Про незвичайні типи головного болю.


Про незвичайні типи головного болю.


Як багато з вас, шановні читачі , мабуть, знають, що однією зі сфер моєї особливої уваги в неврології є головний біль. Всі чули про мігрень та головний біль напруження , як одну з самих частих причин первинного головного болю ( тобто такого, що є самостійним захворюванням , а не наслідком інших хвороб), проте існує низка більш рідкісних та , більше того, незвичайних типів головного болю . Цікаво?
Отже , почнемо.


⁃ Перший тип болю , на якому я зупинюсь- біль, пов’язаний з фізичною активністю. Так, у декого з вас фізична активність може викликати головний біль, деколи досить інтенсивний, який досить швидко минає після настання періоду спокою. Часто цей біль лякає пацієнтів і потребує обстеження, щоб не пропустити більш серйозної причини ( пухлина , аномалія судин головного мозку) . Дехто з дослідників пов’язує причину цього типу болю з закидом венозної крові у зворотному напрямку у системі яремної вени ( вени, якими відбувається відтік крові від голови).


⁃ Гіпнічний головний біль- біль, що виникає виключно під час сну, від якого пацієнт прокидається , триває від 15 хв до кількох годин, при цьому виникає не менше 10 днів на місяць, а частіше майже щоночі . Звісно спричиняє пацієнтові дискомфорт, адже останній не може через нього виспатись. Біль переважно виникає у зрілому віці, на щастя він неінтенсивний.


⁃ Головний біль , пов’язаний з сексуальною активністю. Так-так, є і такий біль й він приносить пацієнтові досить багато страждань, допоки той не потрапляє до фахівця. Він може тривати до 24 годин, а деколи й до 3 діб, правда його інтенсивність на 2-3 добу поступово спадає. Буває як преоргазмічним ( виникає під час збудження) , так й оргазмічним ( виникає тільки під час оргазму) , коли біль може досягати значної інтенсивності та нерідко через нього пацієнти намагаються просто уникати статевого життя через боязнь собі нашкодити, біль їх лякає.


⁃ інший тип болю- так званий первинний громоподібний тип болю. Достеменно механізм розвитку нез’ясований . Починається раптово, серед повного здоров’я, миттєво досягає вираженої інтенсивності, ( тому й громоподібний - як грім серед ясного неба). Дуже небезпечний , адже він зовні нічим не відрізняється від болю при крововиливі в головний мозок , надзвичайно інтенсивний біль. Через цю подібність завжди потребує госпіталізації до стаціонару та проведення томогорафії (знімку) головного мозку. Звісно ніякого крововиливу при цьому болю бути на знімку не має.


⁃ «Холодовий» головний біль . Цікавий тим, що спричиняється холодом , будь то морозиво чи вдихання холодного морозного повітря взимку. Переважно двобічний, може бути досить інтенсивним. Дуже швидко минає ( протягом 10 хвилин) при зникненні провокуючого чинника, тобто холоду. Звісно , лікування не потребує, але пацієнти можуть його лякатись , тому лікарю потрібно все правильно їм роз’яснити.


⁃ Головний біль внаслідок стискання голови. А це що за біль? Приміром, може виникати у осіб, що носять вузький головний убір або ж тугі окуляри для плавання . Помірний за інтенсивністю. Двобічний. Минає протягом 1 години після усунення його причини. Також до цього підтипу відносять й біль внаслідок не стискання голови , а розтягнення шкіри голови. Іншими словами біль внаслідок смикання за волосся.


⁃ Первинний пронизуючий біль- кількасекундні епізоди пронизуючого болю, зазвичай кілька на день. Часто в ділянці ока. Механізм розвитку достеменно невідомий. НЕ супроводжується сльозотечою чи іншими вегетативними проявами на відміну від тригемінальних автономних цефалгій ( кластерного болю та інших)
Ще раз повторюсь, вищеперераховані види головного болю є безпечними для здоров’я, адже є доброякісними, самостійними захворюваннями, а не наслідком інших , більш серйозних захворювань. Не менш важливо й те, що вони досить добре піддаються лікуванню.


Будьте здорові та бережіть себе!