Розвінчування міфів. Ох вже ця міжреберна невралгія
Дуже поширений діагноз. Впевнений, більшість стикалось з цим терміном. Але що ж криється під ним насправді?
Зазвичай його встановлюють при болях в грудній клітці. Боляче вдихати. Боляче повертатись в певну сторону. Боляче натискати певну точку.
Насправді кардіологи встановлюють цей діагноз навіть частіше, ніж неврологи, адже перш за все пацієнтів лякає біль в ділянці серця, який таким переважно не є (особливо у молодих людей). Зробивши кардіограму та нічого не виявивши такі пацієнти потрапляють вже до невролога.
Але нерідко біль вщухає і самостійно.
Отже, давайте розбиратись.
Термін «міжреберна невралгія» є терміном, що стосується насправді м’язового походження болю. Це так званий механізм розтягнення та перенапруження перш за все міжреберних м’язів або ж утворення в них больових точок внаслідок місцевого переохолодження (протягу). Біль може бути досить неприємним, проте НЕ триває більше ніж кілька тижнів і минає самостійно.
Проте причин болю в грудній клітці насправді набагато більше. А в моїй практиці трапляються пацієнти з болями, які тривають понад місяць і вимагають ретельного обстеження, адже це майже напевно не «невралгія».
Що ж може давати біль❓(або які тканини містять больові рецептори - нервові закінчення, які відчувають больове подразнення).
▫️Окрім м’язів, біль в яких як зазначив вище, називають міжреберною невралгією це ⁃ звісно нерви. Коли це спостерігається❓Найчастіше внаслідок вірусного ушкодження при оперізуючому лишаю і має назву міжреберної невралгії (див. випадок з практики про біль в грудній клітці https://www.facebook.com/112372547045588/posts/167649544851221). Також трапляється при затисканні міжреберних нервів внаслідок руйнування хребців (з причин - може бути перелом (особливо у похилому віці, коли кісти стають ламкими), пухлина чи туберкульоз).
▫️ М’яз, але серцевий. Інфаркт міокарду (змертвіння частини серцевому м'язу внаслідок закупорки артерії серця - детальніше у моєму дописі про https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/237147961234712) чи стенокардія (див випадок з практики https://www.facebook.com/112372547045588/posts/190700715879437/ ). При інфаркті з’являються специфічні зміни на кардіограмі та пацієнт окрім нього часто відсуває загальну слабкість, задишку.
▫️ Проблеми з легенями. Проте сама тканина легенів не містить больових рецепторів, а от їх оболонка (плевра) так, навіть дуже багато. Тому при бактеріальній пневмонії часто спостерігається біль в грудній клітці. Проте окрім пневмонії є процеси, що уражають безпосередньо плевру (метастази в плевру чи туберкульозний плеврит, а інколи це й наслідок ревматологічного захворювання).
▫️ Виражена ниркова недостатність, яка призводить до випоту у плевральну порожнину токсичних речовин, які вже не можуть виводити нирки
▫️ Хвороби стравоходу та шлунку, наприклад виразка. При цьому можуть спостерігатись не тільки печія, а й справжні болі за грудиною, які деколи нагадують серцеві. Такі болі можуть віддавати й в міжлопаткову ділянку ( так званий ірадіюючий біль), тому нерідко болі при загостренні виразки відчуваються саме там, а не в животі. Проте вони зазвичай змінюються не від фізичних навантажень, а в нічний час та від прийому їжі (див випадок з практики https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/176766910606151 ).
▫️ Фіброміалгія або порушення балансу в роботі больових та проти больових систем головного мозку (детальніше у дописі https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/234822791467229 )
Як бачите, насправді дійсно неврологічних причин серед них небагато, але такі пацієнти з тривалим болем часто потрапляють саме до невролога, тому мене це спонукає розширювати коло знань та орієнтуватись у суміжних медичних дисциплінах, щоб розпізнати справжню причину болю та допомогти її позбутись.
P. S. А що остеохондроз? Якщо коротко, то такої причини не існує. Якщо йому цікаво - перечитайте мій допис https://www.facebook.com/112372547045588/posts/132829364999906/