Розвінчування міфів. Про вставлення дисків.

Розвінчування міфів. Про вставлення дисків. 


Я регулярно чую про це від пацієнтів, проте що мається на увазі, коли кажуть «мені вправили диск»? Чи можна його вправити? Чи потрібно його вправляти?
Спробуємо розібратись.
Отже, для початку давайте пригадаємо, що собою представляє міжхребцевий диск та хребет в цілому. Уявімо собі стовпчик консервних банок - це хребці. Між ними для амортизації та деякої рухомості конструкції розташовані міжхребцеві диски, які представляють собою напівжорсткі прокладки між хребцями, при чому в середині (має назву пульпозного ядра) диски взагалі мають драглисту консистенцію, наче желе. З часом зовнішня частина дисків стає більш крихкою, ламкою й деколи, особливо під час значних фізичних навантажень, зазнає пошкодження, що супроводжується в цей момент вираженим болем. Адже ця зовнішня частина багата на нервові больові закінчення, що сприймають біль. В цей момент, коли відбувається частковий розрив цієї частини диску, пацієнт відчуває сильний біль, однак який минає протягом днів, максимум тижня - двох. Інакше це ще має назву люмбаго або поперековий простріл. Коли ж надрив трапляється більш істотний, у це слабке місце починає випинатись внутрішня драглиста частина цього диску (під дією тиску з боку вище та нижче розташованих хребців). Це і носить страшну назву «грижа».
Вона може cтискати як зв’язки, які ще більш рясно нашпиговані нервовими закінченнями, ніж диск, відповідно біль спостерігається більш інтенсивний та тривалий. Коли ж грижа тисне на один з спинномозкових нервів, які попарно відходять від спинного мозку справа та зліва й розташовані з обох сторін від кожного хребця - біль стає нестерпним, пронизливим та розповсюджується по всій нозі та часто згадується як ішіас чи запалення сідничного нерва, проте насправді про запалення жодної мови не йде. Детальніше можна прочитати про грижі в моєму дописі [➡️] https://www.facebook.com/112372547045588/posts/179650396984469/
Чи можна намацати грижу руками [❓]
Ні, адже між грижею (а це зазвичай вирячування 5-10 мм) та шкірою поперекової ділянки є ще остистий відросток хребця 5-7 см, та зверху ще шар підшкірно-жирової клітковини та власне шкіра (щонайменше ще 5 см). Більше того, розташування грижі є досить специфічним, вона розташована в просвіті спинно-мозкового каналу (тобто взагалі не доступна до промацування в силу його будови).
Чи треба вправляти диск/грижу [❓]
Ні. Перш за все нагадаю, що сучасна медична наука не вважає такі практики (мануальну терапію, остеопатію, «вправляння» і т.п) ефективними та дієвими через непередбачувані та навіть деколи інвалідизуючі наслідки. Особливо небезпечними є силові маніпуляції на шийному відділі хребта, коли інколи виникає таке загрозливе ускладнення як розшарування (диссекція) хребцевої артерії, яка в свою чергу призводить до важкого інсульту.
Чи можна (хоча б теоретично) вправити грижу/диск [❓]
Відповідь теж негативна. Внаслідок силових маніпуляцій деколи спостерігають полегшення, проте грижа, диск не стає на місце, а лишень може змінитись напрям випячування й грижа починає стискати лише зв'язку, а не спинно-мозковий нерв, що супроводжується деяким полегшенням, Проте передбачити результат таких маніпуляцій неможливо й грижа може зсунутись зовсім в інший бік, викликавши ще більш інтенсивне стискання нерву.
Щодо вставляння саме дисків, то це повна нісенітниця взагалі, адже вони нікуди не можуть зсунутись в силу особливостей анатомії - кожен диск намертво зрощений з вище та … нижчележачим хребцем. Для тих, кого я не переконав, я б радив відвідати анатомічний музей.
Будьте здорові та бережіть себе!