Розвінчуємо міфи. Про головний біль, внутрішньочерепний тиск та арахноїдит🧠
Ця тема й досі актуальна, а особливо для батьків маленьких дітей. Але, мабуть, спочатку варто розповісти, що таке той тиск й звідкіля він береться. Так ось головний та спинний мозок людини розташовані в порожнині черепа та хребта відповідно. І вони там не просто розташовані, а омиваються (плавають) в спеціальній рідині, яка має назву ліквор (з латини – рідина) та виробляється судинними сплетіннями в середині головного мозку, в так званих шлуночках. Ця рідина має кілька призначень, одне з яких — захисна функція, тобто амортизація механічних впливів на наш головний та спинний мозок. І ця рідина через певні анатомічні структури мозку потрапляє з його шлуночків назовні, омиваючи його зовнішню поверхню (кору), а далі всмоктується через оболонки мозку й потрапляє в кров. Якщо тиск цієї рідини вище норми (існує навіть спеціальний термін — лікворна гіпертензія), відповідно вона починає надмірно тиснути на мозок, а далі відбувається наступне. Найбільш чутливою до впливу є кора головного мозку, при зростанні тиску ліквору перш за все страждає саме вона. Це проявляється пригніченням всіх кіркових функцій, хворий починає погано орієнтуватись в навколишньому середовищі, погіршується пам’ять, швидкість реакції, втрачаються навички догляду за собою, далі виникає сонливість й навіть можлива повна втрата свідомості (кома). При цьому часто починають страждати менш вразливі структури мозку, що може проявлятись нападами безпричинного блювання, та з часом безповоротного зниження зору через ушкодження зорових нервів. І увага, через тиск на мозкові оболонки також починають турбувати головні болі, проте вони виникають на тому етапі хвороби, коли вже й так зрозуміло, що щось з пацієнтом явно не гаразд.
Чому може підвищуватись внутрішньочерепний тиск❓
▪️ По-перше, при збільшенні швидкості його виробництва. Наприклад, при менінгіті з запаленням структур, що виробляють ліквор.
▪️ По-друге, при наявності механічних перешкод для нормальної його циркуляції. Наприклад, за наявності пухлини, що стискає шляхи циркуляції ліквору.
▪️ По-третє, при ушкодженні оболонок мозку, через які відбувається всмоктування ліквору в кров. Наприклад, після крововиливів під оболонки мозку чи перенесеного менінгіту, коли оболонки мозку стають менш проникливими для ліквору.
Чи (тотожні) однакові поняття внутрішньочерепного тиску та гідроцефалії❓
Часто пацієнти приходять до мене з переляканими очима після того, як самостійно зробили знімок мозку (томографію) й прочитали там це страшне слово гідроцефалія. Що це таке? Це лиш означає збільшення певних просторів, які містять ліквор. Є зовнішня гідроцефалія, коли простір збільшений над корою мозку (між мозком і його оболонками) та внутрішня (коли збільшені розміри шлуночків). На висновках знімків мозку часто зустрічається саме зовнішня. Але це зовсім не означає підвищеного внутрішньочерепного тику! Зовнішня гідроцефалія може бути варіантом норми у людей похилого віку, коли відбувається природне зменшення об’єму мозкової речовини, а череп, звісно ж, від віку майже не змінюється). Сам знімок мозку (томограма) не може прямо вказувати на підвищений тиск.
Як можна виявити підвищений внутрішньочерепний тиск❓
Найбільш точний метод — виконати невеличкий прокол й ввести в порожнину з ліквором голку з мірною шкалою у вигляді градуйованої трубки. Це зветься спинномозкова пункція. Але зазвичай для того, щоб визначити, чи є тиск ліквору підвищеним, зовсім не обов’язково щось колоти. Достатньо простого методу, який зветься офтальмоскопія або огляд очного дна. Він показує набряк зорового нерва, який обов’язково спостерігається при підвищеному внутрішньочерепному тиску. Відповідно я просто беру свій офтальмоскоп й після закрапування пацієнтові очей просто оглядаю очне дно! Варто зауважити, що непрямі ознаки підвищеного внутрішньочерепного тиску можна помітити й на МРТ( симптом «просякання» дотичних до ліквор у тканин мозку та інші) , але це не має нічого спільного зі збільшеними субарахноїдальними просторами.
Особливості у дітей
Так історично склалось, що діагноз внутрішньочерепного тиску встановлюють ледве не кожному другому немовляті. Це відбувається попри те, що картина очного дна у таких дітей зазвичай абсолютно нормальна, як і нормальний їх розвиток. Вони довго й нудно спостерігаються у педіатрів, дитячих неврологів та навіть проходять курси лікування. Як правило діагноз у таких дітей базується лише на даних ультразвукового дослідження мозку, де знаходять ознаки гідроцефалії (тобто збільшені простори над мозком). Такі дітки виростають абсолютно нормальними, й всі успішно забувають за той діагноз, і лікар, і батьки.
Чому ж так відбувається. Є дві причини. Перша — гіпердіагностика гідроцефалії лікарями УЗД та надмірно прискіпливе ставлення з боку педіатрів та неврологів, щоб не пропустити серйозну хворобу. По-друге, є таке поняття, як доброякісне екстрааксіальне накопичення ліквору, коли це є просто особливістю немовляти й все. Часто у такого немовляти дійсно збільшена окружність голови, але на цьому особливості такого немовляти завершуються.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення #непритомність