Про МРТ, КТ, «УЗІ», РЕГ та інші методи дослідження. [🏩] Частина третя, завершальна, де йтиметься про «УЗІ», РЕГ, ЕЕГ.

Про МРТ, КТ, «УЗІ», РЕГ та інші методи дослідження. Частина третя, завершальна, де йтиметься про «УЗІ», РЕГ, ЕЕГ.



Надзвичайно популярний метод дослідження в неврології на сьогоднішній день.А чи такий вже інформативний?
Давайте розбиратись. Метод ультразвукового дослідження застосовується перш за все для дослідження судин — як на шиї, так й тих, які йдуть в середині черепа. Але у діток можливо дослідити й тканину мозку, лише до тих пір, поки не заросли тім'ячка. (тім'ячка не чинять перепон звуковій хвилі на відміну від твердої кісткової тканини).
Що вдається знайти колегам-фахівцям УЗД [❓]
[▪️] звуження хребцевої артерії — однієї або обох. Це вроджений варіант норми, який не викликає жодних хвороб чи неприємних відчуттів. Часто до наслідків таких змін відносять головні болі, але ця теорія хибна. Не потребує в жодному разі операції чи приймання «судинорозширювальних» ліків. До слова — існує дуже обмаль змін в судинах, що здатні викликати головний біль. Це так звана дисекція артерії (розшарування її стінок), дуже рідкісне захворювання, до того ж стан такого пацієнта як правило важкий. Або ж ревматологічні захворювання (скроневий артеріїт наприклад), що супроводжуються сильними болями через запалення судин.
[▪️] перегин або звивистість однієї з артерій. Та сама історія. Додатково може бути непрямим свідченням підвищеного артеріального тиску, проте самі по собі зміни в абсолютній більшості випадків лікування не потребують. Дехто може спитати — як таке може статись, якщо судина вузька, то вочевидь нею припливає менше крові. Чи не може це викликати якісь хворобливі відчуття? Ні, якщо така зміна в судині не трапилась за короткий проміжок часу. Адже особливість кровопостачання нашого мозку полягає у високій автономності (незалежності), коли через т.зв. коло Віллізія кровоплин може вільно перерозподілятись між хребцевими та сонними артеріями, забезпечуючи наш мозок достатнім постачанням поживними речовинами та киснем навіть, якщо 3 з 4 артерій не працюють.
[▪️] стискання однієї з хребцевих артерій зміненими внаслідок остеохондрозу хребцями. Знову ж багато колег трактують такі зміни як причина головних болів. Але це знову не відповідає сучасним поглядам в неврології. Детально про головний біль та остеохондроз можна прочитати в моєму пості за посиланням https://www.facebook.com/112372547045588/posts/132829364999906/?d=n
[▪️] наявність атеросклеротичної бляшки. Сам факт її виявлення свідчить про те, що у пацієнта підвищений ризик утворення тромбу та подальшого інсульту. Але бляшка не болить та жодним чином не дошкуляє, аж поки не трапиться інсульт. Найкраща порада в таких випадках - зробити аналіз рівня холестеринів в крові та показати їх лікареві, а не ковтати кавінтон чи серміон (довідково - препарати, яким приписують судинорозширюючу дію).
[?] РЕГ (реоенцефалографія)
Раніше вважалось обов'язковим дослідженням при потраплянні пацієнта до стаціонару чи просто для проведення експертизи призовника. Досьогодні сила-силенна лікарень мають на своєму балансі ці громіздкі пристрої. Але якщо відкрити сучасні всесвітньовідомі посібники чи довідники з неврології, то з подивом можна помітити, що про такий метод жодної згадки знайти в них не вдасться. Чому? Трішки поясню, що принцип роботи таких апаратів - визначення електричного опору тканин, а він своєю чергою залежить від вмісту в них рідини. Тобто за коливанням електричного опору можливо скласти враження про прилив крові до тканин. Й все було б нічого, але у цьому методі електроди прикладаються до шкіри голови, тобто за допомогою нього фактично непрямо й приблизно визначається кровоплин в шкірі голови, а не в головному мозку. Відповідно дані РЕГ до кровоплину в головному мозку мають дуже віддалене відношення. Зараз сучасні УЗД апарати з допплер-ефектом набагато краще здатні впоратись з визначенням кровоплину по тій чи іншій артерії (або вені).
[?] ЕЕГ (електроенцефалографія).
До сьогодні актуальне дослідження. Воно має на меті запис електричної активності головного мозку з метою виявлення ділянок ненормальної активності. Є корисним методом для виявлення чи спростування у хворого епілепсії та з'ясування її підтипу. Зауважу, однак, що чутливість більшості ЕЕГ-досліджень, ледве сягає 50%, тобто у половини пацієнтів з нормальними результатами ЕЕГ все ж не можна виключити наявність епілепсії. Проте часто-густо лікарям на очі трапляються розлогі висновки, які рясніють розмитими словосполученнями на кшталт «ознаки іритації там-то» чи «подразнення діенцефальних структур». Вкрай важливо розуміти, що існують певні зразки ЕЕГ, характерні для епілепсії, лиш вони мають значення, якщо їх не знайдено — мова про епілепсію не йде.