Про профілактику. Скринінг депресії.

Про профілактику. Скринінг депресії. 



Всі ми регулярно чуємо цю заїжджену фразу про те, що попередити хворобу легше, ніж її лікувати. Проте навряд чи ставимось до неї достатньо серйозно. Ну й дарма! Адже зараз панує ера доказової медицини, де необхідність робити ті чи інші дослідження з метою попередження певної хвороби базується на статистично достовірних дослідженнях. Тобто, необхідність робити припустимо колоноскопію - це не особиста думка одного чи декількох фахівців, а математично обґрунтовані рекомендації, з урахуванням віку та інших чинників, враховуючи при цьому економічну складову та ризики хибнонегативних/позитивних результатів такого дослідження. Можливо дехто знає, що у США певний час тому у професійних колах точилась дискусія, чи робити профілактично для виявлення раку легенів у курців рентген чи томографію. Рентген технічно простіший, дешевший метод, з меншою дозою опромінення пацієнтів. Переваги ж комп’ютерної томографії - більша інформативність. Здавалося б все просто - раз томографія більш інформативна, краще робити її всім курцям й поготів! Але виявилось не все так просто. Томографія для скринінгу раку легенів давала суттєву частку хибнопозитивних результатів (тобто виявляла рак там, де його насправді не було). До чого це призвело? До надмірних витрат, пов’язаних з більш дороговартісними обстеженнями таких пацієнтів, а головне - з психотравмуючими наслідками у таких пацієнтів, багато з них відчували надмірну тривогу та депресію, що звісно призвело до додаткових витрат на лікування у фахівця відповідного профілю.
Власне до чого я веду? Профілактика є гарним інструментом, якщо вона базується на доказових дослідженнях. У [🇺🇸] США існує окрема організація, що має назву USPST, яка перекладається як Американська робоча група з розробки профілактичних послуг. Власне я й сам керуюсь у своїй практиці її настановами (які, між іншим, у вільному доступі та навіть є застосунок для мобільних). Зручним є і те, що можна, відповівши на декілька запитань щодо віку, статі, наявності шкідливих звичок, значень певних показників крові пацієнта, отримати вичерпні рекомендації щодо необхідності проведення тих чи інших обстежень.
І наостанок хочу розповісти про те, що мене здивувало, коли я почав користуватись застосунком. Скринінг (виявлення) депресії у всіх старше за 18 років! Зрозуміло, що цим у розвинених країнах займається перш за все сімейний лікар.
Отже, наведу цю простеньку шкалу PHQ -9 тест [➡️] https://1drv.ms/b/s!AkddZlRmwFCxoAm-bFv9kjPIBKHg?e=cVmf0m Якщо бува, хтось набере більше 9 балів - варто замислитись про візит до лікаря.
Будьте здорові та бережіть себе!