається її фільтрація в кров, ну а далі вже фізика - об’єм черепної коробки майже незмінний (бо це кістка), відповідно все це викликає збільшення тиску спинномозкової рідини, яка тисне на оболонку мозку й ще більше подразнює нервові закінчення в ній.
[▪️] Четверта ознака - пригнічення свідомості через той самий надмірний тиск спинномозкової рідини на кору головного мозку, стан якої по суті й визначає рівень свідомості людини.
Що викликає менінгіт [❓]
Тепер про збудники менінгіту. Як дехто з вас, шановні читачі, знає, найпоширенішими збудниками інфекції може бути бактерія та вірус. Менш поширеним є грибок та найпростіші (наприклад, токсоплазма і невдовзі напишу по такий випадок з практики), а деколи навіть паразити (цистіцерк).
Отже, менінгіт теж здебільшого буває вірусного чи бактеріального походження. Які ж віруси можуть його викликати? В цілому будь-які, які викликають банальну застуду - грип, парагрип, аденовірус і так далі. Проте менінгіт внаслідок звичайної застуди є досить рідкісним її ускладненням. Є й так званий епідемічний вірусний менінгіт внаслідок проникнення специфічного вірусу, який має особливу схильність уражати саме тверду мозкову оболонку.
Іншим типом є бактеріальний менінгіт. Він може бути вторинним як наслідок інфекції вуха (отит) чи горла чи взагалі при сепсисі. Про первинний можна казати, коли бактерія має схильність вражати саме мозкові оболонки - має назву епідемічний менінгіт (викликається бактерією нейсерія менінгітідіс). Останній є дуже небезпечним, передається повітряно-краплинних шляхом, як застуда, й викликає високу смертність серед дітей. Проте від збудника епідемічного бактеріального менінгіту зараз застосовують вакцинацію, однак вона не є обов’язковою та застосовується лише для певних категорій з високим ризиком зараження.
Яке лікування [❓]
З бактеріальним менінгітом все значно простіше - існує величезний арсенал дієвих антибіотиків, які можуть вводитись як у вену, так й безпосередньо в спинномозкову рідину.
Щодо вірусних все складніше, адже специфічного лікування, яке б діяло на збудник, не існує.
Тобто лікування полягає в підтримці більш-менш нормальної температури тіла, знеболювальних та підтримці в допустимих межах внутрішньо-черепного тиску, поки імунітет набирає обертів та починає боротись з вірусом.
То чи може викликати менінгіт відсутність головного убору в зимню пору?
Швидше ні, ніж так. Можна припустити, що внаслідок переохолодження можливо заробити запалення середнього вуха, при цьому воно буде в силу якихось особливостей мати вкрай несприятливий перебіг і лише тоді інфекція «перескочить» на тверду мозкову оболонку й розвинеться менінгіт.
Будьте здорові та бережіть себе!