В продовження теми про такий широковживаний у побуті термін, як склероз, сьогодні мова піде про ще один його тип- розсіяний склероз. Ну а хто з вас не читав узагальнюючий допис про склероз–ось посилання https://www.facebook.com/112372547045588/posts/462727495343423/
Взагалі термін розсіяний склероз один час набув прямо-таки демонічного забарвлення й наводив просто тваринний жах на тих, хто хоча б раз стикався з такими хворими. Пояснюється це тим, що в, назвемо її, дотомографічну (до винайдення томографа) еру діагностували цю хворобу набагато гірше і до уваги лікарів потрапляли лише важкі випадки, коли пацієнт ставав часто інвалідом, легкі ж випадки не діагностувались взагалі. Тому розсіяний склероз був синонімом важкого інвалідизуючого розладу, тим паче, що ефективне лікування з’явилось лише наприкінці 20 сторіччя. Цікаво? Тепер ближче до справи.
Що таке розсіяний склероз?
Отже, трохи теорії. Назва походить від грецького «склероз», тобто твердий. Розсіяний- тому що скупчення цих затвердінь у нервовій системі зазвичай розташовані абсолютно хаотично, розсіяні по всій центральній нервовій системі, але про це трішки далі.
Це хвороба, яка викликає дуже різноманітні розлади, це можуть бути і порушення зору , ( а деколи він починається саме з цього), заніміння, поколювання у певних ділянках тіла, слабкість у певній частині тіла, порушення рівноваги і не тільки. Всьому цьому виною є помилкова робота так званої імунної системи , тобто системи організму, що відповідає за боротьбу з чужорідними вірусами та бактеріями, по-простому імунітет. Й коли вона дає збій, то може почати боротись не тільки з чужорідними мікроорганізмами, а й з власними здоровими клітинами, будь то нервової, дихальної, серцево-судинної чи іншої систем. Це має назву автоімунної відповіді.
Й коли ця відповідь скерована саме на клітини нервової системи, переважно це призводить до розвитку розсіяного склерозу ( переважно, тому що існують й інші, більш рідкісні , форми ушкодження нервової системи з таким механізмом, але тут пропоную не лізти у хащі, а зупинитись саме на розсіяному склерозі). При цьому ушкоджується в першу чергу оболонка нервів- так званий мієлін. Скупчення мієліну , які утворюються хаотично на місці раніше зруйнованого внаслідок спроб організму його відновити, мають більш щільну консистенцію порівняно з ділянками неушкодженого мозку і звуться мієліновими бляшками.
Достеменна причина, чому виникає такий збій, не відома, проте припускають, що важливу роль у запуску такого збою відіграють певні віруси.
Які його хвороби?
- Дуже часто першим дзвіночком є раптове погіршення зору на одне око, деколи супроводжується болем в ньому. Але нерідко зір відновлюється сам протягом кількох тижнів і ,на жаль, пацієнти деколи взагалі до лікаря так й не доходять.
- Відчуття поколювання, заніміння в певній ділянці тіла
- М’язова слабкість в одній чи кількох кінцівках, деколи з болючими спазмами або ж погане володіння кінцівкою
- Двоїння в очах, дивні рухи очних яблук, їх посмикування.
- Порушення рівноваги , хиткість, навіть падіння
- Утруднення мови, вона стає нерозбірливою
- Проблеми з контролем за сечовипусканням та стільцем, пацієнт не може стриматись чи не відчуває покликів.
- Погіршення розумових здібностей
Зазвичай пацієнти не обов’язково стикаються з усіма цими проявами, проте й декількох буває достатньо, щоб серйозно псувати їм життя.
Перебіг хвороби
Переважно це наче хвилі. То загострення , під час якого додаються нові чи погіршуються старі прояви, які з часом стихають навіть без лікування, то спади активності, коли пацієнт почувається місяцями і навіть деколи роками добре. Але не завжди стан пацієнта повертається після загострення до початкового. Під час загострення дуже важливо швидко потрапити до лікаря, адже існує дуже ефективні засоби для боротьби з ними, вони можуть упередити руйнівні наслідки загострення, вчасно його «загасивши». З роками, адже це хвороба є невиліковною, перебіг дещо змінюється , чіткі хвили загострення стають менш помітними й хвороба переходить до безперервного повільного погіршення, що гірше реагує на ліки. Ось ще один аргумент на користь вчасного початку лікування.
Виявлення хвороби (діагностика)
З винаходом магнітно-резонансної томографії почалась нова ера у діагностиці розсіяного склерозу. Це один з основних та дуже чутливих діагностичних методів. Він приніс розуміння, що насправді поширеність розсіяного скерозу набагато вище, ніж вважалось раніше, просто далеко не всі випадки мають важкий перебіг .
До інших корисних діагностичних методів варто віднести люмбальну пункцію ( так-так, та сама, яка оповита неймовірною кількістю міфів) та деякі електрофізіологічні методи.
Лікування
Зараз у лікарів існує великий арсенал лікарських засобів, які дозволяють ефективно боротись з розладом.
Взагалі лікування має два напрямки
1. Боротьба з загостренням
2. Профілактичне постійне введення ліків, скероване на попередження загострень та прогресування хвороби.
До недоліків варто віднести високу вартість профілактичного лікування , але останніми роками в Україні існує державно програма, скерована на безоплатне надання таким пацієнтам ліків.
Вагітність.
Часте питання від пацієнтів, чи можна вагітніти ? Чи не нашкодить це мені? Чи не нашкодить лікування дитині? Питання складне. Всі ліки потенційно можуть нашкодити, особливо деякі з тих, що відносяться до профілактичного лікування. Існує практика, коли лікарі навіть радять від них відмовитись на час запланованої вагітності. А що , якщо під час вагітності виникне и загострення? Ліки від загострення насправді вважаються набагато безпечнішими, тому цей ти лікування має обов’язково проводитись. Чи вплине вагітність на перебіг хвороби? Часто це так і є, вагітність підвищує ризик загострення після пологів. Але чи варто відмовлятись від материнства? Вирішувати лише пацієнтові.
Чинники, що впливають на перебіг хвороби
- вік – хвороба переважно молодих, виникає майже виключно у віці від 20 до 40 років.
- стать – переважає у жінок, ймовірність у них в 3 рази вище, ніж у чоловіків
- Спека- пацієнтам з розсіяним склерозом категорично протипоказане перегрівання на сонці, гарячі ванни тощо, адже це може спричинити загострення .
- Паління – так, у людей , котрі палять, перебіг хвороби дещо гірший
- Дефіцит віт Д- низький рівень пов'язаний з гіршим перебігом згідно досліджень. Проте не відомо, чи штучне годування вітаміном Д може змінити цю закономірність.
- Походження з північних країн. Поширеність хвороби тим вища, чим північніше живуть люди. Походження з північних країн теж достовірно підвищує ризик захворіти на РС.
- Вагітність- часто прискорення перебігу хвороби після пологів.
Будьте здорові та бережіть себе!