Про МРТ, КТ, «УЗІ», РЕГ та інші методи дослідження. Частина друга або що то все означає?

Про МРТ, КТ, «УЗІ», РЕГ та інші методи дослідження. Частина друга або що то все означає?



[▪️] МРТ або магнітно-резонансна томографія.
На знімках (МРТ) головного мозку часто пацієнти лякаються такого словосполучення, як «зовнішня гідроцефалія» чи «внутрішня гідроцефалія», плутаючи їх з поняттям підвищеного внутрішньочерепного тиску або лікворної гіпертензії 
Коротко нагадаю, що гідроцефалія — це збільшення лікворних просторів, не обов'язково внаслідок підвищення тику. Може бути як варіант норми, так й внаслідок зменшення об'єму головного мозку через нормальне його старіння або ж хвороби, пов'язані зі зниженням розумових здібностей надалі. Інколи ж дійсно гідроцефалія може бути ознакою підвищеного внутрішньочерепного тиску, проте зазвичай в таких випадках в описі, що додається до знімка, додатково згадується наявність пухлини. Відповідно, такий висновок МРТ остаточного діагнозу не встановлює й потребує детального огляду пацієнта неврологом, з оглядом ним очного дна для виявлення ознак підвищеного внутрішньочерепного тиску, з тестуванням в певних випадках розумових здібностей пацієнта за допомогою спеціальних завдань.
Дуже частою знахідкою за результатами МРТ є наявність «вогнищ гліозу» в білій речовині. Слово «гліоз» означає збільшення кількості глії. Ну а глія — це опорна, підтримуюча тканина клітин головного мозку, які звуться нейронами. Попри те, що це дуже часта знахідка, її значення й досі дискутується. Гліоз не є специфічною ознакою якоїсь однієї хвороби (чи бодай хвороби взагалі). Наприклад, кількість таких змін зростає з віком (нормальним старінням), або такі зміни частіше зустрічаються у пацієнтів з мігренню й особливо з такою, що супроводжується аурою. Або ж вони утворюються у пацієнтів, що перенесли невеличкі інсульти (так звані лакунарні). І знову термін «гліоз» по собі не є синонімом якогось захворювання. Відповідно, з таким висновком необхідно йти не в аптеку, а до фахового невролога, котрий зможе у всьому розібратись.
Не менш лякаючою знахідкою висновку МРТ хребта є грижа (кила) взагалі й Шморля зокрема. Що ж за фрукт ця грижа Шморля? Якщо коротко, то грижа Шморля — це безболісне випинання драглистого вмісту міжхребцевого диска у вище або нижче розташований хребець. На відміну від класичної грижі (або кили) абсолютно ніяк не проявляється, больових відчуттів не спричиняє. А класична грижа диску може (але далеко не завжди) стискати нервові корінці, тим самим викликаючи сильний біль. А може не стискати, тому першочерговим для обрання найефективнішого методу лікування є саме огляд невролога, а знімок додатково прояснює, чи дійсно причиною болю у пацієнта є грижа, а не метастаз, наприклад. Одна й та сама за розміром грижа може бути в одного пацієнта безсимптомною (тобто ніяк себе не проявляти), а в іншого викликати явні неврологічні прояви (окрім болю, наприклад, слабкість у нозі чи нетримання сечі, що то прямими показанням до операції). Відповідно сама згадка в висновку МРТ про грижу ще ні про що не свідчить й ніяким чином не заміняє огляд невролога.
[▪️] Комп'ютерна Томографія
КТ або комп'ютерна томографія — менш популярний, але більш доступний метод дослідження. Досить серйозним недоліком слід вважати істотну дозу радіації, яку отримує пацієнт під час цього дослідження. Щодо його обмеженої інформативності в неврології — КТ здатен найкраще розгледіти тверді (рентген-щілні) утворення, як то кісткові тканини або кров. Крім того певні ділянки мозку (т.звана задня черепна ямка та її вміст) погано проглядаються в силу технічних особливостей методу. Але в певних випадках неврологи звертаються саме до нього — це підозра на крововилив, або підозра на перелом кісток (черепа або хребців). До переваг методи варто віднести й швидкість обстеження (сягає кількох хвилин на відміну від МРТ). Щодо знахідок, які часто вводять пацієнта в ступор, можна віднести виявлення однієї або ж навіть декількох міжхребцевих гриж. Повторюсь, КТ не є оптимальним методом для дослідження м'яких структур (міжхребцевих дисків зокрема) тому не варто сліпо покладатись на КТ дані міжхребцевих дисків. Однак зазначу, що більш нові апарати непогано справляються з цим завданням)
А в наступній ,завершальній частині , планую розповісти про «УЗІ», РЕГ, ЕЕГ