Про неврит лицевого нерва або параліч Бела👨‍⚕️

Про неврит лицевого нерва або параліч Бела👨‍⚕️

 

Впевнений, багато з вас, шановні читачі, чули про цю хворобу. Інколи її плутають з захворюванням трійчастого нерва. Проте мова йде про зовсім різні за функцією нерви, відповідно й прояви їхнього ураження спостерігаються теж різні. Актуальності ж цій темі саме зараз додає її сезонний характер, частіше параліч трапляється влітку, особливо в спекотні періоди.

Отже, лицевий нерв, або його ще називають 7 парою черепних нервів. Відповідає переважно за рухи мімічних м’язів, тобто за нашу міміку.

 

Що відбувається❓

Буває зазвичай так. Прокинувшись вранці, пацієнт помічає, що щось не так, щока його не слухається, а з цієї сторони неможливо утримати в роті слину. А на додачу ще й око неможливо заплющити, від чого воно постійно сльозиться. Майже завжди все це спостерігається лише на одній стороні обличчя, інша ж залишається повністю неушкодженою. 

 

Достеменно механізм виникнення розладу невідомий. Можливо йому сприяє вірус (часто вважають винуватцем вірус герпесу), який вражає нерв. Зі сприятливих чинників слід згадати місцеве тривале переохолодження завушної ділянки (перебуваючи на протязі) після знаходження на сонці, коли шкіра вкривається крапельками поту. Все це сприяє місяцевому переохолодженню ділянки, де лицевий нерв проходить у вузькому каналі імені Фаллопія (так-так, того самого, що описав і однойменні маткові труби). Окрім того,  важливим чинником розвитку паралічу під час дії цих чинників є набряк нерву. А оскільки він розташований у вузькому каналі, то нерв починає сам себе стискати, поглиблюючи своє ушкодження. Тобто має місце типовий випадок тунельного синдрому, тільки в скроневій кістці. А ушкоджений, затиснутий нерв звісно не працює, як належить, тобто не проводить імпульси до м’язів, за які відповідає. Внаслідок цього ці м’язи не скорочуються й ми спостерігаємо картину, яка описана на початку цього абзацу.

 

Проте не всі пацієнти, у яких ослабла одна половина обличчя, мають параліч Бела. 3 з 10 матимуть іншу причину слабкості м’язів обличчя (захворювання вуха чи інсульт наприклад). Тому, вкрай необхідно вчасно звернутись до лікаря. Також помічено, що ризик захворіти на параліч лицевого нерва дещо вищий у вагітних.

З нечастих проявів — може порушуватись смак на стороні паралічу (нерв містить у своєму складі й смакові волокна) та дехто може відчувати біль за вухом на тій же стороні. Прояви досягають максимум протягом 2-3 днів. Якщо пацієнт відчуває на додачу ще й слабкість чи заніміння руки чи ноги — слід негайно звернутись до лікаря.

 

Лікування

Перш за все хочу донести  думку, що більшість пацієнтів з паралічем Бела повністю одужають навіть без лікування. Але шлях цей до одужання триватиме у декого до 4-6 місяців. Повне чи істотне покращення без лікування відбувається у 70% пацієнтів, 16% матимуть часткову слабкість м’язів обличчя й ще у 16 % спостерігатиметься грубий дефект. 70%, скажете ви непогано, але це означає, що 30 % матимуть певний руховий дефект, асиметрію обличчя. І якщо мова йде про чоловіка🧔🏻, пів біди. Гірше, коли обличчя залишається асиметричним у представниці жіночої👩🏻‍🦳 статі. До чого я веду, так це до ефективності лікування. З призначенням глюкокортикоїдів повне покращення спостерігається у 85% хворих, або шанси залишитись з дефектом скорочуються рівно вдвічі, що є гарним результатом лікування. Інший важливий аспект своєчасного звернення до лікаря — лікування дає найкращий результат, коли розпочате не пізніше 3 діб з моменту початку захворювання.

 

Додатково важливо виконувати певні вправи, щоб рухи в уражених м’язах обличчя відновились якомога швидше. Нечасто, але в деяких випадках потрібна допомога і пластичного хірурга, особливо для пацієнтів, у котрих не відновлюється можливість повністю заплющувати око. Якщо цього не виправити, пацієнт ризикує здобути захворювання рогівки через недостатнє її змащування сльозою.

З віддалених результатів може спостерігатись залишкова слабкість та асиметрія обличчя. Інколи спостерігаються так звані синкінезії, коли внаслідок неправильного відновлення нервових волокон при спробі рухати однією частиною обличчя, одночасно скорочується інший м’яз. Або при спробі заплющити око та жувати на стороні ураженого лицевого нерва починає видалятись сльоза («крокодилячі сльози»).

 

До чинників ризику поганого відновлення варто віднести:

▫️ Повну відсутність рухів на ураженій половині обличчя на початку захворювання 

▫️ Вік понад 60 років

▫️ Підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет та вагітність

▫️ Відсутність будь-якого покращення через 6 тижнів від початку лікування

 

Будьте здорові та бережіть себе❗️

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення  #непритомність