Отже, сьогодні мова піде про розлади психіки та їх типи. І розбиратимемо ми такі широко вживані багатьма ,навіть немедиками , поняття , як невроз та психоз . Взагалі-то поділ психічних розладів на психози та неврози є застарілим і даниною історії , проте для широкого загалу така класифікація є досить наочною.
А як щодо актуальності цієї теми? Судити вам, шановні читачі, однак статистика каже, що поширеність неврозів сягає 15% серед усього населення, а психозів до 5%! Тобто у кожного 7 жителя є розлад з невротичного спектру.
Проте чому такий поділ має право на існування? Багато в чому він спирається на ступінь важкості стану пацієнта. Для неврозу властиві невротичні прояви, для психозу відповідно психотичні. Почнемо з неврозів.
Для неврозів характерні
- Тривалий перебіг ( роки)
- Виникають під впливом зовнішніх чинників ( тривалі стреси)
- Досить добре піддаються лікуванню
- Невроз не є невідкладним станом (не загрожує життю пацієнта чи оточуючим)
- Пацієнт правильно усвідомлює оточуючу реальність та себе.
- Часто такі пацієнти є постійними відвідувачами лікарів соматичного профілю, тобто непсихіатрів ( терапевтів, кардіологів , гастроентерологів, пульмонологів і тп). Чому? Та тому що у пацієнтів з невротичними розладами зазвичай переважають тілесні прояви неврозу у формі відчуття серцебиття, нападів задишки, розладів стулу за типом як діареї ( ведмежа хвороба) так і закрепів, спазмів у животі , болю у тій чи іншій частині тіла, запаморочення і т.п
- Характерні психічні прояви неврозів- підвищена тривожність, нав’язливі думки, постійна втома, перепади настрою, знижений , пригнічений настрій, фобії.
Приклади хвороб, які належать до невротичного спектру - депресії, генералізований тривожний розлад, специфічні фобії, обсесивно-компульсивний розлад, межовий розлад особистості, панічний розлад , тощо. Психічні розлади з невротичного спектру часто називають малою психіатрією ( через відносно м’які , доброякісні прояви та перебіг). Лікуються такі розлади як лікарями загальної практики, психотерапевтами, неврологами з відповідним досвідом, так і звісно психіатрами.
Для психозів характерними є
- Швидкий початок протягом днів
- Не є наслідком зовнішніх стресів
- Зазвичай є хронічними розладами, що часто потребують постійного прийому ліків, навіть група ліків, які застосовуються при таких станах , має назву «антипсихотиків».
- Часто пацієнти потребують невідкладного лікування та допомоги, інакше вони можуть вчинити непоправні речі ( суїцид або когось вбити чи поранити)
- Пацієнт НЕ усвідомлює правильно оточуючу реальність через наявність галюцинацій чи /або маячних ідей. Тут необхідно трішки пояснити. Галюцинації- це коли особа бачить те, чого насправді там немає(приміром ввижаються таргани або люди, яких насправді там немає). Маячні ідеї- це ідеї, які не відповідають дійсності . Приклад- пацієнтові здається , що його хоче отруїти сусід або його переслідують іншопланетяни або ж йому взагалі здається, що він може літати й таки дехто з хворих це пробую ( звісно з серозними наслідками ). Пацієнт бачить та усвідомлює все це дуже реалістично, відповідно і діє відповідно до змісту галюцинація та маячних ідей. Переконати пацієнта , що цього не існує, абсолютно НЕМОЖЛИВО.
- Переважають саме психічні прояви , а не тілесні, як при неврозах.
До хвороб, що належать до цього спектру , традиційно відносять шизофренію та біполярний афективний розлад. Але є і психози внаслідок зловживання певними речовинами, і самим поширеним є алкогольний психоз. Психози ще називають великою психіатрією через серйозність проявів та небезпеку для життя, через що такі пацієнти потребують невідкладної госпіталізації. Без психіатра тут не обійтись .
Будьте здорові та бережіть себе!